Vnútri katolíckej občianskej vojny

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)

 

Pápež Benedikt je mŕtvy, rukavice sú hodené, konštatuje Damian Thompson pre UnHerd

Benedikt XVI. rozlúčka
Na snímke telo zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. vystavené v Bazilike sv. Petra

V skorých ranných hodinách 2. januára bolo úplne odeté telo emeritného pápeža Benedikta XVI. prenesené z malého kláštora vo Vatikáne, kde zomrel v posledný deň roku 2022, do Baziliky svätého Petra. Existuje fotografia, na ktorej sú jeho pozostatky vyzdvihnuté do vozidla. Je šokujúca, ale nie preto, že je na nej mŕtvy bývalý pápež. Je pravda, že dnešné megapixelové fotoaparáty sprostredkovali voskový lesk mŕtvoly v znepokojivých detailoch, ale to bolo ešte zjavnejšie, keď Benedikt ležal v chráme svätého Petra.

Nie: šokujúce na tej fotografii je to, že Benedikta XVI., najväčšieho katolíckeho teológa 20. storočia, ako aj uctievaného pontifika, nakladajú do bielej dodávky. Dobre, je to vozidlo pohrebnej služby a všetci sa správajú s náležitou úctou, ale čo si myslel Vatikán? Optika je hrozná: Benedikta nakladajú ako kus nábytku. Ťažko sa ubrániť podozreniu, že zamestnanci pápeža Františka si mysleli, že Benedikt si nezaslúži slávnostný pohrebný voz. Na zádušnej omši František predniesol homíliu, v ktorej meno svojho predchodcu spomenul len raz, a neobťažoval sa zúčastniť na pohrebe v krypte. Dokonca aj vatikánsky korešpondent Robert Mickens, veterán Benediktovej kritiky, napísal, že emeritný pápež “si zaslúžil viac”. Kardináli z celého sveta boli zhrození.

Teraz za to František platí. Sotva sa Benedikt ocitol v hrobe, pocítili sme prvé otrasy zemetrasenia, ktoré hrozí pochovať jeho nástupcu zaživa. Katolícka občianska vojna vstúpila do novej fázy, píše Thompson. Pápeža jeho nepriatelia obviňujú z uprednostňovania heretikov, vulgárnych výbuchov nálady, podlizovania sa diktátorom, sadistických manévrov proti tradicionalistom, krivenia spravodlivosti, chabého pochopenia katolíckej doktríny a – nie po prvýkrát – z ochrany sexuálneho násilníka. Katolícki konzervatívci sa roky obávali, že keď starobylý expápež zomrie, František bude môcť slobodne presadzovať svoju vlastnú agendu. Takmer 10 rokov neprikročil k formálnej zmene katolíckeho učenia o rozvode a homosexualite, obmedzil sa na to, že štuchol a mrkol na tvrdých liberálov, pričom nevynechal žiadnu príležitosť, aby dal tradicionalistom na frak.

Vývoj, ktorý by bol pred 30 rokmi nemysliteľný, spôsobuje, že farnosti a komunity s latinskou omšou priťahujú neúmerný počet mladých kňazov a veriacich. Niektorí z nich si pestujú maniakálne, sväté spôsoby, ktoré nejdú bežným katolíkom pod nos – ale väčšina z nich vdychuje nový život do upadajúcej Cirkvi. Pápež František ich nepodporuje. V roku 2020 bez varovania zakázal mnohé ich latinské omše a podľa viacerých zdrojov na decembrovom stretnutí so seminaristami rečnil proti “zasraným karieristom, ktorí mrvia životy druhých”. Na jeho obranu možno treba povedať, že v španielčine boli tieto slová menej vulgárne. Na druhej strane, v kúrii nie je žiadnym tajomstvom, že keď je Kristov vikár nespokojný, vzduch zmodrie.

Keď je jeho učený predchodca konečne mŕtvy, predpokladá sa, že argentínsky pápež sa môže naozaj vyšantiť. A tak sa jeho konzervatívni kritici rozhodli pomstiť sa ako prví. Benediktov osobný tajomník arcibiskup Georg Gänswein zasadil úder v priebehu niekoľkých hodín po smrti svojho šéfa. Bývalý pápež bol podľa neho “zdrvený” Františkovým zákazom latinskej omše, a niet divu: bol to práve Benedikt, kto vo svojom apoštolskom liste Summorum Pontificum z roku 2007 znovu zaviedol staré liturgie. Gänswein sa 12. januára poponáhľal s vydaním knihy Nič než pravda, v ktorej tvrdí, že Benedikt si myslí, že František skreslil dôvody vydania dokumentu. Naznačil tiež, že podľa neho jeho nástupca zaujal nebezpečne nedbalý prístup ku katolíckej náuke o sexualite.

V tom istom týždni prišli ďalšie bomby. Na smútok konzervatívneho krídla Cirkvi 10. januára po rutinnej operácii náhle zomrel kardinál George Pell, bývalý šéf vatikánskych financií. O niekoľko hodín neskôr The Spectator uverejnil Pellov článok, ktorý nemilosrdne rozoberal obľúbený projekt pápeža Františka, nadchádzajúcu “synodu o synodalite”, ktorej program diktovali liberálni katolíci, ktorí podporujú svätenie žien a sú posadnutí snahou vyhovieť LGBT+ lobby. Pell povedal, že synoda sa stáva “toxickou nočnou morou” a opovrhol “neomarxistickým žargónom” pracovného dokumentu.

Nikdy predtým sa austrálsky kardinál nevyjadril tak otvorene – alebo sa to aspoň zdalo, kým známy vatikánsky zlomyseľník Sandro Magister neodhalil, že Pell bol autorom memoranda podpísaného “Demos”, ktoré minulý rok kolovalo medzi kardinálmi. A slovo “tupý” ani zďaleka nevystihuje jazyk, ktorý Pell používal, keď písal pod pseudonymom. Kardinál – kedysi jeden z Františkových najbližších poradcov – označil tento pontifikát za “katastrofu v mnohých alebo vo väčšine ohľadov; katastrofu”. Obvinil pápeža, že mlčí tvárou v tvár “kacírskym” hlasom, ktoré vyzývajú na zrušenie cirkevného zákazu žien-kňazov a homosexuálneho sexu, pričom podporuje “aktívne prenasledovanie tradicionalistov” a píše pápežské dokumenty, ktoré znamenajú intelektuálny “úpadok” oproti štandardom Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Pell varoval svojich spolukardinálov, že Cirkev smeruje k bankrotu. Obvinil pápeža, že posunutím právnych cieľov zmenil vatikánsky proces s kardinálom Angelom Becciom a ďalšími obvinenými z rozsiahlej korupcie na “medzinárodný škandál”. Bol to typický Pellov prejav: hoci bol Becciu jeho úhlavným nepriateľom v kúrii, sám sa stal obeťou groteskného justičného omylu, keď ho v Austrálii uväznili na základe falošných obvinení zo sexuálneho zneužívania, a nechcel, aby bol jeho kolegovi kardinálovi odopretý “spravodlivý proces”. V memorande sa spomínalo pravidelné odpočúvanie telefónov, ktoré desí každého v kúrii, Františkov zvyk rozhodovať prostredníctvom dekrétov, ktoré neumožňujú odvolanie, a zrada Vatikánu na čínskych a ukrajinských katolíkoch. “Svätý Otec má malú podporu medzi seminaristami a mladými kňazmi,” dodáva sa v ňom.

Pell by sa určite pobavil, keby mohol sledovať, ako Františkova zmenšujúca sa skupina obdivovateľov skáče ako sparené mačky, keď sa odhalilo autorstvo memoranda Demos. Vzhľadom na to, že deň predtým zomrel, nemohli zdivočiť jeho pamiatku; nemohli ani spochybniť prekliato presné detaily v memorande; a možno si niektorí z nich uvedomili, že George Pell nikdy nebol tradicionalista a keď bol František zvolený, veril, že by mohol byť tým správnym mužom na tento post. Jeho zúfalstvo pramenilo z jeho osobných vzťahov s pápežom, ktorého začal považovať za ľstivého, ale nerozhodného, a čo je horšie, nie úplne oddaného katolíckej viere.

A potom sa zdalo, že dopadla ďalšia bomba. Dvadsiateho januára Benedikt XVI. prehovoril zo záhrobia vo svojej poslednej knihe Čo je kresťanstvo?”, ktorú za svojho života nechcel vydať, pretože všetko, čo povedal, vyvolávalo hystériu nemeckých liberálov. Žeby si Joseph Ratzinger konečne vybavil účty s Jorgem Mariom Bergogliom, ktorý ho skutočne ponížil tým, že zmietol jeho rozhodnutie o latinskej omši? Odpoveď bola záporná, čo si musel domyslieť každý, kto Benedikta poznal. Jeho kniha je zbierka esejí, nekonečne lepšie napísaná a, áno, konzervatívnejšia ako Františkove spisy – ale zosnulý emeritný pápež by považoval za rovnako nesprávne porušiť sľub, že svojmu nástupcovi preukáže lojalitu po svojej smrti, ako aj pred ňou. Takže tu nie je čo vidieť.

Ale skúste sa pozrieť inam, do knihy kardinála Gerharda Müllera, ktorého Benedikt vymenoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery a František ho v roku 2017 bez varovania a vysvetlenia vyhodil. Müller, umiernený konzervatívec s liberálnymi priateľmi, ktorý sa zdal byť mostom medzi oboma pontifikátmi, bol pochopiteľne rozzúrený. Nedávno kritizoval teologickú nedôslednosť tohto pontifikátu. Dňa 27. januára vyšiel v Taliansku knižný rozhovor s Müllerom s názvom V dobrej viere. V ňom 75-ročný nemecký kardinál plával bližšie k vetru, ako to kedy urobil Pell pod svojím menom. Pápež František sa podľa neho obklopuje “akýmsi magickým kruhom… zloženým z ľudí, ktorí podľa môjho názoru nie sú teologicky pripravení”. Pápežove reformy kúrie boli katastrofou, zredukovali ju na “podnik, ktorý pracuje na poskytovaní pomoci ‘klientom’, biskupským konferenciám, akoby to bol nadnárodný podnik a nie viac cirkevný orgán”.

Müllerov rozhovor je však pre Františka taký smrteľný, pretože je to prvýkrát, čo kardinál upozornil na pápežovu priazeň voči duchovným, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania. Müller sa zmieňuje o “osobitnom postavení” biskupa Gustava Zanchettu, Františkovho argentínskeho chránenca, ktorého František vymenoval za biskupa hneď, ako sa stal pápežom. V roku 2017 musel Zanchetta odstúpiť zo svojej diecézy Orán v súvislosti s obvineniami zo zneužívania seminaristov a zlého finančného hospodárenia. František okamžite vytvoril pre Zanchettu pracovné miesto vo Vatikáne, kde dohliadal na majetok a finančné aktíva Svätej stolice. Toto povesťami opradené vymenovanie sa však skončilo, keď Zanchettu uväznili v Argentíne za zneužívanie dvoch seminaristov – napriek tomu, že Vatikán záhadne odmietol poskytnúť súdom vlastné vyšetrovanie týchto obvinení.

Bolo to najmenej tretíkrát, čo František nasadil krk – a riskoval svoju povesť – na obranu latinskoamerického spojenca, ktorý bol buď hodnoverne obvinený, alebo odsúdený za sexuálne zneužívanie. Teraz sa vynárajú otázky o tom, čo pápež vedel o ďalšom zo svojich duchovných priateľov – o svojom spolubratovi jezuitovi o. Markovi Rupnikovi, slávnom umelcovi, ktorého nevkusné mozaiky zdobia kostoly po celom svete aj vo Vatikáne. Škandál okolo Rupnika je neuveriteľný. V roku 2015 tento slovinský kňaz zviedol novicku a potom ju zbavil hriechu, že sa s ním vyspala v spovednici. Za tento závažný trestný čin – za ktorý hrozí automatická exkomunikácia – ho v januári 2020 odsúdil cirkevný súd. Oficiálna exkomunikácia mu však bola uložená až v máji 2020 a zrušená v tom istom mesiaci, pretože sa kajal.

