Washington 7. marca 2018 (HSP/Novorossia/Foto:Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)
Portál Novorossia sa venuje americkým neúspechom na Blízkom východe.

Oslabovanie pozícii USA na Blízkom východe predstavuje výzvu pre Trumpa. V celej oblasti sa nachádza viacero amerických vojenských základní, tie sa nachádzajú v Katare, Bahrajne, Kuvajte i v Spojených arabských emirátov. V oblasti trčí 55 tisíc amerických vojakov, tento kontingent je úzko prepojený s americkým vojenským kontingentom v Afganistane, Sýrii, či Iraku. Američania napriek svojej mohutnej vojenskej moci však vidia, že politický prím v oblasti získalo Rusko.
Rusi napriek enormnej snahe Američanov s pomerne malým ruským kontingentom prekazili americké plány v Sýrii a zachránili sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Dnes pokračuje čistenie východnej Ghuty od teroristov, napriek odporu Američanov, Rusi udržujú čulé kontakty so Saudskou Arábiou, vďaka čomu stabilizovali medzinárodné ceny za Naftu, komunikujú s Egyptom, Iránom Tureckom a takisto Izraelom. Americké snahy izolovať Rusko skončili totálnym krachom. V ruských rukách sa sústreďujú nitky celého riadenia politického procesu na Blízkom východe, Američania sa už môžu spoliehať len na vojenskú silu. V politickej či ekonomickej rovine na Blízkom východe už Američania utrpeli porážku.
Pre Američanov je krajne nepríjemné, že turecký prezident Erdogan, ktorý je naladený protiasadovský úzko spolupracuje s Moskvou a Američania sa teraz snažia zo všetkých síl prekaziť dodávku Turecku systému protivzdušnej obrany S-400 a Turci s Rusmi a nie s Američanmi dohadujú výstavbu jadrového reaktoru v Turecku. Rovnako tak egyptský prezident, izraelský premiér Netanjahu navštevujú na americký vkus až pričasto Moskvu, aby tam s Moskvou konzultovali svoje diplomatické a politické kroky. Egypt je rozhodnutý získať ruskú vojenskú pomoc a takisto uvažuje o kúpe ruského systému S-400. Američanov sa navyše zmocňuje nervozita, keď sledujú kroky Ruska k vybudovaniu ďalších ruských vojenských základní, tentoraz na egyptskom a lýbijskom území. Rovnako aj Egypt má záujem o vybudovanie moderného jadrového reaktora v krajine za pomoci Ruska a nie USA.
Rusko sa upevnilo na Blízkom východe a získalo silnejšie pozície, ako kedysi pred 40 rokmi ZSSR. Americké diplomatické pozície sa zhoršujú, čoho sú si Američania vedomí. Keďže nedokážu reagovať v diplomatickej rovine, musia vsádzať na silové varianty riešenia. Američania čoraz častejšie musia už priamo zastupovať do udalostí v Sýrii, kde sýrske vládne vojská a ruská armáda už spôsobili americkým zástupným armádam, zložených z rôznych bánd veľmi tvrdé straty.
Američania uviazli podobne ako ZSSR pred 40 rokmi v silovom riešení problému na Blizkom východe. Pred 40 rokmi to boli Rusi, ktorí boli nútení riešiť situáciu v Afganistane vojensky, pretože diplomaticky ťahali za kratší koniec. Dnes sa v pozícii ZSSR ocitajú USA. Stále platí axióma, že vojenský variant nastupuje vtedy, keď zlyhali možnosti diplomacie.
Pred Donaldom Trumpom však stojí veľmi náročná cesta. Financovať všetky americké zahraničné aktivity, zlepšiť ekonomickú situáciu v krajine, úspešne rozbehnúť nové projekty v zbrojárskej oblasti, kde Rusi získali náskok pred Američanmi bude vyžadovať enormné zaťaženie všetkých amerických zdrojov. USA už nie sú v situácii riešiť všetky nakopené problémy naraz, postupné kroky však vyžadujú čas a toho zdá sa, nemajú Američania dostatok.
Alexander Belov