“Predtým sme vedeli len o existencii niekoľkých druhov včiel a mravcov, ktoré pozostávajú úplne zo samičiek. V kolóniách termitov, ako to bolo aj skôr, vždy panovala pohlavná rovnoprávnosť – obsahujú rovnaký počet samcov a samičiek, ktorí sa rozmnožujú pohlavnou cestou. Prvýkrát sme ukázali, že to tak nemusí byť,” vyhlásil Toshihisa Yashiro z Kjótskej univerzity v Japonsku.
Niektoré živé tvory, napríklad jašterice či mnoho hmyzu, sú schopné partenogenézy – samooplodnenia. Pre cicavce nie je tento spôsob rozmnožovania charakteristický a neexistuje ani jeden druh živočíchov, ktorý by to mohol čo i len teoreticky dokázať.
Sám fakt existencie podobných tvorov je veľkou záhadou aj pre samotných evolučných biológov. Podľa ich predstáv by mali podobné tvory existovať len krátku dobu. Napriek tomu ale niektoré žijú už desiatky miliónov rokov.
Yashiro a jeho kolegovia objavili neobyčajný poddruh termitov, ktoré žijú v Japonsku, a ktoré dokazujú to, že podobné “antievolučné” praktiky medzi sociálnym hmyzom môžu existovať desiatky, či dokonca stovky miliónov rokov.