Od vypuknutia veľkého korupčného škandálu, ktorý otriasa vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, bolo funkcií zbavených alebo preložených na iné miesto mnoho policajných dôstojníkov. Podľa tureckých médií sa islamisticko-konzervatívna Erdoganova vláda snaží políciu očistiť od ľudí blízkych v Spojených štátoch žijúcemu duchovnému Fethullahovi Gülenovi.
Erdogan jeho hnutie Hizmet (Služba), ktoré má v Turecku veľký vplyv na magistrátoch a v polícii, obvinil z komplotu v snahe destabilizovať jeho vládu. Vyšetrovanie korupčnej kauzy premiér označil za zahraničné sprisahanie s cieľom zmariť rast Turecka a poškodiť meno jeho vlády pred blížiacimi sa regionálnymi voľbami v marci budúceho roka.
V rámci pokračujúceho vyšetrovania v utorok odvolali z funkcií v hlavnom meste Ankara zhruba 350 policajtov, vrátane šéfov oddelení pre boj s finančnou kriminalitou, pašeráctvom, internetovým pirátstvom a organizovaným zločinom. Uvoľnené policajné miesta obsadilo približne 250 ľudí, ktorých povolali z iných častí krajiny. Odvolaní policajti budú slúžiť na dopravnej polícii a na okresných policajných staniciach. Turecké médiá pripomínajú, že ide o najvyšší počet odvolaní v radoch polície od vypuknutia škandálu, do ktorého sú zapletení aj synovia troch ministrov Erdoganovej vlády.
Tureckí politickí komentátori spájajú túto kauzu so sporom medzi Erdoganom a Gülenom, ktorého priaznivci zastávajú významné posty v rôznych vládnych úradoch – od polície a tajných služieb cez súdnictvo až po vedenie Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Gülen sa zaslúžil o to, aby AKP vyhrala od roku 2002 troje po sebe idúcich parlamentných volieb. Pred niekoľkými týždňami však medzi oboma mužmi došlo k sporu, ktorý by sa mohol prejaviť aj v rozdrobení tábora podporovateľov AKP, čo je nepriaznivá správa pred budúcoročnými miestnymi a prezidentskými voľbami. Jedným z ich kandidátov by mal byť aj Erdogan.
as