Web Intersting Engineering na základe štúdie píše, že ruskí vedci v laboratóriu Ústavu fyzikálno-chemických a biologických problémov pôdnej vedy v moskovskom regióne rozmrazili a analyzovali približne 300 prehistorických červov rôzneho druhu. Z nich dva nematódy zo vzoriek pleistocénových ložísk permafrostu v povodí jakutskej rieky Kolyma vykazovali aj známky života, “začali sa pohybovať a jesť”.
Nematódy sú červy a najpočetnejšie organizmy na našej planéte. Nachádzajú sa všade, od najhlbšej časti oceánu po vrchol najvyššej hory.
Podľa výskumného dokumentu jeden pleistocénny červ starý asi 32-tisíc rokov pochádza z tela zamrznutej veveričky v oblasti Duvanny Jar v dolných tokoch rieky Kolyma a druhý bol nájdený v permafroste blízko rieky Alazeja ešte v roku 2015 a má okolo 41 700 rokov. V súčasnosti sú teda najstaršie živé organizmy na planéte.
Vedci takto získali prvé údaje, ktoré dokazujú schopnosť mnohobunkových organizmov prežiť v dlhodobej kryobióze v permafrostových ložiskách Arktídy. Pleistocénske nematódy majú podľa všetkého dosť výrazné adaptačné mechanizmy, ktoré môžu mať vedecký a praktický význam pre oblasti súvisiace s vedou, ako je kryomedicína, kryobiológia a astrobiológia.
To by mohlo znamenať začiatok nového a faktického vedeckého výskumu o prežití mnohobunkových organizmov prostredníctvom kryokonzervácie ohrozených druhov alebo dokonca samotných ľudských bytostí.