V Nitre sa hovorilo o dejinách Podzoboria, o histórii obcí, kde žije prevažná alebo početná maďarská národnostná menšina

V Nitre sa hovorilo o dejinách Podzoboria, o histórii obcí, kde žije prevažná alebo početná maďarská národnostná menšina

Nitra 27. júna 2019 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)

 

V meste pod Zoborom sa na chvíľu vrátili do minulosti a zaspomínali si na slávne, tragické, ale aj bežné udalosti a život našich predkov. V priestoroch Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre sa včera podvečer uskutočnila beseda s historičkou Beátou Pintérovou a prezentácia jej knihy „Zobor-vidék története – Dejiny Podzoboria“. Celé podujatie moderovala redaktorka Rádia Regina Jolana Čuláková

Na snímke Beáta Pintérová (vpravo) a Jolana Čuláková

V úvode moderátorka predstavila autorku knihy a porozprávala o jej činnosti. Mgr. Beáta Pintérová, PhD. je skúsená odborníčka, historička. Vyštudovala kombináciu slovenský jazyk – dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa. V súčasnosti pracuje na tej istej univerzite. Doktorát získala v roku 2010. Profesne sa venuje predovšetkým dejinám historiografie, pričom v centre pozornosti stoja stredoveké dejiny Slovenska.

Reklama

K tejto problematike vydala monografiu (Z dejín bádania o príchode Maďarov do Karpatskej kotliny v slovenskej a maďarskej historickej spisbe od polovice 19. storočia do konca 20. storočia) a niekoľko štúdií uverejnených doma i v zahraničí (na Univerzite Karlovej: Pohľady maďarskej historiografie na otázku príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny a na ich vzťahy k okoliu (od polovice 19. storočia do konca 20. storočia), či v Pécsi: A magyarok honfoglalásáról a 19. és 20. századi (cseh)szlovák történetírásban).

Reklama

V niekoľkých štúdiách sa venuje aj uhorskej stredovekej historiografii. Niektoré témy stredoveku pretavila aj do školskej praxe (v publikácii Mestom pod mestom a  Interpretácia dejín v školskej praxi : výber dokumentov I.) Skúma tiež dejiny Podzoborského regiónu, podieľala sa na vydaní monografií niekoľkých obcí (Branč, Kostoľany pod Tribečom, Štitáre), k regionálnym dejinám vydala vysokoškolské skriptá a tiež niekoľko štúdií, napr. v časopise Studia historica Nitriensia.

Bola riešiteľkou niekoľkých vedeckých grantov, napr. projekt „Mesto pod mestom“ – riešený v rokoch 2011-2012 (projekt bol ocenený cenou rektora za projekty v roku 2013), „Veľkomoravské kultúrne dedičstvo a šírenie kultu na Slovensku v 20. storočí“ – riešený v rokoch 2011-2013, či grantu nadácie Bethlen Gábor Alap týkajúceho sa regionálnych dejín Podzoboria.

Na katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prednáša stredoveké dejiny Slovenska, predmet zaoberajúci sa interpretáciou dejín v školskej praxi, regionálne dejiny, zo seminárov možno spomenúť Jazyk prameňov – maďarčina a Úvod do štúdia, ktorý vyučuje dvojjazyčne (aj v maďarčine).

So študentmi absolvovala niekoľko exkurzií (napr. do Ostrihomu, Budapešti, Oponíc, Mojmíroviec), resp. v spolupráci s nimi zorganizovala aj výstavky z regionálnych dejín.
Zúčastnila sa niekoľkých výskumných pobytov v Budapešti (Történettudományi Intézet, Régészeti Intézet, Hadtörténeti Intézet), Pécsi (Középkori és Koraújkori Történeti Tanszék) a tiež v Prahe (Ústav českých dějin, Filosofická fakulta University Karlovy). Je externou členkou Maďarskej akadémie vied.

Na snímke Beáta Pintérová (vpravo) a Jolana Čuláková

Autorka knihy účastníkom besedy vysvetlila, že Podzoborie je oblasť v Nitrianskom regióne, v ktorej je dvadsať obcí. Mnohí obyvatelia sa v nich rozprávajú po maďarsky a majú aj svoj typický kroj, ktorý sa líši od okolitých obcí. Práve históriu týchto obcí zmapovala Beáta Pintérová vo svojej  knihe a práve preto je dvojjazyčná – v maďarčine a v slovenčine. Podotkla, že ide o jedno z najsevernejších území obývaných kontinuálne maďarskou menšinou. Kniha sa sústreďuje predovšetkým na ich dejiny, dejiny škôl a kostolov, na kultúrnu a osvetovú činnosť.

