Autor článku a odborník v odbore informačných technológií Jeremy Epstein uvádza, že “v prípade, že sa vo voľbách použijú AVS prístroje a nikto sa do nich nenabúra, tak to bude iba preto, že sa o to nikto nepokúsil.” Portál poukazuje na to, že zraniteľnosť zariadení a ich softvéru je nesmierne vysoká, že aj človek so začiatočníckymi hackerskými schopnosťami by mohol uspieť v ich prelomení.
Počítačoví zločinci by sa ani nemuseli objaviť vo volebnej miestnosti – celý proces útoku by bolo možné vykonať na diaľku. Autor článku s prekvapením píše, že aj nad heslami ľudí obsluhujúcich zariadenia sa niekto “skutočne zamyslel” – tajomným slovom pre prihlásenie do systému administrátora WinVote bolo slovo Admin.
Šifrovací kľúč pre prístup k bezdrôtovému pripojeniu s AVS bol tiež “originálny a aj bezpečný” tvoril ho súbor písmen “abcde”. A nebolo ho možné zmeniť. Pri tom systém, ktorý beží na operačnom systéme Windows XP, nebol aktualizovaný od 2014.
“Po tom, ako hacker ukončí svoju prácu, vo WinVote nezostávajú žiadne protokoly alebo iné záznamy, ktoré by signalizovali, že bol systém hacknutý. Takže aj v prípade, že by voľby boli sfalšované, sa to nikdy nikto nedozvie,” sumarizuje Epstein.
V článku ďalej opisuje krok za krokom jednoduchý proces nabúrania sa do hlasovacieho zariadenia: celkovo obsahuje 9 bodov. A pritom si to nevyžaduje ani žiadny špeciálny hardvér alebo softvér.
WinVote bol certifikovaný v roku 2012, v tom istom roku bolo schválené jeho použitie pri voľbách. Okrem Pennsylvánie a Mississippi, ktoré od jeho použitia upustili už pred niekoľkými rokmi, úrady Virginie sa nakoniec tiež rozhodli upustiť od využívania strojov AVS. Nebezpečenstvo, ktoré z použitia strojov pri hlasovaní vo voľbách plynie, však vďaka Jeremy Epsteinovi vyplávalo na povrch iba dva mesiace pred primárkami do volieb nového prezidenta, ktorého si v Spojených štátoch budú voliť v roku 2016 a poukazuje na nebezpečenstvo používania volebných automatoch v ktorýchkoľvek budúcich voľbách.
jf