ÚVZ: Nová vyhláška k režimu na hraniciach upravuje podmienky a povinnosti od 9.7.

ÚVZ: Nová vyhláška k režimu na hraniciach upravuje podmienky a povinnosti od 9.7.

Bratislava 2. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:Wikimedia)

 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na novú vyhlášku ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR, ktorú v piatok zverejnili vo Vestníku vlády SR. Vyhláška nadobudne účinnosť 9. júla

slovensko
Ilustračný obrázok

Vyhláška upravuje povinnosti prichádzajúcich osôb na územie SR pri registrácii na http://korona.gov.sk/ehranica a výnimky z tejto povinnosti, rovnako tak podmienky karantény pri vstupe na územie SR vrátane režimu pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní a tiež študentov. Znenie predpisu prináša definíciu plne zaočkovanej osoby.

Reklama

„Okrem COVID preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku,” pripomína v tejto súvislosti Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

Vyhláška sa týka aj podmienok vstupu na územie SR leteckou dopravou, či tranzitu cez krajinu aj s určením koridorov, ktorými možno prechádzať.

Reklama

 

Každá osoba, ktorá príde od 9. júla na Slovensko sa musí registrovať na stránke eHranica

Každá osoba, ktorá príde od 9. júla na Slovensko sa musí registrovať cez web eHranica. Registrovať sa musia pri každom vstupe. Výnimku majú z tejto povinnosti majú deti do 12 rokov a osoby, ktoré prechádzajú cez Slovensko. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Eliáš upozornil, že plne zaočkovaným osobám platí prvá registrácia nasledujúcich šesť mesiacov.

Do 1. septembra postačí jedna registrácia osobám, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v susedných štátoch, krajinách EÚ alebo na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo Švajčiarsku, pričom za posledných 14 dní navštívili iba tieto krajiny a cestujú iba za prácou. Tiež to postačí osobám, ktoré majú trvalý pobyt alebo pobyt v krajinách EÚ, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo vo Švajčiarsku a v prípade Ukrajiny do 100 km cesty od otvoreného hraničného priechodu, miesto výkonu práce na Slovensku a cestujú iba za prácou. Jedna registrácia do septembra postačí aj občanom Slovenska, ktorí bývajú v prihraničných oblastiach susedných štátov do 100 km od otvoreného hraničného priechodu.

 

Reklama
Kto sa považuje za plne zaočkovanú osobu?

Osoba je podľa vyhlášky plne zaočkovaná, ak je najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny alebo najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny či najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Osoba je plne zaočkovaná, aj keď je po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou, a to okamžite po podaní prvej dávky, avšak prvá registrácia jej platí iba prechodne do 9. augusta 2021. Aj pre osoby od 12 do 18 rokov platí prvá registrácia do 9. augusta. Osobám cestujúcimi za diagnostikou alebo liečbou platí prvá registrácia jeden týždeň.

 

Karanténa je od 9. júla povinná pre všetkých, ktorí prídu na Slovensko

Všetky osoby, ktoré od 9. júla od 6:00 prídu na Slovensko musia okrem registrácie do systému eHranice ísť do karantény, informoval Marek Eliáš. Karanténa pri bezpríznakovom priebehu a bez otestovania končí dovŕšením 14. dňa. Ukončiť ju skôr môže negatívny výsledok RT-PCR testu, ktorý je možné podstúpiť najskôr na piaty deň. Deti do 12 rokov sa nemusia testovať, pretože sa im skončí karanténa v rovnaký deň ako ostatným členom spoločnej domácnosti. Eliáš upozornil, že karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali.

Výnimku z karantény majú plne zaočkovaní ľudia. Prechodne do 9. augusta majú výnimku aj osoby od 12 do 18 rokov, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu. Osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované majú tiež výnimku z karantény, ale musia predložiť potvrdenie podľa vzoru v prílohe vyhlášky, a zároveň musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Reklama

Aj nezaočkovaní slovenskí občania, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v prihraničných oblastiach susedného štátu do 100 km od otvoreného hraničného priechodu na Slovensko musia predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Pri nezaočkovaných osobách, ktoré mali výnimku aj doteraz, ako posádky lietadiel, vlakov, vodičov nákladných vozidiel, pracovníkov pohrebnej služby a ďalší určuje prípadnú potrebu preukazovania sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19 vyhláška. Tieto osoby sa stále musia registrovať na e-hranici.

Zmeny vo výnimkách pri karanténe nastali pre vybrané profesijné skupiny, ako sú napríklad delegácie zastupujúce SR, poslanci Európskeho parlamentu či zamestnanci medzinárodných organizácií, a pri niektorých životných situáciách. Tieto osoby sú povinné pri vstupe na Slovensko preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín. Eliáš poukázal, že povinnosť karantény sa po novom týka aj nezaočkovaných osôb, ktoré krátkodobo vstupujú alebo opúšťajú Slovensko za účelom účasti na uzavretí manželstva vrátane blízkych osôb snúbencov. Zachovaná je naďalej výnimka pre krátkodobý vstup za účelom účasti na pohrebe blízkej osoby, avšak nezaočkovaná osoba sa musí preukázať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín.

 

Po prílete na Slovensko je nutná registrácia cez stránku Ministerstva dopravy SR

Po prílete na Slovensko je nutná registrácia cez stránku Ministerstva dopravy SR. Ide o Formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, informoval Eliáš. Po prílete sa musia cestujúci preukázať aj negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín, ak prichádzajú z krajín mimo zoznamu štátov, pri ktorých nie je potrebný negatívny test. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na zaočkované osoby. Aj tu platí, že každá osoba sa musí od 9. júla pri vstupe na Slovensko zaregistrovať do systému e-Hranica. Registrovať sa nemusia len deti do 12 rokov a ľudia, ktorí cez Slovensko prechádzajú.

Podmienka registrácie a testovanie je stanovená z dôvodu, že cestujúci prichádzajú rizikovým typom dopravy z krajiny, v ktorej hrozí zvýšené riziko nákazy epidemiologicky závažným variantom vírusu SARS-CoV-2. „Kombináciou registrácie a testovania sa významne znižuje riziko zavlečenia a následného nekontrolovaného šírenia nových nebezpečnejších variantov pandemického vírusu,“ vysvetlil Eliáš.

Negatívny test nie je potrebný, ak človek prichádza z Albánska, Andorry, Arménska, Austrálie, Azerbajdžanu, Bieloruska, Belgicka, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Čiernej Hory, Číny, Českej republiky, Chorvátska, Cyprusu, Dánska či Estónska. Tiež nie je potrebný, ak prilieta z Fínska, Francúzska, Grécka, Gruzínska, Holandska, Hongkongu, Írska, Islandu, Izraela, Japonska, Jordánska, Kanady, Južnej Kórei a Kosova. Platí to rovnako aj pre Kubu, Libanon, Lichtenštajnsko, Litvu, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Maltu, Moldavsko, Monako, Nemecko, Nórsko aj Nový Zéland. Medzi krajiny, z ktorých nie je potrebný negatívny test zaradili aj Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Španielsko, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Turecko a Ukrajinu.

 

Režim pre nezaočkovaných ľudí cestujúcich za prácou bude platiť do 1. septembra

Režim pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, bude platiť do 1. septembra 2021, povedal Marek Eliáš. Vyhláška je účinná od 9. júla. Na hraniciach potrebujú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Aj tieto osoby sa potrebujú registrovať do systému eHranica. Prvá registrácia im bude platiť do 1. septembra.

Na tieto osoby sa tiež nebude vzťahovať karanténa, ak za posledných 14 dní navštívili iba krajiny Európskej únie, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Ukrajinu. Musia však mať trvalý alebo prechodný pobyt buď na Slovensku, alebo v krajinách EÚ, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo vo Švajčiarsku a v prípade Ukrajiny do 100 km cesty od otvoreného hraničného priechodu.

Ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku môžu mať miesto výkonu práce v krajinách Európskej únie, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku alebo Ukrajine. A naopak ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v krajinách Európskej únie, na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo vo Švajčiarsku a v prípade Ukrajiny do 100 km cesty od otvoreného hraničného priechodu by mali mať miesto výkonu práce na Slovensku.

Reklama

 

Študenti nad 12 rokov nemusia ísť od 9. júla do karantény, ak je dôvodom na prechod hraníc štúdium

Študenti nad 12 rokov nemusia ísť od 9. júla do karantény, ak prekračujú hranice z dôvodu aktívneho štúdia. Potvrdil to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR. Ako ďalej zdôraznil, aktívne štúdium znamená, že v škole musí prebiehať prezenčná výučba. Žiaci si túto výnimku tak nemôžu uplatniť v čase, keď je prerušená. Pri prechode cez hranice by mali mať potvrdenie o prezenčnom štúdiu a zároveň negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu nie starší ako sedem dní. Podmienky sa vzťahujú aj na jednu sprevádzajúcu osobu, ktorá sa musí tiež preukázať negatívnym testom.

Aj tieto osoby sa potrebujú registrovať do systému eHranica. Pre osoby od 12 do 18 rokov platí prvá registrácia do systému e-Hranice do 9. augusta. Plne zaočkovaným osobám platí prvá registrácia nasledujúcich šesť mesiacov.

 

Pre tranzit sa netreba vopred registrovať, no vodiči musia dodržiavať určené koridory

Pre tranzit sa netreba vopred registrovať, avšak pre vodičov, ktorí cez Slovensko prechádzajú, sú určené koridory. Pre prejazd slovenským územím naďalej platí, že treba prejsť bez zastavenia s výnimkou čerpania pohonných látok a cesta nemôže trvať viac ako osem hodín. Vyhláška je účinná od 9. júla.

Reklama

Pre trasu Ukrajina – Česká republika je stanovený koridor v smere hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, Sobrance, Michalovce, Prešov, Poprad, Ružomberok, Žilina, cez hraničný priechod Makov – Bílá-Bumbálka/Starý Hrozenkov – Drietoma. Pre opačný smer je trasa stanovená v smere hraničný priechod Makov – Bílá-Bumbálka/Starý Hrozenkov – Drietoma, Žilina, Ružomberok, Poprad, Prešov, Michalovce, Sobrance, hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod.

Pre Poľsko – Rakúsko/Maďarsko je trasa stanovená v smere hraničný priechod Trstená – Chyžné, Dolný Kubín, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka). Vodiči môžu ísť aj v smere hraničný priechod Skalité – Zwardoň, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka). Trasa Poľsko – Maďarsko je stanovená v smere hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek – Svidník, Giraltovce, Prešov, Košice, hraničný priechod Milhosť – Tornyosnémeti. Trasa je stanovená aj v smere hraničný priechod Trstená – Chyžné, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, hraničný priechod Šahy – Parassapuszta.

Pre trasu Rakúsko/Maďarsko – Poľsko je koridor stanovený v smere hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka), Bratislava, Nové Mesto nad Váhom, Žilina, Martin, Dolný Kubín, hraničný priechod Trstená – Chyžné. Tiež v smere hraničný priechod (Bratislava -Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka), Bratislava, Nové Mesto nad Váhom, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Čadca, hraničný priechod Skalité – Zwardoň. Pre trasu Maďarsko – Poľsko je povolené ísť v smere hraničný priechod Šahy – Parassapuszta, Zvolen, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, hraničný priechod Trstená – Chyžné alebo v smere hraničný priechod Milhosť – Tornyosnémeti, Košice, Prešov, Giraltovce, Svidník, hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek.

Pre trasu Česká republika – Rakúsko/Maďarsko je povolená trasa po D2 v smere hraničný priechod Břeclav-Brodské, Bratislava, hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka). V opačnom smere, Rakúsko/Maďarsko – Česká republika, je stanovená trasa po D2 v smere hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka), Bratislava, hraničný priechod Břeclav-Brodské.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali