Spolu s Vitterom Ameriku na samite zastúpil senátor Lindsey Graham, autorom niekoľkých protiruských návrhov zákona.
Alternatíva k Číne
Vzhľadom k perspektíve rozsiahlej hospodárskej krízy sa Turecko rozhodlo obnoviť priateľstvo so Spojenými štátmi. Ankara sa prezentuje ako alternatíva k Pekingu, ktorého vzťahy s Washingtonom sa každým dňom zhoršujú.
Vo štvrtok Senát USA schválil návrh zákona nazvaný Akt o autonómii Hongkongu, ktorý stanovuje sankcie proti čínskym činiteľom zapojeným do prijatia zákona o národnej bezpečnosti Hongkongu, a tiež spoločnostiam a bankám spojeným s týmito úradníkmi.
O deň skôr zverejnil Pentagon zoznam dvadsiatich čínskych firiem pôsobiacich podľa názoru Američanov v záujme čínskeho ministerstva obrany. Ide najmä o China Mobile Communications Group, China Telecommunications Corp, výrobcu lietadiel Aviation Industry Corp Odborníci sú presvedčení, že je to prvý krok k sankciám.
Obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi už viedla k reštrukturalizácii globálnych dodávateľských reťazcov a nové zhoršenie vzťahov na pozadí globálnej krízy v dôsledku pandémie koronavírusu tento proces len urýchli. Toho sa Turci rozhodli využiť.
“Pred pandémiou bola Čína v srdci jednotného dodávateľského reťazca globálnej ekonomiky. Teraz sa situácia mení a otvárajú sa veľké príležitosti pre také krajiny, ako je Turecko,” otvorene vyhlásil turecký viceprezident Fuat Oktay.
Ankara už vymyslela plán, ako s podporou Washingtonu vytlačiť Čínu v Afrike.
“Spoločné turecko-americkej podniky na tomto kontinente sa môžu po pandémiu zaujímavou súčasťou obnovy našich ekonomík,” povedal predseda Taiki Mehmet Ali Ağca. “My nielen pomôžeme krehkým ekonomikám, ale zaútočíme na čínsku expanziu, upevníme väzby s USA.”
Okrem toho je podľa jeho názoru Turecko schopné nahradiť Čínu v dodávkach domácich spotrebičov a autodielov na americký trh. “To umožní Spojeným štátom diverzifikovať výrobcu a nezávisieť na Číne, o čo sa Trumpova administratíva snaží,” povedal.
Plynový útok
Američania však majú záujem o priateľstvo s Ankarou, nielen proti Číne, ale aj proti Rusku. Preto na stredajšom seminári Obchodné rady Turecko-USA pod názvom “Je čas, aby sa spojenci stali spojencami: turecko-americký dodávateľský reťazec” (Taiko) David Vitter (bývalý senátor za štát Louisiana, v ktorom je sústredená výroba skvapalneného zemného plynu) a Lindsey Graham (autor niekoľkých protiruských návrhov zákona a hlavné lobista za záujmy amerických plynárov v Kongrese) navrhli Turkom plán spolupráce v plynárenstve, ktorého cieľom je podkopať postavenie Gazpromu.
Je to jednoduché: Turecko začne kupovať americký LNG, stane sa plynovým uzlom, bude predávať “plyn slobody” susedom a zarábať veľa peňazí. V skutočnosti je to to isté, o čom sa Washington predtým dohodol s Varšavou.
Turecko však nie je Poľsko. Je to už plynový uzol, ktorý operuje dodávkami modrého paliva z Ruska a Azerbajdžanu v objemoch, o ktorých sa Poliakom nikdy ani nesnívalo a Ankara vôbec nemá záujem na tom, aby ďalšie LNG z USA ešte viac znížil ceny na európskom trhu.
Tomu nemúžu nerozumieť ani vo Washingtone. Preto sú odborníci presvedčení, že skutočným cieľom Američanov je vnútiť Ankare zmluvu, ktorá poskytne tankerom možnosť preplávať Bosporom.
Teraz je pohyb dopravcov plynu prielivom zakázaný, čo bráni Kyjevu a Sofii dostávať zaoceánsky LNG. Ak Ankara urobí ústupky, situácia sa dramaticky zmení: Američania budú môcť vybudovať terminály pre príjem skvapalneného plynu na pobreží všetkých svojich satelitov v regióne – Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a Moldavska, čo zaistí dobrý odbytový trh výrobcom v Louisiane.
Pozrite sa, kto prišiel
Je pozoruhodné, že Vitter a Graham predstavili Turkom ako svojho hlavného partnera v plynárenských projektoch spoločnosť Louisiana Natural Gas Exports (LNGE). Práve tú, s ktorou na konci mája ukrajinská vláda uzavrela memorandum o kúpe 5,5 miliardy kubických metrov LNG ročne po dobu dvadsiatich rokov.
Dokonca aj Naftogaz Ukrajiny takúto spoluprácu odmietol, pretože podľa Andrije Koboleva, predsedu predstavenstva ukrajinskej štátnej spoločnosti, “previerka odhalila niekoľko desiatok príznakov, ktoré nedovoľujú podpísať žiadnu zmluvu s Louisiana Natural Gas Export”.
Spoločnosť LNGE založili pred necelými dvoma rokmi v americkom “internom offshore”, v štáte Delaware, a jej skutoční beneficienti nie sú známi. Za celú dobu činnosti spoločnosť nikdy nedosiahla zisk, ale dokázala vytvoriť daňový dlh vo výške 340 tisíc dolárov. Jej výkonný riaditeľ Ben Blanchet vlastní pozemok na plynovom nálezisku Abbeville v Louisiane a horúčkovito hľadá odbytové trhy.
Ak majú turecké plány na integráciu do globálnych dodávateľských reťazcov šancu na úspech, potom spolupráca s Louisiana Natural Gas Export nič dobré neprinesie. Ankara však nie je v takej situácii, aby si mohla príliš vyberať.
Ekonomika je v kríze, menové rezervy dochádzajú: tureckej štátnej banky predali počas piatich mesiacov tohto roka 55 miliárd dolárov, aby spomalili pokles líry, ktorá počas troch rokov poklesla viac ako dvojnásobne. V máji bol odliv meny z krajiny o päť miliárd dolárov vyšší ako príliv.
Posledná šanca Turecka, ako sa zachrániť pred hospodárskym kolapsom, je dostať sa do programu pomoci Federálneho rezervného systému USA. Na vrchole krízy otvoril FED neobmedzené úverové linky centrálnym bankám v rozvojových krajinách, ako je Mexiko alebo Brazília. Washington však zatiaľ Turecko “odmietal” kvôli vysokej politizácii tureckej centrálnej banky “.
Aby Američania zmenili svoj hnev na milosť, bude musieť Ankara zaplatiť vysokú cenu.