Niektorí domáci analytici poukazujú na to, že podobné „opatrenia“ zapríčinila komplikovaná ekonomická situácia krajiny a nedostatok finančných prostriedkov v štátnej pokladnici. A tak sa „zdroje“ našli. Pred 2 týždňami napríklad bieloruská polícia zatkla niektorých vedúcich podnikateľov v krajine – šéfa holdingu Triple Jurija Čiža a majiteľa skupiny spoločností Servolux Evgenija Baskina.
Najviac bieloruskú verejnosť prekvapilo zatknutie Jurija Čiža (11. marca) – najväčšieho bieloruského podnikateľa a údajne blízkeho priateľa prezidenta Alexandra Lukašenka. Tento 53-ročný bieloruský podnikateľ je okrem iného aj predsedom Bieloruskej federácie zápasenia a predsedom predstavenstva futbalového klubu Dynamo Minsk. Svoje 53. narodeniny (28. marca) však „oslávil“ v cele…
Jurijovi Čižovi, ako aj mnohým bieloruským podnikateľom a politikom, 23. marca 2012 zakázali vstup na územie Európskej únie, avšak vlani tento zákaz zrušili. V auguste 2015 zatkli spolumajiteľa holdingu Triple a kamaráta Jurija Čiža – Vladimíra Japrinceva a jeho syna Kazbeka. Bol to prvý signál, že po Tripleovi a jeho vedení ide polícia, prokuratúra a možno aj ďalší „kompetentní“…
Jurija Čiža zadržali 11. marca a vraj jeho zatknutie inicioval samotný prezident Lukašenko. Podozrievajú ho z podvodníckej činnosti a z toho, že sa pokúsil vyviezť celý svoj kapitál do zahraničia. Vedenie Štátnej bezpečnosti Bieloruska (starý známy názov – KGB) 13. marca potvrdilo fakt jeho zatknutia. Neskôr bieloruský šéf KGB uviedol, že vraj Jurij Čiž sa autom pokúšal ilegálne odísť z krajiny…
Takisto KGB Bieloruska potvrdila aj druhé zatknutie významného bieloruského podnikateľa Jevgenija Baskina, šéfa spoločnosti Servolux, najväčšieho výrobcu hydinového mäsa v republike. V ratingu najúspešnejších bieloruských podnikateľov Jevgenij Baskin figuruje na 6. mieste.
Zahraniční kritici súčasného vedenia Bieloruska (niektorí aj v Rusku) poukazujú na to, že podobným spôsobom sa vedenie krajiny snaží získať finančné prostriedky takpovediac „navyše“. Tvrdia, že takýmto spôsobom sa Lukašenko snaží vymaniť peniaze od bieloruských podnikateľov, ktorých dlhé roky nazývali „peňaženkami Lukašenka“.
Analytici pripomínajú, že podobným spôsobom pred takmer 100 rokmi napĺňal štátnu pokladnicu aj vodca ruských boľševikov Vladimír Lenin. Vyhlásil „Novú ekonomickú politiku“ – NEP a trochu napomohol tomu, aby sa na nohy postavili schopní podnikatelia. Ale potom však tvrdými represívnymi opatreniami zlikvidoval väčšinu týchto podnikateľov a ich finančné prostriedky nacionalizoval a prepadli v prospech štátu.
Niektorí experti tvrdia, že Lukašenko postupuje dosť podobným spôsobom. Mnohí bieloruskí ekonómovia a analytici však tieto opatrenia podporujú. Tvrdia, že viacerí bieloruskí podnikatelia využili možnosti, ktoré im poskytol štát, ale zaoberali sa podvodmi a okrádali štát a bieloruský ľud. Iní s jemnou iróniou pripomínajú, že ešte pred pár rokmi všetci tvrdili, že v Bielorusku neexistujú žiadni oligarchovia a to, že v krajine predsa sú, sa zistilo až po tom, čo ich začali zatykať…
Eugen Rusnák