Viac ako 20.000 Slovákov podpísalo petíciu proti návrhu smernice Európskej komisie

Viac ako 20.000 Slovákov podpísalo petíciu proti návrhu smernice Európskej komisie

Bratislava 16. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Remiaš)

 

Petície proti návrhu smernice Európskej komisie, ktorá chce radikálne obmedziť predaj a držanie legálnych zbraní občanov EÚ, sa zbierajú okrem Slovenska či Českej republiky aj v iných štátoch EÚ

Viac ako 20.000 Slovákov podpísalo za dva mesiace petíciu proti návrhu smernice Európskej komisie (EK), ktorá v reakcii na minuloročné teroristické útoky v Paríži chce radikálne obmedziť predaj a držanie legálnych zbraní občanov EÚ.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

“Petíciu podpísalo 20.135 ľudí a naďalej pokračuje. Mimo strelníc a poľovníckych obchodov a obchodov so zbraňami ľudia zbierali podpisy iniciatívne sami,” uviedol dnes pre TASR člen predstavenstva Združenia vlastníkov strelných zbraní – Legis Telum Ľudovít Miklánek. Podobné petície sa zbierajú okrem Slovenska či Českej republiky aj v iných štátoch EÚ. Petíciu, podľa slov Miklánka, podpísalo na Slovensku aj veľké množstvo ľudí, ktorí zbrojný preukaz a zbrane nevlastnia.

V petícii sa mimo iného uvádza, že “sme presvedčení, že boj proti zločinu nie je možné viesť obmedzovaním práv, ktoré bezúhonní občania nadobudli v súlade so zákonom. Že zločin terorizmu nie je možné vykoreniť tým, že bezúhonní občania budú odzbrojení, že slušným ľuďom budú zabavené legálne nadobudnuté zbrane, ktorými sa môžu brániť, že sa im znemožní venovať sa športovej streľbe či zberateľskej záľube, že zničíme vzácne kultúrne a historické zbierkové predmety nevyčísliteľnej hodnoty”. “Takýto zákaz je vážne bezpečnostné riziko, nakoľko otvorí možnosti čiernemu trhu, nárastu počtu ilegálnych zbraní, a teda menšiu kontrolu na úseku zbraní a streliva ako je v súčasnosti,” povedal Miklánek.

Reklama

“Cieľom opatrení navrhovaných Európskou komisiou nie je kriminalizovať držiteľov legálnych zbraní. Cieľom je sťažiť prístup zločincom a teroristom k najnebezpečnejším druhom strelných zbraní. Mala by sa zlepšiť vysledovateľnosť strelných zbraní a posilniť spolupráca medzi členskými krajinami. Možno súhlasiť s názorom, že na terorizmus sa spravidla nepoužívajú legálne zbrane. Problémom sú však z pohľadu EK deaktivované zbrane. Podľa súčasných pravidiel, platných vo väčšine členských krajín, deaktivované zbrane nie sú považované za zbrane, ale za kus kovu či atrapy. Obchoduje sa s nimi bez akéhokoľvek dohľadu. V minulosti sme, žiaľ, boli svedkami toho, že na teroristické útoky boli použité zbrane, ktoré boli v jednom členskom štáte deaktivované, následne boli odpredané do iného štátu ako ‘atrapy’, avšak potom boli opätovne sfunkčnené ako automatické zbrane. Tieto atrapy sú vymazané z úradných registrov a ak sa nimi spácha zločin, sú nevysledovateľné, rovnako ako nie je vysledovateľný ich súčasný vlastník, či predchádzajúci vlastníci. Preto sa na európskej úrovni nastavujú nové spoločné štandardy pre účinnú deaktiváciu strelných zbraní. Ani tá však neznamená úplnú garanciu, že sa zbraň alebo jej súčasti opätovne nesfunkčnia. EK preto v záujme bezpečnosti občanov navrhuje zákaz držby najnebezpečnejších druhov zbraní,” zareagoval na druhej strane pre TASR Andrej Králik, vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podľa jeho slov, EK navrhla opatrenie na zabránenie nákupu strelných zbraní cez internet, čo ešte stále v niektorých štátoch umožňuje v podstate anonymné nadobúdanie zbraní bez akejkoľvek registrácie, či preukázania zbrojného preukazu. EK využívanie petičného práva podporuje a víta vôľu občanov zapojiť sa do legislatívneho procesu na európskej úrovni.

Miklánek z Legis Telum zase už koncom novembra minulého roka na tlačovej konferencii zdôraznil, že návrh smernice EÚ, ktorá chce radikálne obmedziť predaj a držanie legálnych zbraní občanov EÚ, je v priamom rozpore s ústavami jednotlivých členských štátov, a teda aj s Ústavou SR.

“Návrh smernice hovorí o plošnom zákaze nielen predaja, ale aj držania. Uvádza, že všetky zbrane, ktoré menuje ako zakázané, vyvlastní od ich súčasných vlastníkov, ktorí ich nadobudli v súlade so zákonom. Definícia skupiny zakázaných zbraní je postavená veľmi vágne a prakticky do nej možno zaradiť skoro všetky samonabíjacie zbrane. Rovnako je v priamom rozpore s ústavami jednotlivých členských štátov EÚ. Hovorí o zhabaní a zlikvidovaní aj všetkých zberateľských zbraní daných kategórií. Ponechať si ich budú môcť iba múzeá, ale budú ich musieť úplne znehodnotiť,” vysvetlil vtedy Miklánek.

Na Slovensku je v súčasnosti približne 147.000 držiteľov zbrojných preukazov. Tento počet neustále klesá, nakoľko sa, podľa Miklánka, podmienky získať ho stále sťažujú. Počet registrovaných zbraní a ich hlavných častí je v SR zhruba necelých 300.000 a stagnuje. Štatisticky v porovnaní s okolitými štátmi EÚ patrí SR medzi štáty, kde je počet zbraní na 100 obyvateľov jeden z najnižších.

Reklama

Združenie Legis Telum funguje od roku 2009 a do dnešného dňa má takmer 1000 členov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali