Celkovo ide o 23 miliárd dolárov straty pre HDP Venezuely a asi o 15 miliárd dolárov, ktoré sú spojené s fungovaním dcérskej spoločnosti PDVSA v USA – Citgo, oznámil Menéndez agentúre AVN.
Zároveň celkové straty sa započítaním ropného štrajku z roku 2002 odhaduje na 58 miliárd dolárov. “Keď k tomu pridáme 20 miliárd dolárov strát, ku ktorým došlo počas ropnej sabotáže, mohli by sme hovoriť o 58 miliardách strát, to znamená takmer 60 miliárd dolárov strát pre republiku,“ uviedol Menéndez.
Ide o štrajk pracovníkov ropného priemyslu v decembri 2002 – februári 2003, ktorá bola namierená proti vláde Huga Cháveza.
20. mája 2018 vo Venezuele prebehli predčasné voľby, podľa ktorých výsledku sa Maduro po druhýkrát stal prezidentom krajiny, inaugurácia prebehla 10. januára. Zároveň celý rada štátov vrátane USA, štáty EÚ a 13 latinskoamerických štátov, neuznávajú výsledky volieb.
23. januára na pozadí protestných akcií opozície vo Venezuele sa predseda parlamentu Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta. Politika podporili Spojené štáty. Nicolás Maduro reagoval prerušením diplomatických vzťahov s Washingtonom, keď Biely dom obvinil z pokusu o štátny prevrat.