V4 Revue: Aj Poliaci sa obávajú prílevu utečencov, ale skôr z východu

V4 Revue: Aj Poliaci sa obávajú prílevu utečencov, ale skôr z východu

Poľsko 15. júna 2015 (TASR/Foto:TASR)

 

Hoci poľská hranica s nečlenskými krajinami Európskej únie je dlhá vyše 1000 kilometrov, nepreniká cez ňu veľké množstvo utečencov v porovnaní s krajinami z juhu únie. Pokiaľ ide o postoj Poliakov voči prisťahovalcom vrátane utečencov, zatiaľ je pozitívny. Ale imigračná politika Poľska si žiada naliehavé zmeny, uvádza portál V4 Revue.

Ilustračná fotka
Ilustračné foto

Portál V4 Revue vysvetlil, že zatiaľ čo väčšinu krajín Európskej únie znepokojujú utečenci prichádzajúci cez Stredozemné more z Blízkeho východu a Afriky, poľské úrady si robia starosti skôr kvôli imigrantom z východu. Portál pripomenul, že od druhej polovice 90. rokov bola hlavnou krajinou pôvodu žiadateľov o azyl v Poľsku Ruská federácia – išlo o ľudí utekajúcich pred vojnou v Čečensku. Nedávna eskalácia konfliktu na Ukrajine však spôsobila, že druhými najčastejšími žiadateľmi o štatút utečenca v Poľsku sú Ukrajinci.

Reklama

Poľsko po prvý raz udelilo štatút utečenca imigrantom v roku 1992. V ten rok oň požiadalo 568 ľudí a do roku 2004, keď Poľsko vstúpilo do EÚ, 8079 osôb. V roku 2014 bol počet ukrajinských žiadostí o azyl v EÚ 13-krát vyšší než v roku 2013. V Poľsku vlani požiadalo o štatút utečenca 2253 Ukrajincov, pričom v roku 2013 to bolo len 46 žiadostí (celkovo požiadalo vlani o azyl v Poľsku 8193 ľudí). V priebehu rokov sa menil nielen rozsah, ale i štátna príslušnosť cudzincov hľadajúcich v Poľsku ochranu. Poprednou skupinou žiadateľov boli na začiatku 90. rokov Arméni a obyvatelia vojnou postihnutého Balkánu. V neskorších 90. rokoch Poľsko prijalo množstvo cudzincov z Ázie a Afriky, najmä zo Srí Lanky a Afganistanu. Potom kvôli eskalácii konfliktu v Čečensku Poľsko udeľovalo azyl najmä občanom Ruska, z ktorých väčšina pochádzala z Kaukazu: dodnes ide o najväčšiu prisťahovaleckú skupinu v Poľsku.

Portál V4 Revue uviedol, že aj následkom vojny v Gruzínsku v roku 2008 sa počet žiadostí o azyl v Poľsku zvýšil – zo 71 v roku 2008 na 4214 v roku 2009 – a podobnú situáciu by mala preto Varšava očakávať taktiež v prípade Ukrajiny.  Napriek tisíckam podaných žiadostí však získalo v Poľsku ochranu veľmi málo ľudí, upozornil portál. Vlani udelil tamojší Úrad pre cudzincov ochranu len 732 cudzincom, takmer 2000 ľudom ju zamietol a zhruba 5500 prípadov jednoducho prerušil. Štatút utečenca získalo 115 Sýrčanov, 27 Afgancov, 22 Kazachov, 14 Bielorusov a 13 Rusov. Doplnkovú ochranu úrad udelil 107 Rusom, 17 Sýrčanom, 15 Iračanom, 11 Kazachom a len šiestim Ukrajincom.

Reklama

V porovnaní s inými európskymi štátmi malo vlani najvyšší počet žiadateľov o azyl v pomere k počtu obyvateľov Švédsko (8415 na milión obyvateľov). Pokiaľ ide o krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Poľsko malo 210 žiadostí na milión obyvateľov, Slovensko 60, Česko 110 a Maďarsko 940. V4 Revue ale upozornil, že procedúra udeľovania štatútu utečenca v Poľsku môže trvať rok či dokonca dva, a to napriek skutočnosti, že by mala zo zákona trvať šesť mesiacov. Ide to problém, ktorý by malo Poľsko riešiť. Ale tých problémov je viac. Väčšina ľudí totiž začína svoje úsilie o získanie ochrany v Poľsku na jednom z jeho hraničných priechodov a potom ich umiestnia do utečeneckého centra. Nepriaznivé umiestnenie týchto centier, ktoré sú často ďaleko od hlavných mestských oblastí, utečencom sťažuje prístup k zdravotným službám, školám či mimovládnymi organizáciami. Okrem toho ľudia bývajúci v týchto centrách si môžu začať hľadať prácu až šesť mesiacov po podaní žiadosti, čo vedie k frustrácii. Takéto dlhé obdobie nečinnosti – vyplývajúce z nedostatku predintegračnej politiky – brzdí schopnosť imigrantov začať nezávislý život v Poľsku, varoval portál V4 Revue.

V podtitulku s názvom “Veľká neznáma: Poliaci o utečencoch” sa odvoláva na prieskum verejnej mienky, ktorý vlani uskutočnila spoločnosť TNS Hoffmann z poverenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Až 70 percent Poliakov bolo presvedčených, že prijatie utečencov by ich krajine prospelo, a viac ako jedna štvrtina respondentov uviedla, že je im pripravená osobne pomôcť.

Podľa vlaňajšej správy výskumného inštitútu Pew Research Center o postoji k imigrantom v Poľsku – nielen k utečencom – sú však Poliaci rozdelení v otázke kvantity prisťahovalcov. Iba deväť percent si myslí, že miera prisťahovalectva by mala byť vyššia. Približne polovica uviedla, že imigranti sú pre krajinu bremenom, pretože berú miestnym prácu a poberajú sociálne dávky. Len 24 percent uviedlo, že imigranti robia z Poľska silnejšiu krajinu vďaka svojej práci a talentu.

Portál V4 Revue zdôraznil, že v Poľsku sa doteraz nekonala široká verejná diskusia o migrácii a integrácii prisťahovalcov. Mechanizmus ohľadne poskytnutia sezónnych prác alebo amnestie pre ilegálnych imigrantov bol zavedený bez výraznejšej reakcie verejnosti. V menšom meradle to pravdepodobne súvisí aj s presvedčením, že migrácia do Poľska má len dočasný charakter. Takýto predpoklad však môže byť veľmi zavádzajúci. Z hľadiska súčasnej krízy na Ukrajine je totiž zrejmé, že situácia v Poľsku ohľadne utečencov sa tak ako aj v iných hraničných krajinách EÚ môže zmeniť v priebehu noci, dodal portál.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali