Poznamenal, že obec požiadala štát, aby tam neprideľovali rodiny s deťmi, pretože kapacity škôlky a školy sú obmedzené. Od augusta minulého roka, keď do Bergu prišli prví utečenci, sa už v ubytovni vystriedalo 30 z nich. „V októbri odišlo 30 žiadateľov o azyl, ktorým úrady priznali štatút utečenca, ich povinnosťou po pridelení tohto štatútu je do štyroch mesiacov opustiť kemp a nájsť si ubytovanie samostatne,“, spresnil Hartl a dodal, že namiesto nich prišli ďalší žiadatelia o azyl.
Miestny úrad v Bergu poskytuje utečencom pomoc pri ich asimilovaní do rakúskej spoločnosti predovšetkým kurzami nemčiny, ktoré organizujú spoločne aj s lektormi zo Slovenska. Okrem toho pripravila radnica kurz o hodnotách, ktoré vyznáva rakúska a európska kultúra. Vzťah medzi utečencami a obyvateľmi Bergu je podľa starostu Bergu veľmi priateľský, domáci obyvatelia im dobrovoľne pomáhajú. „Na Vianoce im naši občania upiekli 27 kíl pečiva a zorganizovali pre nich spolu s radnicou sviatočné posedenie“, doplnil Hartl, podľa ktorého tu doteraz nemali so žiadateľmi o azyl žiadne problémy.
Unimo bunky pre utečencov na hraniciach medzi Slovenskom a Rakúskom v Bergu postavili v auguste 2015. Ubytovňa vyvolala reakcie aj na slovenskej strane, starostovia rakúskych prihraničných obcí však tvrdia, že aj na základe ich vlastných skúseností sa niet čoho obávať.