“Je to nepríjemný incident pre všetkých. Pokiaľ hovoríme o vplyve na spoločnosť Gazprom Nefť a o stratách, ktoré nám vzniknú, potom sú v zásade minimálne – niekoľko desiatok tisíc ton. Čo sa týka iných objemov, podarilo sa nám ich včas poslať na iné trasy,” povedal dnes na tlačovej konferencii Djukov.
Na otázku, či táto situácia ovplyvní plány na produkciu ropy v roku 2019, Djukov odpovedal: “Nemeníme plány.“
Problém s ropou
V apríli rad krajín, vrátane Česka a Slovenska, pozastavil tranzit ruskej ropy Družbou a siahol po svojich hmotných rezervách kvôli problémom s kvalitou produkcie. V ruskej Transnefti zistili, že surovina bola znečistená úmyselne, bolo začaté trestné stíhanie a niekoľko osôb bolo zadržaných.
Vyšetrovaním sa zistilo, že nekvalitná ropa sa dostala do Družby zo súkromného podniku v regióne Samary.
Podľa vyšetrovateľov od augusta 2018 šesť podozrivých kradlo surovinu v hodnote najmenej jedného milióna rubľov.
Od marca do apríla 2019, aby páchatelia zamaskovali krádež, vpustili do ropy uzlom na vypúšťanie v blízkosti obce Nikolajevka vo Volžskom okrese Samarskej oblasti zlúčeniny obsahujúce chlór.
Potom sa kontaminovaná surovina dostala do úložiska ropy v obci Lopatin v rovnakom regióne, následne bola čerpaná do hlavného potrubného systému. Výsledkom bolo, že osem rezervoárov parku Lopatin bolo označených ako nevhodné pre použitie, vysvetlila Vyšetrovacia komisia.
Ruský prezident Vladimir Putin označil škody spôsobené incidentom na ropovode Družba za veľmi závažné z hľadiska reputácie, ekonomiky a surovín.
V máji bol tranzit postupne znovu obnovovaný.