Taiwan 5. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Mick Tsikas)
Podľa správ médií pricestovala v nedeľu na ostrov Taiwan delegácia austrálskych poslancov. V šesťčlennej delegácii sú členovia stredoľavej vládnucej Strany práce, ako aj konzervatívnej opozičnej Liberálnej strany a jej spojenca Národnej strany
Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína a Austrália snažia napraviť bilaterálne vzťahy, ktoré za posledné tri roky klesli na najnižšiu úroveň. Len minulý mesiac mal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi telefonický rozhovor s austrálskou ministerkou zahraničných vecí Penny Wongovou. Potom sa na okraj samitu G20 stretli hlavy štátov Číny a Austrálie, čo podľa analytikov pomôže ukončiť diplomatické zmrazenie medzi oboma krajinami. Samotný austrálsky premiér Anthony Albanese označil toto stretnutie za „pozitívne a konštruktívne“.
Návšteva austrálskych zákonodarcov na Taiwane nepochybne vrhne tieň na čínsko-austrálske vzťahy, ktoré len nedávno zaznamenali určitý pozitívny impulz. Chen Hong, prezident Čínskej asociácie austrálskych štúdií a riaditeľ Centra austrálskych štúdií na Východočínskej normálnej univerzite, pre Global Times uviedol, že táto návšteva – provokatívny akt niektorých protičínskych síl v Austrálii – slúži na to, aby ukázala jednotu s niektorými silami v niektorých krajinách, ktoré podporujú „nezávislosť Taiwanu”.
Táto návšteva prichádza hneď po návšteve niektorých britských zákonodarcov na Taiwane a ukazuje, že aj v Austrálii existujú sily, ktoré sú na strane ‚nezávislosti Taiwanu‘ a snažia sa vytvoriť pre Čínu nepríjemný scenár,“ povedal Chen. „Medzitým sa v návšteve zdôrazňuje „dvojstrannosť“, keďže sa na nej zúčastňujú členovia z oboch strán. Takisto, keďže každý zákonodarca zastupuje svoj vlastný volebný obvod, vytvára to falošný dojem, že je to názor austrálskej verejnosti, ktorá podporuje ‚nezávislosť Taiwanu‘.“
Po medializácii návštevy sa Albanese snažil bagatelizovať význam návštevy a uviedol, že ide o „backbench“ delegáciu a že návšteva nie je „vládna“.
Čchin Šeng, výkonný výskumný pracovník Centra pre štúdium Austrálie, Nového Zélandu a južného Tichomoria Čínskej akadémie spoločenských vied, sa však domnieva, že hoci títo zákonodarcovia nezastávajú vládne funkcie, majú silné stranícke väzby a vládne zázemie a ich správanie je nevyhnutne súčasťou správania vlády. Chen sa tiež domnieva, že keďže delegácia sa má stretnúť s regionálnou líderkou Taiwanu Tsai Ing-wen a vysokým predstaviteľom ostrova zodpovedným za vonkajšie záležitosti Josephom Wu, aby prediskutovali otázky, ako je bezpečnosť, návšteva ďaleko presahuje rámec bežných medziľudských výmen v rámci zásady jednej Číny.
Albanese tiež zopakoval, že Austrália obojstranne podporuje politiku jednej Číny, ale na pozadí tejto dvojstrannej návštevy znie takéto zopakovanie bledo a skôr ako hra so slovíčkami. Albanese sa výslovne nepostavil proti návšteve, ale zaujal nejednoznačný postoj – sám návštevu bagatelizoval v nádeji, že ju nechá prebehnúť bez toho, aby vzbudila prílišnú pozornosť.
Skúsenosti Litvy sú pre Austráliu varovným príkladom. Litva od mája 2021 posunula svoje vzťahy s Čínou na okraj útesu. Nielenže provokovala Čínu v záležitostiach týkajúcich sa Taiwanu a Sin-ťiangu, ale vyslala na Taiwan aj úradníkov na ministerskej úrovni. Čo je ešte horšie, dokonca umožnila Taiwanu otvoriť „taiwanský zastupiteľský úrad“ vo svojom hlavnom meste Vilnius. Napriek tomu podľa litovského rozhlasu a televízie (LRT) v stredu litovský minister hospodárstva Aušrinė Armonaitė koncom novembra miestnym médiám povedal, že „nie je možné úplne eliminovať Čínu“ a dúfa, že „obchod s touto krajinou sa obnoví“. Ešte v januári litovský prezident Gitanas Nauseda priznal, že Litva urobila chybu, keď umožnila Taiwanu otvoriť kanceláriu vo Vilniuse.
Tí, čo sa hrajú s ohňom, zahynú v ňom. Politici z niektorých krajín, ktorí navštevujú Taiwan, aby sa dostali na výslnie, sú ako politický boh moru a nákazy. Prinášajú Taiwanu len riziká a napätie a neprinášajú žiaden úžitok vlastným krajinám, a navyše unášajú politiku svojich krajín voči Číne. Keďže návšteva austrálskych poslancov na Taiwane práve prebieha, už teraz má negatívny vplyv na čínsko-austrálske vzťahy
Čchen povedal, že Austrália by mala začať uvažovať o tom, ako napraviť vzťahy skôr, ako Čína na návštevu zareaguje ráznym a tvrdým spôsobom, a to má urobiť zodpovedná vláda. Austrália by sa mala prestať hrať s ohňom skôr, ako začne horieť.