Viete, ako sa správne a morálne obliekať v kostole aj mimo neho?

Viete, ako sa správne a morálne obliekať v kostole aj mimo neho?

Košice 17. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR- Tomáš Halász)

 

Patrí už k všeobecnej slušnosti patrične sa obliecť na rôzne spoločenské udalosti. Inak sa obliekame do práce, inak na rodinnú oslavu, koncert alebo do divadla. Ako je to však pri účasti na liturgii v kostole? Vyžaduje sa aj to patričné oblečenie? Na otázky čitateľa odpovedal na sociálnej sieti vladyku Milana Chautura o. Marcel Gajdoš, predseda liturgickej komisie

Veriaci v obnovenom kostole počas vysiacky

Čitateľ v súvislosti s obliekaním poukázal na staršie pravidlá, ktoré sa týkali sa iba žien: 1) Šaty majú skôr zahaľovať než ukazovať. 2) Šaty nemajú byt priehľadné. 3) Nohy žien majú byt zakryté aspoň nižšie kolien (to sa vzťahuje najmä na bežnú dennú činnosť). 4) Ženy by sa mali vyhýbať šatám a blúzkam bez rukávov. 5) Treba sa celkom vyhnúť tenkému, tesnému oblečeniu. 6) Vo väčšine situácií žena by sa mala vyhnúť noseniu nohavíc a ak potreba vyžaduje ich použitie, mali by byt skôr voľné, než tesné. 7) Výkroj šiat by nemal byť viac než päť centimetrov pod hrdelnou jamkou.

Reklama

Tieto pravidlá vydal ešte v roku 1928 vikár kardinál pápeža Pia XI. a podľa čitateľa sú v súčasnom vnímaní “smiešne aj väčšine žien a dodržiava ich asi 10% ľudí v kostole, a mimo kostola ani nehovoriac”, lebo “naša zosvetštená spoločnosť necudnosť žien robí ‘normálnou’ svojimi výrobkami a propagovaním necudnej módy”.

Otec Marcel Gajdoš, predseda liturgickej komisie, vysvetlil, ako je to v rámci skutočnej morálky a nielen zvykov alebo vkusu ľudí. V úvode poukazuje na prvých ľudí v raji Adama a Evu, ktorí “nemali na sebe nijaké šaty v našom zmysle slova”, a keď sa dopustili hriechu, porušili Boží zákon o zdržanlivosti, “prišli o zbožstvujúcu milosť, spoznali, že sú nahí, zošili si figové listy a urobili si zásterky, prvé šaty v bežnom význame daného slova”.

Reklama

Odvtedy sa človek dostal do nového “veľmi neprirodzeného” stavu, ktorý sa okrem zatemnenia mysle, oslabenia vôle, spôsobenia smrteľnosti a zraniteľnosti rôzneho druhu prejavuje aj vášňami a telesnými žiadostivosťami, ktoré “majú silnú tendenciu vymknúť sa nám spod kontroly a po krátkej slasti nesmierne uškodiť jednotlivcovi aj spoločnosti”. Ako príklad otec Marcel uvádza “ľahké zatúženie po veľmi egoistickom sexuálnom splynutí s inou ľudskou bytosťou, ktorá nie je jeho manželským partnerom, a to navyše so zámerom vyhnúť sa privedeniu na svet potomka, o ktorého by sa bolo treba starať”.

“Najpôvodnejšou a najdôležitejšou úlohou šiat je teda zakrývať naše telo takým spôsobom, aby sme zredukovali na najmenšiu možnú úroveň riziko, že v inom človekovi vyvoláme sexuálnu alebo erotickú túžbu. Nie nadarmo Kristus zdôrazňuje, aké je dôležité pre našu spásu nestať sa pre iných zdrojom pohoršenia, teda pokušenia dopustiť sa nejakého hriechu (Mt 18, 6 – 9). Toto sú základné princípy, z ktorých potrebujeme vychádzať pri odpovedi na Vašu otázku,” vysvetľuje otec Marcel Gajdoš.

Správne oblečení sme vtedy, “ak je to vhodné vzhľadom k prostrediu (práca, škola, svadba, odpočinok, šport a podobne), a ak za normálnych okolností v nikom nevyvolávame sexuálne alebo erotické predstavy či túžby”, teda ako kresťan – “stúpenec a nasledovník Krista, Božieho Syna, ktorý prijal telo, umrel, vstal z mŕtvych, vzniesol sa do nebies a zoslal nám Svätého Ducha, aby nás naplnil a spasil, aby nás vytrhol z moci diabla a tohto sveta”.

Z takéhoto hľadiska, podľa otca Marcela Gajdoša predstavených sedem pravidiel “zodpovedá uvedeným potrebám a cieľom”, aby si ženy dostatočne zakrývali tie časti svojho tela, ktoré poľahky môžu vyvolať v mužoch žiadostivosť.

Reklama

To, že sa týkajú väčšinou žien, súvisí s tým, že “ženy majú silnejšiu tendenciu páčiť sa iným, čo je samo osebe v poriadku, ale prekročenie istých medzí z ich strany je občas dané bezohľadnosťou pri uspokojovaní si uvedenej túžby, ale väčšinou len obyčajnou nevedomosťou, čo všetko môžu v mužoch spôsobiť”. Otec Marcel však podotýka, že “každá šikovná žena sa dokáže obliecť veľmi pekne a pôvabne bez toho, aby odhaľovala svoje intímne partie a dráždila predstavivosť mužov”.

Žiadostivosť mužov vychádza aj z toho, že “sú spravidla zasiahnutí prvotným hriechom omnoho hlbšie a fatálnejšie ako ženy, takže sú omnoho zraniteľnejší v tejto oblasti”.

Otec Marcel ďalej dodáva: “Veľmi nesprávne je podľa môjho názoru akceptovať v tejto oblasti akoby dvojitú morálku – jednu do chrámu a inú do bežného života. Isteže, ak ideme do chrámu, mali by sme si dať na svoje oblečenie ešte väčší pozor ako inokedy, lebo chrám je miestom osobitej Božej prítomnosti a modlitby. V súlade s mravnými zásadami však máme konať aj sa obliekať úplne vždy, nielen v bohoslužobnom priestore.”

Všetkých, ktorí by ho obviňovali napríklad zo “stredovekých sklonov”, pekne prosí, aby sa nad všetkým pokojne zamysleli a potom určite zistia, že v uvedených požiadavkách na oblečenie nie je nič negatívne alebo spiatočnícke.

“Ich jediným cieľom je prispieť k tomu, aby nás podliehanie rôznym módnym trendom, ktoré už samo osebe predstavuje nemalé nebezpečenstvo, neobralo o večnú spásu. Som presvedčený, že akceptovať uvedené princípy znamená jednoducho byť realistom, nezatvárať si oči pred skutočnosťou a rešpektovať prvotný hriech s jeho dôsledkami na život jednotlivca i spoločnosti ako takej,” uzatvára svoju odpoveď otec Marcel Gajdoš.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali