Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predpokladá vysokú účasť na nedeľných predčasných prezidentských a parlamentných voľbách v krajine, ktoré sú považované za najväčšiu skúšku preňho i jeho stranu, odkedy sa pred vyše 15 rokmi dostali k moci.
“Účasť vyzerá dobre,” povedal Erdogan popoludní po odovzdaní svojho hlasu v Istanbule. Podčiarkol súčasne význam volieb, ktorými sa zavŕši zavedenie Erdoganom presadzovaného prezidentského systému v Turecku. “Týmito voľbami Turecko momentálne prežíva skutočne demokratickú revolúciu,” citovala ho agentúra DPA.
Erdogana vo volebnej miestnosti v škole vo štvrti Üsküdar v ázijskej časti Istanbulu sprevádzali manželka Emine a dcéra Esra Albayraková s manželom a ich deťmi. Prezident neskôr odcestuje to Ankary, kde bude podľa vlastných slov sledovať výsledky.
Jeho dvaja hlavní volebný súperi pri odovzdaní svojich hlasov vyzvali na ostražitosť vo svetle obáv z podvodov.
Hlavným vyzývateľom Erdogana je bývalý učiteľ fyziky Muharrem Ince, ktorého podporuje stredoľavá hlavná opozičná Republikánska ľudová strana (CHP). Ince pritiahol na mítingy veľké davy ľudí neočakávane energickou predvolebnou kampaňou.
Ince po hlasovaní vo svojom rodnom meste Yalova južne od Istanbulu povedal, že sa vracia do Ankary, kde bude sledovať sčítanie hlasov v ústrednej volebnej komisii, keďže v tomto procese podľa neho môže dôjsť k nezrovnalostiam.
“Dúfam, že tieto voľby budú prospešné a skutočne odzrkadlia slobodnú vôľu voličov,” povedala novinárom v Istanbule jediná ženská prezidentská kandidátka Meral Akšenerová. Bývalá ministerka vnútra odišla z tureckej hlavnej nacionalistickej Strany národného hnutia (MHP) pre nesúhlas s jej podporou pre Erdogana. Vytvorila novú podobne orientovanú Stranu dobra (Iyi Parti – IP), ktorou sa snaží odlákať konzervatívnych voličov od prezidentovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), píše agentúra AP.
V Turecku sa začali predčasné prezidentské a parlamentné voľby
Ako informovala agentúra Anadolu, volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 SELČ, zatvoria ich o 16.00 h SELČ. Celkovo 56.322.632 registrovaných voličov má k dispozícii 180.065 volebných urien. Voliči odovzdajú dva samostatné hlasovacie lístky do tej istej obálky – jeden pre prezidentské, druhý pre parlamentné voľby. Po skončení hlasovania sa budú ako prvé spočítavať hlasovacie lístky pre prezidentských kandidátov.
Agentúra DPA pripomína, že na základe volebného zákona nemôžu médiá prvú hodinu po skončení hlasovania informovať o výsledkoch. Následne môžu do 21.00 h (20.00 h SELČ) zverejňovať len správy volebnej komisie, ktorá však môže túto lehotu skrátiť.
O prezidentský úrad sa uchádza šesť kandidátov vrátane favorizovaného súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorého podporujú jeho vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a Strana národného hnutia (MHP). Najväčšia opozičná strana, Republikánska ľudová strana (CHP), nominovala za svojho prezidentského kandidáta Muharrema Inceho.
Počet parlamentných kresiel sa zvýšil z 550 na 600 a uchádza sa o ne osem politických strán: Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), Republikánska ľudová strana (CHP), Ľudovodemokratická strana (HDP), Hüda-Par, Strana dobra (Iyi Parti – IP), Strana národného hnutia (MHP), Strana blaženosti (Saadet Partisi – SP) a Vlastenecká strana (Vatan Partisi – VATAN).
Podľa údajov agentúry Anadolu prišlo do Turecka 415 volebných pozorovateľov z ôsmich medzinárodných organizácií. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyslala 234 pozorovateľov, Parlamentné zhromaždenie OBSE (PZ OBSE) 72, Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) 35, Parlamentné zhromaždenia krajín Stredomoria (PAM) desať, Parlamentné zhromaždenie Čiernomorskej ekonomickej spolupráce (PABSEC) päť, Parlamentné zhromaždenie krajín hovoriacich turkotatárskymi jazykmi (TURKPA) 15, Rada pre spoluprácu krajín hovoriacich turkotatárskymi jazykmi (CCTS) 21 a Šanghajská organizácia pre spoluprácu (ŠOS) 23.
Voľby v Turecku sa mali pôvodne konať až v novembri 2019. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však pri oznamovaní zmeny termínu vyhlásil, že takýto krok je potrebný pre rýchle zavedenie nového prezidentského systému v Turecku, aby bolo možné zvládnuť výzvy, ktoré pred krajinou stoja. Systém sústreďujúci viac právomocí do rúk prezidenta schválili Turci tesnou väčšinou vo vlaňajšom referende o zmenách v ústave.
Erdogan sľúbil, že po prezidentských i parlamentných voľbách už nebude predĺžený výnimočný stav, ktorý v Turecku platí od pokusu o štátny prevrat z júla 2016. Zároveň varoval, že ak sa znovu objaví teroristická hrozba, výnimočný stav môže byť kedykoľvek v krajine opäť vyhlásený.
Podľa opozície však reštriktívne zákony platiace počas výnimočného stavu vyvolávajú obavy, že voľby neprebehnú spravodlivo.
Výnimočný stav vyprší 19. júla o 1.00 h miestneho času (18. júla o 23.00 h SELČ).
Násilnosti pri voľbách si vyžiadali dvoch zranených
Dvaja ľudia utrpeli zranenia pri násilnostiach, ku ktorým došlo v tureckom okrese Suruč v provincii Šanliurfa počas nedeľňajších predčasných prezidentských a parlamentných volieb. S odvolaním sa na tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu o tom informovala AP.
Anadolu bližšie informácie o tom, kto potýčku vyvolal, bezprostredne neuviedla.
Ako pripomenula AP, minulý týždeň v okrese Suruč, ktorý sa nachádza na juhovýchode krajiny, zahynuli štyria ľudia pri stretoch medzi prívržencami prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) a podporovateľmi vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Turecká ústredná volebná komisia zároveň oznámila, že dostala informácie o nezrovnalostiach pri hlasovaní. Podľa všetkého k nim došlo takisto v meste Suruč. Komisia doplnila, že úrady v tejto situácii už podnikli “nevyhnutné” kroky.