Medzi odsúdením a oficiálnou exkomunikáciou však bol Rupnik požiadaný, aby v marci 2020 predniesol vo Vatikáne pôstnu homíliu, a František to podpísal. Naozaj nevedel o Rupnikovom procese za zvádzanie a rozhrešenie novicky, najmä keď Rupnikovi už v júni 2019 nariadil, aby bez povolenia nekázal na verejnosti a nevypočúval ženské spovede ako “predbežné” opatrenie? To však nie je to najhoršie. V decembri minulého roka začali talianske internetové stránky tvrdiť, že Rupnik bol podozrivý zo sériového zneužívania žien v deväťdesiatych rokoch. Po tom, ako sa tieto správy objavili, jedna bývalá rehoľná sestra poskytla rozhovor talianskym novinám, v ktorom tvrdí, že Rupnik v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch zneužil polovicu členiek komunity zasvätených žien, ktorú založil v Slovinsku. Tvrdila, že od nej požadoval, aby sa hrala “erotické hry v jeho ateliéri… počas maľovania alebo po slávení eucharistie či spovedi”. Tieto “hry” boli čoraz pornografickejšie.

Potom vyšlo najavo, že v roku 2021 začal jezuitský rád vyšetrovať obvinenia deviatich žien, ale nič sa nedialo, pretože Vatikán ich odmietol vyšetriť s odvolaním sa na premlčanie. V roku 2022 jezuiti požiadali o zrušenie premlčania, pretože údajné trestné činy boli také “hrozné”, ale Vatikán to opäť odmietol. V januári 2022 mal Rupnik súkromné stretnutie s Františkom. Nevieme o ňom nič, ale vieme, že vo februári Rímska diecéza zverejnila na svojom kanáli YouTube Rupnikovu prednášku o eucharistickej adorácii. A po zvyšok roka tento slávny kňaz pendloval po Taliansku a prednášal rekolekcie.

V decembri minulého roka vydal kardinál vikár Rímskej diecézy Angelo De Donatis vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že Rím sa o Rupnikových obvineniach dozvedel “až v poslednom čase”. Končilo sa vyhlásením, že jeho diecézu “utešuje rozvážnosť jej najvyššieho pastiera”. To podnietilo veterána vatikánskej korešpondencie Christophera Altieriho z Catholic World Report, aby tvrdil, že De Donatis hovorí v šifrách. “Kardinál De Donatis v podstate každému, kto číta a rozumie kuriálnemu jazyku, hovorí, že pápež František v tomto prípade rozhoduje a že pápež František kryje otcovi Rupnikovi chrbát,” napísal. Bolo to tesne pred smrťou Benedikta a Pella a prívalom kníh kritizujúcich pápeža Františka. Vatikánski pozorovatelia na niekoľko dní na škandál okolo Rupnika zabudli, potom sa začali čoraz znepokojivejšie pýtať, či sa František nezúčastňuje na utajovaní jeho prešľapov.

Zdá sa, že pápež spanikáril. Dvadsiateho štvrtého januára poskytol dlhý rozhovor v španielčine Nicole Winfieldovej z agentúry Associated Press – rozhodne jedna z bezpečnejších možností pre pontifika, ktorý sa obáva, že ho budú grilovať. František vyzval, aby bola homosexualita všade dekriminalizovaná, čo AP oprávnene uviedla titulkom. Winfieldová sa rozplývala nad tým, aký je to míľnik pre LGBT ľudí, pričom priznala, že pápež “hovoril o tejto otázke v zmysle ‘hriechu'”. V skutočnosti označil homosexualitu za hriech, čo nie je učenie Katolíckej cirkvi. V dôsledku toho musel narýchlo napísať list jezuitskému aktivistovi za práva homosexuálov pátrovi Jamesovi Martinovi, v ktorom vysvetlil, že mal na mysli, že všetky sexuálne akty mimo manželstva sú hriešne, hoci “okolnosti môžu znížiť alebo odstrániť vinu”. Pre jeho kritikov to bol príklad Františka v jeho najhoršej podobe: zmes zmätku, vyhýbania sa a šikovnosti.

