Belgický europoslanec a šéf Výboru EP pre kontrolu rozpočtu (BUDG) v rozhovore, ktorý zverejnili na facebookovej stránke europarlamentu, ocenil, že Európska komisia (EK), ktorá bola pod tlakom koronakrízy a jej dosahov na ekonomiku poverená prepracovaním podoby VFR, chce predstaviť fond na oživenie hospodárstva EÚ. Van Overtveldt v tejto súvislosti zdôraznil, že EP očakáva, že tento fond bude “významný” a že bude súčasťou budúceho dlhodobého rozpočtu Únie.
Poslanci EP sa budú v stredu (13. 5.), počas skráteného plenárneho zasadnutia v Bruseli, zaoberať možnosťami, ako pomôcť európskej ekonomike zotaviť sa z koronakrízy prostredníctvom nástrojov, ktoré ponúka európsky rozpočet. Europoslanci by mali hlasovať aj o uznesení, v ktorom vyzvú Európsku komisiu, aby najneskôr do 15. júna vypracovala dočasný núdzový rozpočet, ak sa členským krajinám dovtedy nepodarí dohodnúť sa na VFR.
Van Overtveldt upozornil, že pokiaľ ide o otázku, či by budúci fond na oživenie ekonomiky mal mať podobu grantov alebo pôžičiek, bude treba predovšetkým udržať rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou pre krajiny, ktoré sú koronakrízou najviac postihnuté. “V nasledujúcich dňoch, týždňoch a mesiacoch bude najväčšou výzvou nájsť správnu rovnováhu medzi zodpovednosťou a solidaritou, aby sme sa všetci mohli dohodnúť na konečnom kompromise,” opísal situáciu.
Podľa jeho slov je dôležité pripraviť dočasný núdzový rozpočet EÚ, aby nedošlo k ukončeniu súčasných európskych programov, lebo to by bol veľmi zlý signál pre občanov a podniky a tiež pre súdržnosť EÚ ako takej.
Predseda výboru BUDG pripomenul, že EP zohráva dôležitú úlohu v celom tomto procese a získať súhlas poslancov pre novú podobu viacročného finančného rámca bude oveľa ťažšie, ako to bolo v prípade súčasného dlhodobého rozpočtu. Na tom sa však šéfovia vlád a štátov na mimoriadnom rozpočtovom samite vo februári vôbec nedohodli a následná pandémia nového koronavírusu si vyžiadala nové prepracovanie výšky aj priorít budúcej finančnej perspektívy.
Van Overtveldt odkázal, že ostatné euroinštitúcie – Európska komisia aj Rada EÚ – by si mali všímať, čo chce a čo sleduje Európsky parlament. “Jasne cítim vôľu europarlamentu skutočne ukázať, že nie sme tu pre nás samých, ale sme tu v záujme občanov, aby sme zaistili, že viacročný finančný rámec a fond na oživenie ekonomiky sú najlepšími možnými odpoveďami na vážnu krízu, v ktorej sa ocitli, a že to bude mať následky na mnoho ďalších rokov pre všetkých európskych občanov,” uviedol europoslanec.