Veľmi studená vojna – Bitka o Arktídu

Veľmi studená vojna – Bitka o Arktídu

Svet 1. marca (HSP/Rusian.rt/Foto:TASR)

 

Arktída je bohatá na prírodné zdroje – čo predstavuje chutné sústo pre väčšinu krajín

Arktická oblasť prechádza obdobím zásadných zmien. Zmena klímy má výrazný dosah na globálne otepľovanie a stenšovanie ľadovej vrstvy v Arktíde, čo zase ovplyvňuje poveternostné podmienky a zmeny životného prostredia na celom svete.

Reklama
Ilustračné foto

Tieto zmeny majú zároveň dosah na celosvetové hospodárstvo, pretože otvárajú nové príležitosti pre hospodársku činnosť v tejto oblasti bohatej na prírodné zdroje. Pozornosť sveta sa upriamila na Arktídu, ktorej krehký ekosystém a obyvateľstvo si vyžadujú náležitú ochranu a pozornosť. Tieto zmeny môžu mať geopolitické dôsledky.

Arktída je aj bohatá na prírodné zdroje – čo predstavuje chutné sústo pre väčšinu krajín. Reportérka RT Mária Starostinová označila dianie na Arktíde za “veľmi studenú vojnu” ktorá, môže čoskoro vypuknúť na severnom póle. Informáciu priniesol portál Rusian.rt.com.

Reklama

Abnormálne studená vlna, ktorá zasiahla Kanadu, Spojené štáty a časť Ruska začiatkom tohto roku 2014, nemá vplyv na živé diskusie okolo boja o severný pól. Vzhľadom k varovaniu, že môže dôjsť k energetickej kríze, sa veľa štátov začína čoraz viac zaujímať o Arktídu. Pod ľadovými vodami severného oceánu sa nachádzajú významné ložiská strategických surovín. 

Kanada, Nórsko, Dánsko, Spojené štáty a Rusko – sú krajiny,  ktoré bojujú za skryté poklady pod arktickým ľadom. Existujúce rozdelenie územia, sa im nezdá spravodlivé.  Asi preto, že v tejto oblasti je sústredené obrovské množstvo prírodných zdrojov: odhaduje sa, že sa tu ukrýva asi 30 percent svetových zásob plynu a 13 percent ropy, a to nie je zďaleka všetko. Záujem o región rastie spolu s priemernou teplotou. Topiace sa ľadovce môžu prispieť k nižším cenám pre ťažbu uhľovodíkov. Severná morská cesta, ktorá spája Európu a Áziu, by získala väčší  význam a región veľký vojensko strategický význam.

Ilustračné foto

Štáty  tzv. “Arktickej Päťky” vlastnia práva na 370 kilometrovú  výlučnú ekonomickú zónu pri svojich brehoch. Po ratifikácií konvencií OSN o morskom práve, môžu tieto štáty vyžadovať rozšírenie svojho severného teritória takmer  na dvojnásobok, ak preukážu, prináležanie sektorov v niektorých oblastiach Arktídy  k svojmu územiu. Oni pokračujú v predložení nárokov na uplatnenie, a zdá sa, že nikto nechce ustúpiť.

Podľa prezidenta Vladimira Putina, je nutné veľmi pozorným spôsobom brať do úvahy prírodu Arktídy, pretože je veľmi zraniteľná. Kanadský premiér Stephen Harper, taktiež nazval výsadou  “veľkosť svojej krajiny”, a dodal, že “tie najsmelšie sny Kanady sú v najvyšších zemepisných šírkach.” Podľa USA, sú tiež spojené s arktickým regiónom. Uviedol to vedúci Pentagonu Chuck Hagel.

Rusko bolo prvou krajinou, ktorá vyslala požiadavku OSN na zabezpečenie vlastníctva arktických a okolitých oblastí. Organizácia nepríjme petíciu, požadujúc, aby zhromaždili ďalšie dôkazy. Vtedy, v roku 2007 Moskva usporiadala výpravu k severnému pólu, ktorá osadila ruskú vlajku na dne Severného ľadového oceánu. Niektoré západné krajiny to interpretovali ako hrozbu.

Reklama

Spojené štáty americké – sú jedinou krajinou “Arctic Five”, ktorá nepodpísala  konvenciu o morskom práve. Podľa odborníkov, toto umožňuje Bielemu domu ťažiť výhody zo situácie. Koniec koncov, na rozdiel od iných krajín, Amerika sa neriadi žiadnymi stanovenými pravidlami.

Podľa mienky politológa Carlosa Alberta Pereira Mele, je zrejmé, že odmietnutie podpísať zmluvu, možno považovať za pokus o rozšírenie zóny svojho ​​vplyvu a o nadobudnutie teritoriálneho majetku. Treba pochopiť, že odmietnutie účasti v medzinárodných dohodách, ktoré spájajú ostatné krajiny, im dáva príležitosť konať svojvoľne a oslobodzuje ich od  prípadných prekážok.

Spor o severný pól, ktorý vznikol na začiatku 21. storočia bol citovaný ako “veľmi studená vojna.” Niektoré krajiny dokonca začali zriaďovať špeciálne arktické vojsko. A zdá sa nepravdepodobné, že “vojnová horúčka”, ktorá vypukla sa vylieči v blízkej budúcnosti.

jf

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali