Bratislava 7. augusta (TASR/Foto:TASR)
Krčméry varuje ostatné vysoké školy
V posledných dvoch rokoch rektorát Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety opakovane navštívili ľudia, ktorí chceli skupovať publikácie, monografie, respektíve dizertácie, ako aj časti spisov študentov či zamestnancov školy. Vo svojom stanovisku k medializovaným informáciám o dizertačnej práci lídra KDH Jána Figeľa to uviedol rektor tejto vysokej školy Vladimír Krčméry.
Snahy o skupovanie oznámili polícii
Rektor tvrdí, že tieto snahy oznámili polícii a prokuratúre, ktoré v súvislosti s tým konajú. “Vyzývame preto aj ostatné vysoké školy k obozretnosti, aby sa nenechali použiť na politické mediálne hry,” vyhlásil Krčméry.
Sú to snahy o mediálne hry
Denník Sme v pondelok (6.8.) informoval, že Figeľovi k získaniu titulu PhD. pomohlo, že bol eurokomisárom. Šéf KDH pred piatimi rokmi obhájil titul vo vedeckom odbore sociálna práca, ktorému sa podľa Sme profesijne nevenoval. Sociálnu prácu nerozoberal ani v dizertačnej práci. Titul získal za knihu o integrácii Slovenska do Európskej únie.
Rektor vysokej školy sv. Alžbety tvrdí, že medializovanie akademických titulov ministrov a poslancov je premyslenou snahou použiť vysoké školy na kompromitáciu ústavných činiteľov a “vykresliť v očiach verejnosti vysoké školy a politikov ako spoločnosť plagiátorov, korupčníkov, cudzoložníkov a klamárov”. V minulosti média spochybnili spôsob získania titulu u viacerých politikov, napríklad ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smer-SD) či podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD).
Zriadili aj kontrolnú skupinu
Keďže o tituly Figeľa, ale aj členov Smeru-SD Mojmíra Mamojku, Viery Tomanovej či Jany Vaľovej sa v roku 2008 až 2010 zaujímali viaceré média, vedenie školy nariadilo podľa Krčméryho kontrolu všetkých spisov za posledných sedem rokov. “Kontrolná skupina nezistila porušenie platných zákonov,” podčiarkol. V roku 2009 až 2010 navyše vykonala kontrolná skupina rezortu školstva kontrolu všetkých vyše 450 osobných spisov vysokoškolských učiteľov, vrátane externých doktorandov. “Porušenie zákona o vysokých školách sa nezistilo,” vyhlásil rektor.
Dodal, že na vysokej škole v odbore Sociálna práca v rokoch 2003 až 2008 v doktorandskom štúdiu obhajovalo prácu 16 uchádzačov, z toho dvaja mali skončený druhý stupeň s titulom Ing. Išlo o Figeľa a Tomanovú, ktorí prestúpili na vysokú sv. Alžbety z inej vysokej školy. Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je absolvovanie študijného programu druhého stupňa, pričom podľa vysokoškolského zákona nemusí ísť o príbuzný odbor, aký študovali pred tým. Podstatný bol podľa rektora obsah témy a návrh téz uchádzačov. U Figeľa zadanie znelo Slovensko na ceste do EÚ v sociálnej oblasti a u Tomanovej: Sociálne služby a ich právna analýza. “Obaja menovaní predložili aj monografie, kapitoly v monografii a publikácie z tejto oblasti,” vyhlásil Krčméry.