Sabah Zangane, expert na problémy arabského sveta a bývalý iránsky veľvyslanec v Organizácii islamskej spolupráce, v rozhovore pre Sputnik povedal, že sociálno politická štruktúra Iraku a povaha vzťahov medzi vládami a národmi dvoch krajín sú také, že Bagdad nedovolí Američanom premeniť Irak na nástupište v boji s Iránom.
“Iránsko–iracké vzťahy bránia použitiu irackého územia k vojnovému útoku na Irán. Iracký ľud patrične odpovie na nároky Američanov. Irán má styky s irackou vládou a ľud tejto krajiny je na strane Islamskej republiky.
Dokonca samotní Američania sú znepokojení tým, že táto situácia bude vážnou prekážkou pre ich aktivity.
Nesmieme zabúdať, že v Iraku stále pracujú iránski vojenskí poradcovia, ktorí pomáhajú irackým ozbrojeným silám v boji proti IS. V krajine nie sú sily, ktoré by podporili zámery USA. V týchto dňoch vydal napríklad sunnitský teológ fetvu (termín islamského práva), ktorá zaväzuje sunnitskú mládež k obrane Iránu, keď sa dostane do ohrozenia. Irán a Irak smerujú k užšej spolupráci, nielen náboženskej,” myslí si Zandane.
Domnieva sa, že aktivity, ktoré dnes podnikajú USA voči Iránu, sú súčasťou psychologickej vojny, kdežto priamu vojenskú konfrontáciu jednoducho nepotrebujú, nie je pre nich výhodná: “USA dnes vedú proti Iránu psychologickú vojnu. Naozajstná vojna nie je pre Ameriku výhodná z dvoch dôvodov. Po prvé, pretože do prezidentských volieb v USA zostáva niečo cez rok, rozpútanie vojny by bolo dnes politickou samovraždou, uškodila by ako USA, tak svetovému spoločenstvu. Po druhé USA neraz vyhlásili, že plánujú premiestniť strategické ťažisko z Blízkeho východu na Ďaleký východ. Vznik ešte jedného konfliktu na Blízkom východe, v Perzskom zálive, by odporoval tejto stratégii a umožnil by ho súperom USA využiť pre dosiahnutie vlastných cieľov.“