Kampaň sa javí ako globálna, s najväčšou mierou sa zamerala na obete v Japonsku, Nemecku, Taliansku, Spojených arabských emirátoch a Austrálii spolu so Spojeným kráľovstvom na šiestom mieste.
Poslaná správa obsahuje okrem vianočných priania výzvu, aby prijímatelia otvorili dokument priložený k e-mailu, ktorý obsahuje dôvody environmentálnych protestov.
Vyzýva tiež všetkých, aby poslali správu všetkým svojim kontaktom, čo určite pomôže šíriť škodlivý softvér. Samotná správa nie je nebezpečná. Avšak k správe priložený dokument, súbor s koncovkou .doc s názvom „Support Greta Thunberg” (v preklade podpor Gretu Thunbergovú), ktorý vyzýva príjemcu na rozsiahly klimatický protest proti vládam, je malware.
Samotný e-mail obsahuje aj viacnásobné pravopisné a gramatické chyby.
Po otvorení priloženého dokumentu sa spustí príkaz Power Shell, ktorý začne sťahovať Trojan Emotet, bankový malware, ktorý získava všetky prístupové údaje obetí tým, že sa integruje do prehliadača a získava všetky citlivé údaje.
Tento typ vírusu bol objavený už v roku 2014 a rozšíril sa najmä v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku.
Ako keby to nestačilo, ten istý malware sa používa aj na vytvorenie botnetu na správu ako MaaS (Malware ako služba), a tak umožňuje ostatným ľuďom pripojenie k elektronickému zariadeniu obetí a nahranie škodlivého softvéru na kryptografiu.
Hackeri začínajú čoraz častejšie používať mená slávnych ľudí na spustenie takýchto útokov škodlivého softvéru: iba nedávno sa za fotografiou speváčky Taylor Swiftovej skrýval ďalší vírus.
Podľa nedávnej štúdie spoločnosti Bitdefender bude malware v roku 2020 narastajúcim problémom, a to z dôvodu malých investícií do kybernetickej bezpečnosti, a preto, že je stále viac softvéru s otvoreným zdrojovým kódom a ľudia používajúci cloudové programy.
Napriek jednoznačne kriminálnemu charakteru celej záležitosti sa jednému môže zdať celá kampaň až ironická v tom zmysle, že potom, čo Gréta Thunbergová priviedla mladú generáciu do stavu priam hysterického a obrazne povedané zavírila ich hlavy, teraz sa pomocou jej mena zavírili aj ich počítače.






















