Minulý týždeň Súdny dvor Európskej únie prijal verdikt, z ktorého vyplýva, že tranzitné zóny pre utečencov sú v rozpore so zákonom a majú byť zrušené. Ministerka spravodlivosti Maďarska Judit Vargová v súvislosti s tým vyhlásila, že Budapešť toto uznesenie odmieta a považuje ho za neoprávnené. Tiež zdôraznila, že štátne zákony a prax Maďarska nie sú v rozpore s únijnými predpismi a medzinárodným právom, pretože opustenie tranzitnej zóny nie je pre migrantov zakázané, môžu ju totiž opustiť smerom do Srbska. Dotyčná nakoniec predniesla, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvora v podstate znamená prinútenie prijímať utečencov, čo je v protiklade s ústavou Maďarska.
György Bakondi, bezpečnostný poradca premiéra Viktora Orbána, oznámil, že maďarská strana sa bude usilovať o prehodnotenie tohto rozhodnutia. Neskôr predseda kancelárie premiéra Orbána, právnik Gergely Gulyás, informoval o tom, že tranzitné zóny budú zrušené.
Maďarská vláda s rozhodnutím nesúhlasí, považujeme to za riziko vzhľadom na európsku bezpečnosť, ale ako členský štát EÚ sa budeme riadiť všetkými súdnymi rozhodnutiami,“ povedal dotyčný.
Oslabenie dominancie európskeho práva
Český politológ Petr Robejšek vo svojom článku tvrdí, že v posledných rokoch bola v rámci Európskej únie postupne umelo vytvorená predstava o nadradenosti práva Únie nad zákonmi jednotlivých členských štátov.
“Inak povedané: Nemá cenu vzpierať sa Európskej komisii, pretože tá to dá na európsky súd, ktorý rozhodne v jej prospech,” uvádza svoju interpretáciu Robejšek. Avšak, ako tvrdí český expert, takáto predstava je v skutočnosti zavádzajúca.
Zlomovým momentom sa podľa Robejška stalo rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý 5. mája stanovil, že jednanie Európskej centrálnej banky je v rozpore s Ústavou Nemecka. Expert zdôraznil, že to bolo vôbec prvýkrát, čo sa Ústavný súd Nemecka postavil proti európskym sudcom.
“Takže nemecký ústavný súd rozhodol, že európski sudcovia nesmú obmedzovať suverenitu berlínskeho parlamentu. Ako teraz chce komisia obmedzovať suverenitu maďarského parlamentu?” pýta sa Robejšek.
Český expert nepochybuje, že takéto precedensy sú prejavom ústupu európskeho práva pred národnými legislatívami. Dôležité je podľa neho tiež aj to, že niektorí lídri jednotlivých členských štátov, ktorí sa snažia obhajovať národnú suverenitu, ako napríklad premiér Orbán, majú dostatočnú podporu medzi obyvateľmi svojich krajín, čo je ďalším faktorom v tomto súboji. “Dni nadradenosti európskeho práva nad všetkými zákonmi členov EÚ sa chýlia ku koncu,“ tvrdí Petr Robejšek.