Ruský návrh podporilo 125 štátov (Rusko, Bielorusko, Venezuela, Egypt, Čína, India, Kazachstan, Kuba, Srbsko, Sýria, Juhoafrická republika, väčšina štátov sveta….), hlasovania sa zdržalo 51 amerických vazalov (štáty EÚ), Austrália, Gruzínsko a Turecko a i.
V rezolúcii Valného zhromaždenia OSN vyjadrili signatári návrhu hlboké znepokojenie súvisiace s glorifikáciou nacizmu v akejkoľvek forme. Ide najmä o aktivity smerujúce k legitimizácii činov príslušníkov Waffen SS, ktoré sú bežným javom v, Pobaltí a na Ukrajine, kde bývali nacisti a neonacisti usporadúvajú pochody bývalých členov Waffen SS, budujú im pamätníky a snažia sa poškvrniť pamiatku tých, ktorí proti nacizmu bojovali počas II. svetovej vojny (ničenie pamätníkov Sovietskej armády v Poľsku).
Prijatý dokument upozorňuje na zintenzívnenie činnosti neonacistických, extrémistických, rasistických a xenofóbnych skupín, ktoré v Pobaltí alebo na Ukrajine sú dokonca súčasťou politickej scény. Valné zhromaždenie OSN vyzýva krajiny, aby prijali osobitné opatrenia v oblasti legislatívy, vzdelávania a aby sa zabránilo revizionistickým trendom vo vnímaní výsledkov II. svetovej vojny, či v oblasti popierania zločinov proti ľudskosti, alebo vojnových zločinov spáchaných v II. svetovej vojne.
veteráni waffen SS a neonacisti v Lotyšsku
Pripomíname, že v II.svetovej vojne sa okrem holokaustu Židov (6 miliónov) uskutočnil aj oveľa brutálnejší holokaust Slovanov (30 miliónov)
Američania, ktorí majú na svojom svedomí holokaust Indiánov (95% pôvodného indiánskeho obyvateľstva USA), otroctvo zrušili až v roku 1865 (v Európe otroctvo skončilo v 5. storočí po páde Rímskej ríše), rasová segregácia v USA pretrvávala do 80 rokov 20. storočia, Američania dosiaľ nezakázali Ku-Klux-Klan a Áríjské bratstvo a ktorí neustále vedú agresívne vojny po celom svete (Kórea, Vietnam, Grenada, Líbya, Irak, Juhoslávia, Afganistan, Sýria) žiadali, aby z dokumentu boli odstránené state o hanobení pamätníkov Sovietskej armády, ktorá proti nemeckému nacizmu úspešne bojovala. Tento americký návrh podporili Ukrajinci a aj Izrael.
V Európe sú najsilnejšie prejavy neonacizmu a revizionizmu najviac rozšírené najmä na Ukrajine, kde ukrajinskí neobanderovci glorifikujú svojich vodcov, slúžiacich Hitlerovi (Bandera, Šuchevič…), tí sa osobne zúčastňovali pogromov a vraždení civilného obyvateľstva. Dnes neobanderovci na Ukrajine pokračujú v podobnom trende, tvoria veľkú časť ozbrojených zoskupení Pravého Sektora či bataliónu Azov, ktorý sa netají svojimi sympatiami k III. Ríši a v embléme má zrkadlový obraz vlčieho háku (znak 2. divízie Waffen SS “Das Reich”).
S Azovom sympatizuje väčšina vrcholných ukrajinských politikov (Porošenko, Jaroš, Avakov, Jacenjuk, Turčinov….). V poslednom období ukrajinskí neonacisti na Ukrajine podnikajú útoky nielen na kritikov režimu, ale zaútočili aj na neukrajinské skupiny (Rómovia, Židia, príslušníci kaukazských národov, Rusi ).
Pokiaľ kaukazská menšina na Ukrajine (Čečenci, Osetínci, Inguši….) dokázali ukrajinských neobanderovcov pomerne rýchlo a krvavým spôsobom eliminovať (snahy neobanderovcov vytlačiť Kaukazanov a prebrať ich ekonomické pozície v mestách sa skončili v mnohých prípadoch priamo fyzickou likvidáciou horkokrvných neobanderovcov), Rómovia a Židia sú neustále terčami útokov ukrajinských extrémistov.
Ruskojazyčné obyvateľstvo, ktoré nechce mať nič spoločné s neobanderovcami sa bráni na východe Ukrajiny v Donecku a Luhansku, veľká časť ruskojazyčných obyvateľov však dosiaľ žije na územiach okupovaných kyjevskou chuntou.
neonacisti na Ukrajine