Vlhký sen Washingtonu – rýchly globálny úder

Vlhký sen Washingtonu – rýchly globálny úder

Svet 20. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- USAF, File)

 

Podobne ako Hitler na sklonku 2. svetovej vojny sníval o Wunderwaffe V-1 a V-2, do ktorých vkladal obrovské nádeje, dnes niektorí americkí predstavitelia amerických elít snívajú o rýchlom globálnom údere, ktorý by umožnil zraziť neposlušné Rusko na kolená a umožnil by Američanom udržať sa v pozícii veľmoci č. 1, diktujúcej svetu americké zvrátené predstavy o vývoji ľudskej civilizácie v 21. storočí

Ilustračné foto

Portál rusvesna publikoval článok vojenského odborníka Konstantina Dušenova, ktorý sa fenoménu rýchleho globálneho úderu (global strike) v zjednodušenej podobe venoval. Podľa Dušenova v prípade použitia “global strike” ide o predstavu využitia vysokopresných útokov nejadrovými bojovými systémami, ktoré dokážu v priebehu približne jednej hodiny zničiť cieľ na ľubovolnom mieste planéty.

Reklama

Dosiahnuť takýto cieľ je veľmi ambiciózne. Aby mohla ľubovoľná krajina takýto cieľ splniť a v priebehu približne 60 minút zničiť ľubovoľný cieľ na zemi za využitia nejadrových zbraní, musí mať prevahu a dominanciu v svetovej politike.

Američania sú presvedčení, že takúto dominanciu z veľkej časti majú, pretože štáty NATO v podstate servilne plnia americké predstavy a sny. Tieto predstavy a sny však nemieni plniť ani Rusko, Čína, Irán a dokonca ani malá Severná Kórea, ktorá sa otvorene z USA vysmieva. Takže americké elity správne pochopili, že v prípade pokusu o “global strike” príde okamžite rázna a tvrdá odpoveď a tej sa Američania veľmi boja, pretože vedia, že ani Rusi a ani Čína nebudú Američanov šetriť a štáty NATO zasiahnu až v druhej vlne útoku. Najväčšiu časť svojej pozornosti venujú územiu USA.

Reklama

Teoreticky existujú tri možnosti využitia rýchleho globálneho úderu.

Pri prvej možnosti ide o použitie medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá by mala namiesto jadrovej hlavice konvenčnú nejadrovú hlavicu s vysokou ničivou silou. Tieto rakety je možné navádzať s vysokou presnosťou. Útok raketou bude mať ničivý účinok, ktorý okrem nejadrových hlavíc s vysokou ničivou silou znásobí aj rýchlosť, ktorou sa mohutná raketa priblíži k cieľu. Ničivý účinok takéhoto útoku niekoľkonásobne prevýši útok leteckým bombardovaním.

Pri pokuse použiť medzikontinentálnu balistickú raketu ku “global strike” však narazí aktér na niekoľko technických a politických problémov. Technické problémy súvisia s existenciou protiraketovej obrany, navyše ak ruské systémy zaregistrujú, že letí americká medzikontinentálna raketa (približne 25 minút pred preniknutím do ruského vzdušného priestoru), tak v Moskve nebude nikto rozmýšľať nad tým, či medzikontinentálna raketa obsahuje alebo neobsahuje jadrovú hlavicu. Zjednodušene povedané, nakoniec vyletia ruské medzikontinentálne rakety s jadrovými hlavicami, ktoré zmätú USA z povrchu zemského, rovnako ako americké rakety zmätú z povrchu zemského Rusko a jadrový mrak zasiahne celý svet. Začne sa znova od trilobitov, výhodou bude, že príroda je rozumná a nerobí tie isté chyby, takže určite znova nevytvorí Američanov.

Preto takáto možnosť útoku medzikontinentálnou raketou s nejadrovou bojovou hlavicou stráca pre “amerických partnerov” akýkoľvek zmysel.

Druhú možnosť pre úspešný “global strike” predstavuje využitie hypersonických rakiet. Ide o rakety, ktorých rýchlosť prevyšuje rýchlosť zvuku. Tieto  rakety  sú schopné dosiahnuť rýchlosť približne 1700 m/s a sú schopné aktívne manévrovať počas celej doby letu. Informácie o cieľoch získavajú napríklad z vojenských družíc. Takéto rakety ešte nemá ani Rusko a ani USA. Rusko podobne ako USA má k dispozícii hypersonické rakety, ich dolet je však značne obmedzený. Ruské hypersonické rakety Cirkon sa využívajú v rámci protivzdušnej a protilodnej obrany, ani ruské a ani americké rakety nedokážu preletieť 12 000 až 15 000 km v nadzvukovej rýchlosti. Podľa ruských odborníkov sa v najbližších približne 5 až 10 rokoch ani nepodarí takéto hypersonické medzikontinentálne rakety Rusku a USA postaviť.

