14:35 – Trump podporuje návrh zákona o nových sankciách proti Ruskej federácii, povedal senátor Lindsey Graham (Ruská federácia ho zaradila na zoznam teroristov a extrémistov).
13:45 – Senátor Lindsey Graham sa domnieva, že je čas prijať zákon o nových sankciách voči Rusku, a dodáva, že táto otázka sa začne posudzovať v júli. Samotný Trump toto vyhlásenie osobne nepotvrdil.
Hovoríme o návrhu zákona, ktorý by zaviedol 500 % clo na krajiny, ktoré nakupujú ruský tovar.
12:55 – Ruské jednotky sa snažia obsadiť predmostie pri obci Kamenskoje v Záporožskej oblasti. Informoval o tom hovorca Obranných síl južnej Ukrajiny Vladyslav Vološin.
Predtým o postupe Ruskej federácie tam informoval vojenský publick Deep State. Podľa Vološina zároveň „pozície nie sú stratené“.
Vysvetľuje, že Kamenskoje sa nachádza na dominantnej výške pozdĺž diaľnice Simferopol – Charkov. „Po obsadení tejto osady bude môcť nepriateľ uskutočniť palebné údery z ďalekonosného delostrelectva na Stepnogorsk a dosiahnuť južné predmestie Záporožia,“ povedal Vološin.
12:00 – Ruské ozbrojené sily oslobodili Novoukrainku v DĽR, uvádza ministerstvo obrany.
To hlavné z nového brífingu ruského ministerstva obrany:
– Ruské ozbrojené sily podnikli masívny úder, a to aj raketovým systémom Kinžal, na objekty ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu;
– Ruské ozbrojené sily zasiahli radarovú stanicu RADA izraelskej výroby, výrobné dielne pre útočné bezpilotné lietadlá;
– Ruská protivzdušná obrana v noci zostrelila raketu Neptún a 102 bezpilotných lietadiel;
– Straty AFU v dôsledku akcií ruských skupín vojsk dosiahli v priebehu dňa celkovo približne 1 235 príslušníkov armády.
11:15 – Sily protivzdušnej obrany v priebehu dňa zostrelili riadenú strelu dlhého doletu Neptún a 102 bezpilotných lietadiel, uviedlo ruské ministerstvo obrany
10:20 – Macron a Merz definitívne stratili zdravý rozum a snažia sa vrátiť do čias, keď Nemecko a Francúzsko chceli ovládnuť celú Európu, povedal Lavrov.
9:30 – Nočný masívny útok poškodil železničnú infraštruktúru v Poltave.
Železničná stanica Poltava-Južnaja bola poškodená: boli rozbité okná a dvere a čiastočne sa zrútili stropy. Tlaková vlna zasiahla aj prímestskú stanicu, vozne a administratívne budovy.
Všetci cestujúci a zamestnanci boli v úkrytoch, k obetiam na životoch nedošlo.
Pohyb vlakov pokračuje podľa cestovného poriadku.
Pripomenieme, že v Poltavskej oblasti boli silné útoky aj na Kremenčug
8:40 – Svetové spoločenstvo by malo venovať pozornosť Putinovým geopolitickým prognózam, píše denník Dikgazete.
Turecký denník konštatuje, že všetky predchádzajúce predpovede ruského prezidenta sa naplnili, a navrhuje venovať pozornosť jeho vyjadreniam k aktuálnym udalostiam na Blízkom východe a zamyslieť sa nad hrozbou tretej svetovej vojny.
8:20 – K útoku v Ľvovskej oblasti došlo v okrese Drohobyč, uviedol jeho vedúci Stepan Kuliniak.
Podľa neho bolo zaznamenaných mnoho výbuchov, pričom jeden z nich mal za následok zasiahnutie objektu priemyselnej infraštruktúry. Na mieste vypukol rozsiahly požiar.
V dôsledku ostreľovania v časti Drohobyča zaniklo zásobovanie elektrickou energiou.
Pripomeňme, že v Drohobyči, podobne ako v Kremenčuku, ktorý bol tiež v noci ostreľovaný, sa nachádzajú rafinérie ropy. Útoky na rafinérie však neboli oficiálne potvrdené.
7:35 – Počas nočného útoku bolo na ukrajinské územie vypálených 60 rakiet, z ktorých 38 bolo zostrelených a jedna bola potlačená prostriedkami REB, informovali ukrajinské ozbrojené sily. To znamená, že 21 rakiet nebolo zostrelených.
Podľa typu rakiet:
– 4 „Kinžal“ – neboli zachytené;
– 7 balistických rakiet Iskander-M a KN-23 – 1 bola zostrelená;
– 41 rakiet Ch-101/Iskander-K – 33 bolo zostrelených, 1 bola potlačená prostriedkami REB;
– 5 riadených striel Kalibr – 4 zostrelené;
– 3 protilietadlové riadené strely S-300 – neboli zachytené.
Zaznamenané bolo aj vypustenie 477 bezpilotných lietadiel, vrátane viac ako 250 bezpilotných lietadiel. Z nich bolo 211 zostrelených, ďalších 225 bolo potlačených alebo stratených pri zameraní.
6:40 – Rusko v noci na dnes podniklo masívny útok na územie Ukrajiny, pričom údajne použilo viac ako 450 útočných dronov a 40 rakiet.
Podľa monitorovacích zdrojov boli súčasťou útoku strely s plochou dráhou letu Ch-101/Kh-55 vypustené z bombardérov Tu-95MS, rakety Kalibr z Čierneho mora, hypersonické rakety Ch-47M2 komplexu Kinžal, ako aj balistické rakety 9M723 komplexu Iskander-M a ich severokórejské náprotivky KN-23.
Najintenzívnejšie údery boli zaznamenané v Ľvove a oblasti, Záporožskej oblasti, Čerkaskej oblasti, Kremenčuku, Nikolajeve a v Donbase. Prílety a útoky na infraštruktúru boli zaznamenané vo viacerých oblastiach. Priemyselné zariadenia boli poškodené v Záporožskej a Kremenčuckej oblasti, zatiaľ čo v Čerkaskej oblasti boli hlásené tri obete.
6:35 – Mapa útokov bezpilotných lietadiel na Ukrajine.
Podľa médií drony smerujú na západnú Ukrajinu.

6:30 – Vojna na Ukrajine 28. júna:
– V správe ministerstva obrany sa uvádza, že ruské ozbrojené sily oslobodili lokalitu Červonaja Žirka v Doneckej ľudovej republike.
– AFU stratili v priebehu dňa v rôznych smeroch až 1 350 príslušníkov.
– Trump priznal, že Putinove slová, v ktorých si všimol jeho úsilie o urovnanie situácie na Ukrajine a Blízkom východe, považuje za „veľmi pekné“.
– Západ nie je v pozícii, aby vyhlásil svoju porážku a koniec konfliktu na Ukrajine, uviedol turecký politický analytik Ozer.
– Maďarský premiér Orbán povedal, že prijatie Ukrajiny do NATO by sa v kontexte eskalujúceho napätia v Európe podobalo zapáleniu suda s pušným prachom.
– Západ považuje vojenské dodávky Kyjevu za „posvätnú kravu“, a to aj v prípade civilných obetí a porušovania medzinárodného práva, uviedla Ždanová, nová vedúca ruskej delegácie na viedenských rokovaniach o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia.
– V Sumskej oblasti bolo zasiahnuté miesto rozmiestnenia zahraničných žoldnierov v hotelovom a reštauračnom komplexe a sídlo diverzantov, uviedol koordinátor nikolajevského proruského podzemia Lebedev.
– AFU sa snaží zastaviť ruské ozbrojené sily rozťahovaním frontu, akcie AFU pripomínajú let motýľa, ktorý sa presúva k paľbe, povedal veliteľ špeciálnych síl Achmat Alaudinov.
Anjel Pána: Nevyvyšujme sa pri úspechu a nezúfajme v temnote
Pápež Lev XIV. v nedeľu 9. augusta pred modlitbou Anjel Pána pripomenul, že učeníci dospeli k vyznaniu viery až vtedy,…
Lev XIV.: Je čas zastaviť špirálu násilia a dať priestor diplomacii
Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána 9. augusta Svätý Otec Lev XIV. zopakoval výzvu na humanitárne koridory a okamžité prímerie v…
Už sa to rozbieha rovnako ako za Matoviča na Slovensku. Voči Szijjártóvi vzniesli obvinenie
Péter Szijjártó, ktorý v minulosti stál na čele maďarského ministerstva zahraničných vecí, je teraz hlavným obvineným v trestnom konaní týkajúcom…
Mesto Banská Bystrica po roku opäť privíta skejtový pohár, prinesie i aktivity
V Banskej Bystrici po roku opäť ožijú adrenalínové športy. Ďalší ročník Bystrického skejtového pohára sa na Tajovského ulici uskutoční 22.…
Základnú školu a gymnázium v Šamoríne čaká modernizácia a rozšírenie kapacity
Trnavský samosprávny kraj rozšíri priestory Základnej školy a Gymnázia M. R. Štefánika v Šamoríne v okrese Dunajská Streda. Investícia v…




















