Výsledky analýzy založenej na nemocničných štatistikách na niekoľkých kontinentoch ukázali, že pacienti z krajín najviac exponovaných covidom–19, ako je Taliansko, Španielsko a Spojené kráľovstvo, mali nižšie hladiny vitamínu D v porovnaní s pacientmi z iných krajín.
K rovnakým záverom už skôr dospeli vedci z nadácie kráľovnej Alžbety a univerzity vo východnom Anglicku. Ich pozorovanie bola založené na porovnaní priemerného obsahu vitamínu D v krvi ľudí v 20 európskych krajinách.
Autori novej vedeckej práce sa domnievajú, že rozdiel v úmrtnosti nie je spôsobený kvalitou systému zdravotnej starostlivosti, vekom populácie alebo objemom testovania.
Podľa vedúceho skupiny, profesora biomedicínskeho inžinierstva Vadima Beckmana, sever Talianska patrí medzi lídrov v kvalite medicíny, ale stále existuje viac úmrtí na koronavírus ako v iných regiónoch a krajinách. Okrem toho sa úmrtnosť líši v rámci jednej vekovej skupiny. Analýza tiež ukázala, že rozdiely pretrvávajú aj pri porovnávaní krajín so zhruba rovnakým počtom testov.
Súčasne zostáva súvislosť úmrtnosti na covid–19 s nedostatkom vitamínu D významná pri porovnávaní pacientov z rôznych skupín. Vedci naznačujú, že zápalový proces je urýchlený v dôsledku “cytokinovej búrky“ – hyperreakce imunitného systému na dráždivý účinok. Môže zničiť pľúca, rovnako ako vyvolať akútny respiračný syndróm a smrť.
“Je to zlá imunitná odpoveď, a nie poškodenie pľúc samotným vírusom, čo pravdepodobne vo väčšine prípadov spôsobuje smrť u pacientov s koronavírusom,“ cituje vedcov portál Medical Xpress.
Vedci poznamenávajú, že vitamín D nielen posilňuje imunitný systém, ale tiež ho ovláda a zabraňuje tomu, aby sa stal hyperaktívnym a nebezpečným pre telo.
“Naša analýza ukazuje, že kontrola hladiny vitamínu D u pacientov by znížila úmrtnosť na koronavírus asi o polovicu. Toto opatrenie nie je vhodné pre prevenciu infekcie, ale mohlo by byť užitočné, ak je nevyhnutné znížiť riziko komplikácií a zabrániť smrti u už infikovaných ľudí,” píšu autori.
Vedci navrhli, že spojenie, ktoré identifikovali, čiastočne vysvetľuje, prečo je menej pravdepodobné, že deti zomrú na covid–19: zatiaľ si plne nevyvinuli získanú imunitu, ktorá u dospelých poskytuje “druhú líniu obrany“ pred patogénmi, ale zároveň môže byť pre telo nebezpečná .
Autori práce tiež varovali, že predávkovanie vitamínom D je plné vedľajších účinkov. Optimálnu dávku látky v boji proti covid–19 vedci doteraz nezistili kvôli nedostatočným údajom.