Viac ako milión zamestnancov začalo otvorený konflikt s prezidentom Emmanuelom Macronom

Viac ako milión zamestnancov začalo otvorený konflikt s prezidentom Emmanuelom Macronom

Paríž 8. marca 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Laurent Cipriani)

 

Viac ako milión zamestnancov v celom Francúzsku v utorok odišlo z práce a vyšlo do ulíc, čím odbory začali otvorený konflikt s prezidentom Emmanuelom Macronom v súvislosti s jeho plánmi na zvýšenie veku odchodu do dôchodku, informuje The Wall Street Journal

štrajky proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku
Na snímke muž hrá na trúbku počas demonštrácie v Lyone

Utorková mobilizácia predstavuje vystupňovanie kampane na zastavenie Macronovej revízie. Francúzsky líder od začiatku roka odolal niekoľkým celodenným štrajkom.

Reklama

Niektoré z najväčších francúzskych odborových zväzov vrátane krajne ľavicovej CGT zorganizovali utorkový protest ako začiatok dlhotrvajúceho štrajku. Hrozí, že ochromí krajinu na niekoľko dní alebo dokonca týždňov, pretože odbory sa snažia prinútiť Macrona, aby zmenil svoj postup pri revízii dôchodkov.

“Toto je prvý deň novej fázy s novými pochodovými poriadkami: V utorok vyhlásil líder CGT Philippe Martinez.

Reklama

Učitelia, rušňovodiči, zdravotné sestry, zamestnanci ropných rafinérií a ďalší pracovníci pochodovali na demonštráciách od Paríža po Marseille. V Paríži došlo k niekoľkým zrážkam medzi demonštrantmi a políciou. Protestujúci hádzali zápalné fľaše na políciu, ktorá odpovedala slzotvorným plynom. V utorok bola výrazne obmedzená verejná doprava a mnohé školy v celej krajine boli nútené zatvoriť. Podľa národnej železničnej spoločnosti SNCF sa zastavili vlaky do Nemecka a Španielska a vlaky do a zo Spojeného kráľovstva boli zredukované o tretinu. Stovky vnútroštátnych a medzinárodných letov boli zrušené.

Macronova snaha zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov do roku 2030 je ústredným bodom jeho plánu na reorganizáciu dôchodkového systému krajiny. Táto revízia bola jedným z hlavných bodov Macronovej minuloročnej predvolebnej kampane. Tvrdil, že je to jediný spôsob, ako zachovať francúzsky dôchodkový systém bez zvyšovania daní alebo zvyšovania dlhu krajiny.

Keď sa Macron naposledy pokúsil zmeniť dôchodkový systém, vyvolal tým najdlhší dopravný štrajk v histórii Francúzska. V roku 2019 sa pán Macron nerozhodol pre povinné zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Namiesto toho chcel zefektívniť 42 rôznych štátnych dôchodkových plánov vo Francúzsku, ktoré sa líšia vekom odchodu do dôchodku a príjmom, do jedného univerzálneho systému a zaviesť bonusy a pokuty, ktoré by motivovali ľudí pracovať do veku 64 rokov.

Zamestnanci vtedy reagovali rozsiahlym štrajkom, ktorý na sedem týždňov takmer zastavil prevádzku vo Francúzsku. Pán Macron čelil protestujúcim, keď sa zamestnanci s nedostatkom peňazí nakoniec vrátili do práce. Bol však nútený svoje plány odložiť, keď krajinu uzavreli kvôli pandémii Covid-19.

Tentoraz odbory prisľúbili, že sa pustia do dlhodobého boja, a tvrdia, že nové opatrenia budú penalizovať pracovníkov, ktorí začali pracovať v mladom veku. Podľa ministerstva vnútra vyšlo v utorok do ulíc približne 1,28 milióna ľudí v rámci jedného z najväčších protestov v krajine za posledné desaťročia.

Reklama

“Je to rozhodujúci boj,” povedal 61-ročný zamestnanec pošty Johan Chupin, ktorý sa v utorok zúčastnil na protestoch v Paríži. Je ťažké povedať, ako sa to skončí, dodal. “Ako dlho môžete zostať v štrajku, keď vám dôjdu peniaze?”

Vo Francúzsku vláda zdaňuje pracovníkov a zamestnávateľov, aby financovala dôchodky pre dôchodcov. Keďže ľudia žijú dlhšie a populácia starne, pomer pracujúcich a dôchodcov sa znížil, čím sa systém dostal pod tlak.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že francúzska verejnosť je naďalej rozhodne proti Macronovej revízii dôchodkového systému. Prieskum, ktorý 6. marca uskutočnila prieskumná spoločnosť Elabe na vzorke 1 000 ľudí, ukázal, že 67 % respondentov je proti navrhovaným opatreniam.

Opozičné strany sa tiež zaviazali, že plány vlády zablokujú.

Macronova strana Renesancia prišla v júni o väčšinu, ktorá francúzskemu prezidentovi umožnila počas prvých piatich rokov v úrade prevalcovať opozíciu, po tom, čo sa v parlamentných voľbách presadili ľavicové a krajne pravicové strany.

Reklama

Pán Macron sa usiluje získať podporu konzervatívnej strany Les Républicains, aby mohol schváliť návrh zákona o dôchodkoch, ktorý je v súčasnosti v Senáte. Zákonodarcovia Les Républicains však zostávajú v názore na navrhovanú revíziu rozdelení.

Bez väčšiny by sa Macronova vláda mohla odvolať na osobitné právomoci podľa francúzskej ústavy a prijať revíziu dekrétom. Takýto krok by však poskytol politickú muníciu opozičným stranám vrátane vzmáhajúcich sa síl krajne pravicovej líderky Marine Le Penovej, ktoré kritizujú pána Macrona za to, čo označujú za autoritársky prístup.

Vláda zatiaľ neprejavila žiadne známky ústupu. Francúzsky minister práce Olivier Dussopt v pondelok vyhlásil, že revízia dôchodkov je nevyhnutná.

“Francúzsko nie je ostrov,” povedal v rozhovore pre štátnu televíziu a dodal, že iné krajiny v Európe nedávno zvýšili vek odchodu do dôchodku. Španielski a nemeckí pracovníci budú odchádzať do dôchodku vo veku 67 rokov do roku 2027, resp. 2031.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali