Pri príliš vysokej teplote a tlaku voda prejavuje anomálne vlastnosti, zároveň sa nachádza v rôznych skupenstvách. Môže byť tekutá, keď je teplota prostredia 10-krát vyššia ako teplota varu a tiež v sebe spájať vlastnosti tekutého a pevného tela.
Vedci modelovali podmienky pomocou superpočítača, zvýšili teplotu a tlak prostredia, v ktorom sa nachádzajú molekuly vody do merítok, ktoré sú 40-krát a 100-tisíckrát vyššie, než za normálnych podmienok. V laboratóriu nie je možné vykonať tento experiment, pretože voda vstupuje do chemickej reakcie s materiálom zariadení.
Vedci dokázali, že pri teplote 1000 Kelvinov (726 °C) a tlaku 11 až 20 megapascalov (MPa) sa voda nachádza v kvapalnej fáze a rýchlo sa rozdeľuje na ióny, ktoré sa rekombinujú. Tento proces sa uskutočňuje pomocou bimolekulového mechanizmu, keď je kinetická energia dvoch molekúl tak vysoká, že sa pri zrážke rozdelí. Ióny, ktoré vznikajú, hrajú úlohu nosičov náboja, preto je elektrická vodivosť vody vyššia než v normálnych podmienkach.