Reklama

Beáta Pintérová zdôraznila, že tento región má veľmi bohatú minulosť. Keďže väčšina obcí mala dobrú polohu – v blízkosti sa nachádzala rieka a v chotári obce bola úrodná pôda – boli obývané už od pravekých čias. V období stredoveku a novoveku boli obce majetkom zemepánov, ktorými boli rôzne významné rody – Forgáchovci, Hohenzollernovci, Ocskayovci a iní, či vysokí hodnostári Uhorského kráľovstva – palatín, ostrihomský arcibiskup, nitriansky biskup a iní.

Všetky obce boli istý čas pod správou Turkov, neskôr sa regiónu dotkli protihabsburské povstania, predovšetkým povstanie Františka II. Rákócziho. Muži z obcí sa zúčastnili bojov 1. svetovej vojny. Po roku 1918 sa všetky obce stali súčasťou Československa, po Viedenskej arbitráži v roku 1938 zostali zväčša jeho súčasťou. Druhá svetová vojna zasiahla väčšinu obcí priamo – boli v nich ubytovaní nemeckí vojaci, obcami prechádzali sovietske jednotky. Tieto a mnohé iné udalosti sú uvedené v tejto rozsiahlej publikácii.

Autorka prezradila, že dlhší čas strávila vo mnohých archívoch, keď zbierala materiály pre knihu: v Bratislave, v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre, v archívoch v susednom Maďarsku. Pripomenula, že posledná kniha o dejinách Podzoboria vyšla v roku 1936 v maďarčine. V slovenčine žiadne publikácie o histórii tohto regiónu zverejnené neboli.

Po prezentácii knihy prítomní sa pýtali na zaujímavosti z histórie obcí, spomenutých v knihe a na špecifiku práce v archívoch. Najviac otázok položili dvaja odborníci v oblasti histórie – bývalý primátor Nitry Ing. Arch. Vladimír Libant a predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina. Vyzdvihli bohatý faktografický materiál, prezentovaný v knihe a dlhoročnú profesionálnu prácu autorky a poukázali na menšie nezrovnalosti, ktoré, podľa ich názoru, „zablúdili“ do tejto publikácie. Napríklad, Vladimír Libant podotkol, že Maďari do spomínaného regiónu prišli neskôr, ako je to uvedené v knihe – úplne na konci 9. – na začiatku 10. storočia nášho letopočtu.

Isté otázky vyvoláva samotné zmapovanie daného regiónu. Ak ide o dejiny Podzoboria, mali by sa spomínať dejiny všetkých obcí, ktoré sa nachádzajú v okolí Zoboru. V knihe však je zmapovaný akýsi „čiastočný región,“ voľakedy vytvorený maďarskými historikmi, v ktorom sú prítomných iba 20 obcí, kde žijú predstavitelia maďarskej menšiny. V Nitrianskom okrese sú 2 mestá – Nitra a Vráble a 60 obcí. Podzoborie však tvorí iba 20 obcí, nie je tam ani Nitra, v katastri ktorej sa nachádza samotný Zobor. Do tohto regiónu, vyznačeného niektorými historikmi pred mnohými desaťročiami, nepatria mnohé obce s obyvateľmi slovenskej národnosti, ktoré sú doslova „nalepené“ na Zobor, ale na druhej strane sú tam obce, kde žije maďarská menšina a ktoré sú od Zobora vzdialené mnohé kilometre.

Reklama

Číže niektorí historici za Podzoborie označili iba tie obce, kde žije prevažne alebo čiastočne maďarská menšina, ale ostatné obce, kde žije väčšina obyvateľov slovenskej národnosti, akosi „vypadli“, akoby tu neexistujú. „Stručný“ názov Podzoborie práve v slovenčine je v tomto prípade dosť nepresný, pretože neodzrkadľuje všetky tu situované obce, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Zoboru, ale iba tie, kde žije istá národnostná menšina, čo však na druhej strane nie je jasne definované v samotnom názve regiónu a preto jeho názov nie je presný.

Preto daná kniha je zaujímavá pre menšiu časť obyvateľov Nitrianskeho okresu, Nitrianskeho kraja a dupľom Slovenska, bude užitočná iba pre menší počet ľudí, ktorí žijú v okolí Zoboru.  Preto obyvatelia obcí /napríklad, Lehota, Podhorany, Ivanka pri Nitre, Alekšince, Cabaj-Čápor a iných/, ktoré sa nachádzajú bližšie k Zoboru, ako niektoré obce uvedené v knihe, informácie o svojej obci v danej knihe nenájdu.

Autorka knihy bezpochyby odviedla profesionálnu prácu, jej publikácia je plná zaujímavých a užitočných informácií, faktov a fotografií. Škoda len, že sa do knihy nedostali všetky obce, ktoré sa nachádzajú pod Zoborom.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali