Ako dnes napísalo internetové vydanie francúzskeho denníka Libération, očakáva sa, že voľby by mali ukončiť najvážnejšiu krízu v novodobých dejinách štátu, ktorý bol donedávna príkladom demokracie na africkom kontinente.
Kandidáti volieb, ako aj politickí analytici sa však obávajú, že v nestabilnej situácii budú voľby zle pripravené a mohli by mať neregulárny priebeh, takže ich výsledky budú preto ľahko napadnuteľné. Problémom pri voľbe bude aj doručenie miliónov voličských preukazov, keďže státisíce ľudí pre konflikt zo začiatku roka opustili svoje domovy.
Voľby by mali v Mali obnoviť ústavný poriadok, ktorý rozvrátil vojenský prevrat z 22. marca 2012. Prevrat sa uskutočnil tesne pred prezidentskými voľbami a zvrhol dosluhujúceho prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Vodca prevratu, kapitán Amadou Haya Sanogo, bol dva týždne aj vodcom krajiny, ale pod tlakom medzinárodného spoločenstva odovzdal moc civilistom. Z tejto situácie profitovali tuarégski povstalci a islamisti, ktorí ovládli sever krajiny a po deviatich mesiacoch, začiatkom tohto roku, začali postupovať na juh, čo si vynútilo intervenciu zo zahraničia, keďže malijská armáda nebola schopná zastaviť ich.
Ak v prvom kole nezvolia žiadneho z nominovaných kandidátov, druhé kolo volieb prebehne 11. augusta
Intervenčné jednotky sa z Mali medzičasom stiahli, ale v krajine zostala pôsobiť misia MINUSMA v sile 6300 príslušníkov armád štátov západnej Afriky, ktorých hlavnou úlohou teraz je postarať sa o bezpečnosť počas predvolebnej kampane i samotných volieb. V prípade potreby sa k nim môže pridať ešte časť z 3200 francúzskych vojakov ešte stále dislokovaných v Mali. Existuje totiž obava, že časť džihádistov, ktorí sú stále aktívni na severe krajiny, by sa mohla pokúsiť o sériu samovražedných atentátov.
V súvislosti s prezidentskými voľbami v sobotu v Mali zrušili výnimočný stav, ktorý bol vyhlásený 12. januára – deň po začatí intervencie francúzskej armády.
Na priebeh volieb budú dohliadať aj medzinárodní pozorovatelia, vrátane 90 vyslaných Európskou úniou.
Ak žiaden z kandidátov v prvom kole nezíska absolútnu väčšinu hlasov, druhé kolo hlasovania sa uskutoční 11. augusta.
mž