Štrnásť podnikateľských asociácií, zamestnávateľských združení a obchodných komôr vytvorilo širokú odbornú koalíciu, ktorá sa vlani venovala otázkam fungovania Slovenska ako právneho štátu. Zámerom iniciatívy Rule of Law je reagovať na existujúce problémy legislatívneho procesu, vysokú mieru korupcie a neuspokojivý stav justície.
“Pravidlá týkajúce sa legislatívneho procesu, ktoré sú v súčasnosti na Slovensku v platnosti, sú principiálne dobré, ale zlyháva prax spojená s ich aplikáciou,” upozorňujú iniciátori. Systematický proces konzultácií s podnikateľskou sférou preto navrhujú doplniť o kvalitné hĺbkové analýzy dosahov navrhovaných zákonných i podzákonných noriem. Ich absencia podľa nich zapríčiňuje viaceré následné novelizácie, čím sa zhoršuje stabilita a predvídateľnosť právneho prostredia.
Odstránenie korupcie vidia napríklad v zavádzaní účinných postupov na jej odhaľovanie, nastavení efektívnych sankcií či účinného informovania verejnosti. “Je potrebné venovať špeciálnu pozornosť oblastiam, v ktorých je zo strany podnikateľského sektora vnímaný vyšší výskyt korupcie, predovšetkým verejné obstarávanie, európske fondy, súdnictvo a zdravotníctvo,” upozorňujú.
Transparentnú a efektívnu justíciu považujú za nutný prvok stabilného a predvídateľného podnikateľského prostredia. Poukazujú na veľmi dlhé trvanie súdnych sporov, častú nečinnosť súdov a prokuratúry, čo podľa nich negatívne ovplyvňuje dôveru v právny štát.
Vláda dnes zobrala na vedomie informáciu o pozičnom dokumente Iniciatívy za “vládu zákona”. K iniciatíve Rule of Law sa kabinet prihlásil už 14. februára, keď schválil vypracovanie Akčného plánu na posilnenie SR ako právneho štátu. Fico o akčnom pláne bude rokovať aj so sociálnymi partnermi v Rade solidarity a rozvoja SR.
ml