Moskva 7. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky, File)
Holandská agentúra RTL Nieuws obvinila úrady krajiny, že neposkytli dôležité dôkazy v kauze zostrelenia osobného dopravného lietadla MH17 na Ukrajine

Uvádza sa, že na holandské ministerstvo spravodlivosti bola zaslaná žiadosť o korešpondenciu tajných služieb o havárii, ale bola zamietnutá. Následne bola podaná žaloba na ministra spravodlivosti, ktorý je teraz povinný do šiestich týždňov vysvetliť, z akých dôvodov bol novinárom odmietnutý prístup.
Expert o zatajovaní materiálov v prípade zostreleného Boeingu MH17
Nezávislý technický odborník Jurij Antipov je presvedčený, že vyšetrovanie havárie Boeingu MH17 zostreleného nad Donbas sa zmenilo na profanáciu a dostalo sa do slepej uličky. To donútilo holandské orgány zatajiť materiály k prípadu.
„Západn odborníci zamerali všetku svoju pozornosť iba na jednu možnú verziu, ktorú nakoniec nič nepotvrdilo, a stratili zo zreteľa všetky možné ďalšie,“ domnieva sa expert.
Podľa jeho názoru teraz v Holandsku a ďalších krajinách začínajú chápať, že vyšetrovanie bolo vykonané nesprávne a so závažným porušením. Antipov sa domnieva, že práve skryté dokumenty môžu osvetliť skutočné príčiny tragédie.
„Súd sa aj tak úplne zdiskreditoval, ale teraz sa diskredituje sám v očiach samotných Holanďanov, a to je veľmi dôležitý bod,“ povedal.
Ďalšie súdne rokovania o prípade MH17 sa bude konať 15. apríla. Na minulom pojednávaní 25. novembra súd rozhodol, že bude zvažovať iba jednu verziu udalosti v rámci vyšetrovania, že lietadlo zostrelila domobrana Donbasu. Žiadosti obhajoby o prešetrenie alternatívnych verzií katastrofy boli zamietnuté.
Katastrofa Boeingu MH17
Malajzijský boeing, ktorý letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, MH17, havaroval 17. júla 2014 na Donecku. Na palube bolo 298 ľudí, všetci zahynuli. Kyjev obvinil z katastrofy domobranu. Tá sa bránila tým, že nedisponujú prostriedkami, ktoré by umožnili zostreliť lietadlo v takej výške. Spoločný tím vyšetrovateľov, ktorý pod vedením holandskej generálnej prokuratúry a bez účasti Ruska vykonáva vyšetrovanie okolností havárie, už skôr predstavil predbežné výsledky. Vyšetrovatelia tvrdia, že boeing bol zostrelený protivzdušnými raketovým systémom Buk patriaceho 53. protivzdušnej raketovej brigáde ruských ozbrojených síl v Kursku.
Námestník generálneho prokurátora RF Nikolaj Vinničenko v rozhovore pre Sputnik povedal, že ruská strana odovzdala Holandsku dáta z ruských radarov, ako aj dokumentáciu, ktorá podľa nich svedčila o tom, že raketa Buk, ktorá zasiahla boeing, patrila Ukrajine a bola vypustená z územia ovládaného Kyjevom. Vyšetrovatelia však tieto informácie nepripustili. Pritom ale hneď prvý deň súdneho zasadania obžaloba priznala, že dostala a skúma dáta ruskej prokuratúry.