Veľká Fatra chce na svojom území podporiť ohrozeného hlucháňa

Veľká Fatra chce na svojom území podporiť ohrozeného hlucháňa

Bratislava 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lýdia Vojtaššáková)

 

Správa Národného parku (NP) Veľká Fatra v spolupráci so Štátnou ochranou prírody sa rozhodla zlepšiť podmienky pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho. Ako píše na svojej internetovej stránke, prvým krokom na zastavenie úbytku jeho populácie musí byť ochrana biotopu, kde sa vyskytuje a ponúka mu zóny pokoja bez väčšieho vplyvu človeka

Ilustračné foto

Predovšetkým je nutné zachovať nedotknuté vrcholové, staré lesné porasty, ktoré vytvárajú vhodný biotop pre hlucháňa. Správa NP už v tejto súvislosti odštartovala stretnutia s vlastníkmi a užívateľmi lesa, aby sa spoločne dohodli na jednotlivých krokoch a riešeniach. Dôvodom je, že počet hlucháňov sa od vstupu Slovenska do EÚ v roku 2004 znížil o polovicu.

Reklama

„V praxi sa stretávame s nedostatočným pochopením potreby bezzásahových zón pokoja pre hlucháňa,“ konštatovala Správa NP Veľká Fatra. Vysvetlila, že štátni ochranári považujú zóny lesa po kalamite, či už veternej alebo lykožrútovej, za vhodný biotop pre hlucháňa, lesníci to vidia opačne. „Prax u nás, ale aj v okolitých štátoch jednoznačne hovorí, že kalamitné miesta môžu výrazne prispieť k stabilite až nárastu populácie hlucháňa,“ tvrdia ochranári. Lesníci, naopak, tvrdia, že kalamitné plochy je nevyhnutné spracovať. Ak sa však takáto plocha spracuje, zaniká tým biotop aj s celou škálou organizmov, vrátane hlucháňa, ktorý takéto plochy okamžite natrvalo opustí.

Správa NP pripomína, že v pohorí Veľkej Fatry zaniklo za posledných 10 až 15 rokov viacero miest tokania hlucháňa. Dôvodom je fragmentácia vhodných biotopov, ktorých výmera je nepostačujúca a ktoré prestávajú byť voľne prepojené. Pri strate dostatočne veľkého životného priestoru sa hlucháň častejšie stáva korisťou predátorov, ohrozujú ho aj diviaky, ktoré rozrývajú jeho miesta tokania. Do oblastí, kde sa ponechajú kalamitné plochy so spadnutým drevom, diviaky neradi vstupujú. „Z tohto pohľadu má význam ponechávať kalamitné plochy v rezerváciách a neprístupných lokalitách ochranných lesov,“ konštatovali štátni ochranári, podľa ktorých hlucháň kalamitné plochy neopúšťa, ale ich opätovne osídľuje. Podľa Správy NP Veľká Fatra treba hľadať kompromis tak, aby bolo určité percento NP, najmä porasty, kde stále žije hlucháň, ponechané bez zásahu. Tieto plochy je potom potrebné prepájať hospodárením, ktoré je prírode blízke a vhodné pre prežívanie hlucháňa.

Reklama

V území Správy NP Veľká Fatra sa nachádzajú aj subjekty, ktoré dosahujú dobré výsledky a hlucháňa zatiaľ v území udržali. Príkladom sú Mestské lesy Kremnica, kde je v rezervácii Svrčiník bezzásahová zóna s výmerou 220 hektárov. Okolité porasty spravujú tak, že ich hlucháň využíva. „Na spôsobe aktívneho manažmentu v hospodárení sa dá dohodnúť. Skúsenosti jasne hovoria, že určitá výmera plochy, kde sa hlucháň vyskytuje, musí byť v bezzásahovom režime,” uzatvára Správa NP Veľká Fatra.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali