New Heaven 31. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Vedci z univerzity v Yale zistili, že v Arktíde sa pod hornou vrstvou morskej vody nachádza veľké množstvo teplej a slanej vody. Výskumníci sa domnievajú, že skôr alebo neskôr voda vystúpi na povrch oceánu, čo povedie ku katastrofálnemu topeniu polárneho ľadu. Informuje o tom Science Alert.

Podľa oceánografov bolo ohrozenie hlbokých vôd pozorované v kanadskej námornej oblasti. Medzi rokmi 1987 a 2017 sa množstvo tepla v najteplejších vrstvách oceáne zdvojnásobilo. Tento jav je spojený s neobvyklým ohrevom povrchových vôd v severnej časti Čukotského mora. Zmena klímy prispieva k miznutiu ľadu medzi Čukotky a Aljaškou. Voda je priamo vystavená slnečnému žiareniu a pohybuje sa na sever pomocou vetra.
Akonáhle sa ohriata voda dostáva do Arktídy, klesá do hĺbky nižšej úrovne studenej vrstvy. Vedci sa domnievajú, že sa jedná o nezvratný proces a v budúcnosti by sa mala teplá vrstva zdvihnúť na povrch. Dôsledky je ťažké predpovedať, ale vedci veria, že to určite povedie k stenčeniu a zmiznutiu mnohoročného ľadu.