Reklama

Cirkon, ktorý sa momentálne zavádza do ruskej výroby, je len prvou lastovičkou a pokračuje ďalší výskum a vývoj takýchto rakiet, ktoré sa budú postupne modernizovať a zdokonaľovať. Je viac ako pravdepodobné, že aj Američania po určitej dobe dokážu takéto rakety zostrojiť a zaviesť do výzbroje. K tomu, aby však hyperzvukové rakety dokázali do hodiny zasiahnuť ľubovoľný cieľ na Zemi, je potrebných v Rusku i USA ešte mnoho rokov usilovnej práce. Dnes má Rusko vo vývoji hypersonických rakiet pred USA náskok.

Tretiu možnosť pre úspešný “global strike” predstavujú kinetické zbrane. Ide o zbrane na báze wolfrámu, ktoré by útočili z orbitálnej dráhy s vysokou presnosťou. Tieto zbrane majú mať vysokú ničiacu energiu, existujú však len teoretické predstavy a výskum v tejto oblasti sa takisto len začína. Problémom sú napríklad aj nosiče, ktoré dokážu takéto zbrane na orbitálnu dráhu dopraviť. Tu majú Američania obrovský problém, pretože nie sú schopní zostrojiť raketový nosič, ktorý by dopravil na orbitálnu dráhu náklad. Používajú ruské nosiče a ruské motory. Momentálne sa vzťahy medzi Rusmi a Američanmi zhoršili, takže Američania nemajú k dispozícii ruské nosiče, čo znamená pre nich výrazný hendikep.

Je zrejmé, že v blízkej budúcnosti sa presunú preteky v zbrojení aj do vesmíru. Americký výskum je však niekoľkonásobné drahší ako ruský výskum a už pri posledných amerických pokusoch vybudovať superzbraň (F-35, Zumwalt….) sa ukazuje, že americké zbrane trpia obrovským množstvom nedostatkov. Rusi dokážu svoje nové zbrane vytvoriť za podstatne menší finančný obnos, pritom tieto zbrane ukázali svoj potenciál napríklad v Sýrii. Takže momentálne predstava využitia kinetických zbraní patrí skôr do sféry Hollywoodu a Hviezdnych vojen.

Ak sa začnú zavádzať zbraňové systémy do vesmíru, bude to veľmi nebezpečné. V prípade, ak by sa Američanom nejakým zázrakom podarilo prekonať všetky problémy a v najbližšom období by začali s budovaním kinetických zbraní a Rusko a Čína by nedokázali odpovedať, je zrejmé, že by prišlo ešte v štádiu budovania takýchto kinetických zbraní k rýchlemu útoku zo strany Ruska alebo Číny klasickými jadrovými zbraňami. Rovnako by sa situácia vyvíjala aj vtedy, ak by boli strany vymenené a Rusko by začalo s budovaním kinetických zbraní, na čo by Američania nedokázali odpovedať.

Všetky tri teoretické možnosti, ako zasadiť súperovi rýchly globálny úder, samozrejme existujú. Reálne možnosti sú však značne obmedzené. Útok balistickou raketou vyvolá jadrovú reakciu, takže stráca svoj zmysel. Hyperzvukové zbrane nemajú dosiaľ dostatočné parametre a vývoj kinetických zbraní je zatiaľ v plienkach. Takže predstavy amerických elít o efektívnom “global strike” sú len vlhkým snom Američanov, ktorí sa uchyľujú k fantazmagóriám, pretože nedokážu riešiť existujúce problémy USA.

Reklama

K výraznému zlomu by samozrejme prišlo, ak by sa Američanom podarilo využiť potenciál Transformers alebo povolať do služby Supermana či Death Star.

Konstantin Dušenov

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

16:40

Polícia upozorňuje na víkendové obmedzenie v doprave na diaľnici D2 v smere do Bratislavy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
16:23

Guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta vyzval na “včasné, zároveň však iba mierne” znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Takýto postup umožní ECB reagovať na zmeny vo vývoji na trhu a zmierniť riziko dlhodobej ekonomickej stagnácie v eurozóne.

16:22

Spojené štáty stiahnu časť svojich vojakov z Čadu, informoval vo štvrtok Pentagón. TASR

16:22

Na začínajúcu sa letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách. Prvý charterový let tejto dovolenkovej sezóny vypravili v piatok skoro ráno, smeroval do egyptskej Hurghady.

16:21

Turecký súd v piatok odsúdil na niekoľko doživotných trestov ženu za účasť na bombovom útoku z roku 2022, ktorý usmrtil šesť ľudí v centre Istanbulu.

16:19

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v piatok prebieha evakuácia dvoch nemocníc pre obavy z ruských útokov. Oznámili to tamojšie úrady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali