Vedci zistili, čo sa pod vplyvom alkoholu deje s génmi PER2, ktorý ovplyvňuje biologické hodiny organizmu, a POMC, ktorý zodpovedá za reakciu na stres.
Pokusu sa zúčastnili tri skupiny pacientov – mierne pijúci, silní pijani a alkoholici. V posledných dvoch skupinách prebiehala genetická modifikácia, ktorá je známa ako metylácia. To znamená, že sa k DNA pripájajú metylové skupiny, čo negatívne ovplyvňuje aktivitu génov. Naviac sa znížila expresia génov, to znamená rýchlosť, ktorou gény produkujú bielkoviny. Tieto zmeny boli výraznejšie so zvýšením množstva alkoholu.
V druhej časti experimentu vedci účastníkom ukazovali obrázky, ktoré vyvolávajú stres. Potom im bol ponúknutý pohárik alkoholu. Ukázalo sa, že pijani a alkoholici v stresovom stave pijú veľké množstvo alkoholu.
“Objavili sme, že u ľudí, ktorí veľa pijú, sa DNA môže meniť takým spôsobom, že vzniká väčšia túžba po alkohole. Môže to pomôcť s vysvetlením, prečo je alkoholizmus silnou závislosťou,” uviedol jeden z autorov prieskumu, profesor Dipak Sarkar.
Závery vedcov môžu v budúcnosti pomôcť s určením biomarkerov, ako sú bielkoviny alebo zmenené gény, ktoré by mohli signalizovať riziko náchylnosti k alkoholizmu.
Na konci decembra Sputnik informoval, čo sa stane po mesiaci bez alkoholu. Výsledky štúdie ukázali, že mesačné odmietnutie alkoholu prispieva k zlepšeniu telesnej vitality, stavu kože a vedie k ďalšiemu zníženiu spotreby alkoholu.
Počet “alkoholických dní“ medzi účastníkmi akcie sa teda znížil v priemere zo 4,3 na 3,3 týždenne a objem konzumovaného alkoholu sa znížil z 8,6 na 7,1 zavedených “pohárikov“.