Obe strany v katolíckej občianskej vojne sa nevyhnutne rozohnili nad touto epizódou – čo bolo pre pápeža trápne, ale aspoň odvrátilo pozornosť od veľmi úlisnej odpovede, ktorú dal, keď sa ho pýtali na jeho priateľa Rupnika. Citujem agentúru AP: “František poprel, že by mal akúkoľvek úlohu pri riešení Rupnikovho prípadu, okrem toho, že procesne zasiahol, aby druhý súbor obvinení od deviatich žien neprešiel tým istým tribunálom, ktorý prejednával prvý prípad.” Jeho jediným rozhodnutím bolo “nechať to pokračovať normálnym súdom, pretože v opačnom prípade sa procesné cesty rozdelia a všetko sa zamotá”. A dodal: “Takže s tým nemám nič spoločné.”

To nedáva zmysel. Ako upozorňuje Altieri, nemôžete súčasne tvrdiť, že ste zasiahli do procesnej záležitosti a “nemáte s tým nič spoločné”. A potom je tu zásadná otázka, prečo bol Vatikán taký odhodlaný zmariť Rupnikov proces odvolaním sa na premlčanie, ktorého sa František mohol ľahko vzdať. Niekto v Ríme musí viac zatlačiť na Františkovu ochranu Zanchettu a ďalších. A tu sa stretávame so zúrivou neochotou akreditovaných vatikánskych spravodajcov podrobiť vládcu najzkorumpovanejšieho nezávislého štátu v západnej Európe kontrole, akej by sa dostalo akémukoľvek prezidentovi alebo premiérovi.

Výsledkom je, že väčšina katolíkov, a dokonca ani niektorí kardináli, ktorí budú hlasovať v nasledujúcom konkláve, nepoznajú rozsah krízy. A práve preto kardinál Pell s ťažkým srdcom napísal memorandum Demosu. Robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby zabezpečil, že budúci pápež bude ortodoxný katolík – nie je to niečo, čoho sa predchádzajúce konkláve museli obávať, ale niektoré červené čiapky, ktoré František rozdával, pristáli na hlavách klerikov, ktorých názory sú viac liberálne protestantské ako katolícke. Nanešťastie Pell zomrel ako prvý, čím nám pripomenul, že muž, ktorého nespočetné množstvo katolíkov považuje za najhoršieho pápeža za celé stáročia, má jednu cennú devízu: má šťastie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

06:34

Grécka polícia oznámila, že zadržala viac ako 40 ľudí podozrivých z členstva v pašeráckom gangu, ktorí sa podieľal na nelegálnej preprave viac ako 2300 migrantov. 

06:33

Medzinárodný menový fond poskytne Ukrajine nový balík finančnej pomoci vo výške viac než 15 miliárd USD (13,79 miliardy eur).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 7:32 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov. Útočník Miloš Kelemen nastúpil vo štvrtej formácii…

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Revolúcia v demokratizácii spoločnosti: nahradia politikov roboty?

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Doposiaľ sa umelá inteligencia využívala v politickom boji väčšinou iba v diskusiách na internete. Zdá sa však, že môže preniknúť aj do oblasti, kde to nikto nečakal. Budeme mať robotických politikov? Umelá inteligencia sa postupne dostáva do všetkých oblastí života, dokonca aj tam, kde…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Orbán uviedol, či vidí reálne riziko tretej svetovej vojny

0 icon

Budapešť 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že vidí reálne riziko tretej svetovej vojny "Som si istý, že hrozba svetovej vojny nie je prehnaná," citoval Orbána denník Hungary Today. Podľa neho sa Maďarsku zdá prirodzené, že ak sa vojna stane krvavejšou a brutálnejšou, s viac ako…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Nie je to zábavné: Štokholm vynadal ruskej ambasáde za poznámku o “legitímnom cieli”

0 icon

Štokholm 1. apríla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:wikimedia)   Minister zahraničných vecí Tobias Billström uviedol, že jeho rezort si predvolá ruského veľvyslanca, aby "protestoval proti tomuto zjavnému pokusu" o zasahovanie do švédskej kandidatúry do NATO, píše Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative Švédske ministerstvo zahraničných vecí si berie na mušku ruského veľvyslanca Viktora…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali