V Číne sa rodí nová hrozba pre celý svet

V Číne sa rodí nová hrozba pre celý svet

Moskva 10. novembra 2021 (HSP/ria.ru/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)

 

Problémy najväčšieho čínskeho developera Evergrande nedávno rozoberal celý svet. Analytici predpovedali silnú hospodársku krízu. Teraz hovoria o energetickej. Čína má málo elektriny. Niektoré podniky sa zastavili a musia šetriť na kúrení. Uviedla RIA Novosti

Evergrande
Logo ústredia skupiny Evergrande je vidieť v Shenzhene v provincii Guangdong v južnej Číne

 

Reklama
Energetický kolaps

Viac ako desať provincií v Číne vrátane priemyselných centier zaznamenalo výpadky elektriny. Mnohé podniky sa zastavili vrátane dodávateľov Tesla, Samsung a Apple. Vypínajú kúrenie a na uliciach nefungujú semafory. Úrady žiadajú obyvateľov, aby nepoužívali kotly a mikrovlnné rúry počas špičiek.

Problémy s elektrinou trvajú v Číne už od leta. V júli bola v dôsledku abnormálneho tepla spotreba energie rekordná. Teraz, keď sa blíži chladné počasie, ministerstvo energetiky nariadilo dodávateľom uhlia a plynu, aby sa pripravili na „zimný skok“.

Reklama

 

Čína je rukojemníkom uhlia

Problémy sú s palivom. Plyn je drahý a uhlie pomaly dochádza. Čínska ekonomika je stále rukojemníkom uhlia. Zabezpečuje ním viac ako 55 percent výroby celkovej energie.

Dôležitý dodávateľ, Austrália, zanevrel potom, ako obvinil Čínu, že „skrýva spoľahlivé informácie“ o pôvode koronavírusu. V dôsledku toho klesol dovoz austrálskeho uhlia. Od januára do augusta sa do krajiny doviezlo 198 miliónov ton. Čo je o desať percent menej ako v rovnakom období minulého roka.

 

Každá pomoc dobrá

Čína tak hľadá nových partnerov doslova po celom svete. Juhovýchodná provincia Če-ťiang preto obnovila dodávky po železnici z Kazachstanu. Čo je ale niekoľkonásobne drahšie než po mori. Dokonca prvýkrát nakúpila uhlie i v USA.

Reklama

Indii tiež chýba palivo. Tam tvorí uhlie viac ako 70 percent výroby elektriny.

 

Čína trpí vďaka „zelenej politike“

Čína zároveň aktívne znižuje emisie skleníkových plynov. Si Ťin-pching v online prejave na Valnom zhromaždení OSN uviedol, že krajina sa už nechystá stavať uhoľné elektrárne.

„Čína trpí nedostatkom energie na pozadí novej zelenej politiky. Ceny surovín a elektriny vzrástli a sú nestabilné. Situácia je vážna. Mnohé značky pozastavujú výrobu. Dokonca šetria na klimatizáciách v dielňach a kanceláriách,“ hovorí Ivan Belkin, generálny riaditeľ Label Home Inc..

 

Reklama
Dosah na celý svet

V poslednom čase analytici aktívne diskutujú o kríze najväčšej čínskej stavebnej spoločnosti Evergrande. Pre obrovské dlhy sa ocitla na pokraji platobnej neschopnosti.

V súčasnosti sa vyhodnocujú riziká spôsobené energetickými problémami. Podľa Goldman Sachs bola ovplyvnená takmer polovica čínskeho priemyslu. Preto bola prognóza rastu HDP v roku 2021 znížená z 8,2 na 7,2 percenta. Bank of America predpovedá 7,7, ale len štyri v roku 2022.

Spoločnosť Russell Group so sídlom v Spojenom kráľovstve zaoberajúca sa modelovaním a analýzou rizík, odhadla, že čínsky energetický strop narušil globálne obchodné toky vo výške 120 miliárd dolárov. Najviac to ovplyvnilo mikroobvody, ktorých je na svetovom trhu stále nedostatok. Sú pritom potrebné pri výrobe automobilov, gadgetov a počítačov.

Postihnutá bola oblasť spotrebnej elektronika a ľahký priemysel. Firmy sa teraz ponáhľajú dostať tovar na sklad pred novoročnými výpredajmi. S čím majú problémy.

Čína zažívala boom od 80. rokov minulého storočia. V posledných rokoch však tempo rastu klesá. „Výpadky elektriny, dlhová kríza v stavebníctve a prepuknutie delta verzie koronavírusu, to všetko vedie k spomaleniu výroby. K zatváraniu podnikov,“ pripomína Mark Gojchman, hlavný ekonóm informačného a analytického centra TeleTrade.

Čína je zároveň jedným z najväčších spotrebiteľov surovín a vývozcov širokého sortimentu tovaru vrátane potravín.

Rast cien energií v Číne stimuluje ich všeobecný rast. To nielenže vybičuje globálnu infláciu, ale prispieva aj k zníženiu ziskovosti a spomaleniu ekonomiky v iných krajinách. Najmä v Európe,” povedal Gojchman.

 

Riziká i pre Rusko

Čo predstavuje značné riziká pre bankový sektor, cenné papiere a kapitálové trhy. Pre Rusko môžu čínske problémy znamenať dodatočné zvýšenie domácej inflácie. Ekonomický rast sa spomalí v dôsledku poklesu exportu energie a poklesu výroby. A negatíva na finančných trhoch zasiahnu dopyt po rizikových aktívach. Vrátane futures na ropu a rubeľ.

Všetko zle je ale ako vždy i na niečo dobré. Ťažkosti v Číne môžu prispieť k vzniku ďalších zahraničných zmluvných trhov a príležitostí.

Reklama

Oplatí sa zamerať na domácu ruskú produkciu. Kde je dopyt, tam bude aj ponuka. Hlavné je ju zabezpečiť a rozvíjať,” zdôraznil Belkin.

V súčasnosti Čína aktívne nakupuje ruskú elektrinu. Preto je dôležité tento priemysel podporovať a vytvárať preň priaznivejšie podmienky.

 

Je to na čínskych úradoch

Podľa analytikov veľa závisí od rýchlosti čínskych úradov. Vo svojom arzenáli majú mnoho osvedčených a účinných nástrojov. Podporu sektora s nehnuteľnosťami, poskytovanie finančnej pomoci bankám, či zvyšovanie dopytu po nehnuteľnostiach prostredníctvom hypoték.

Ostáva len dúfať, že sa krízu podarí zastaviť budúci rok. V opačnom prípade bude trpieť celá svetová ekonomika.

Reklama

Irina Badmaevová

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali