Ako útočí imunitný systém na vírusy i na koronu a ako ich môže poraziť?

Ako útočí imunitný systém na vírusy i na koronu a ako ich môže poraziť?

Bratislava 8. apríla 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

 

Mnoho ľudí si myslí, že víry sú podobne ako baktérie živé mikroorganizmy. To je však omyl. Platí, že živé organizmy majú metabolizmus a sa samostatne rozmnožujú. Víry tieto schopnosti nemajú

Ilustračné foto

Víry majú veľmi jednoduchú konštrukciu a pozostávajú len z DNA alebo RNA, pričom tieto sú umiestnené v ochrannom obale z proteínov. Aby sa mohli rozmnožovať, tak každý vírus si musí nájsť živú bunku a keď do nej vnikne, tak ju preprogramuje tým spôsobom, že ju prinúti vykonávať jeho rozkazy:

Reklama

Bunka tak potom kopíruje informácie votrelca, podľa ktorých zloží nový vírus a ho uvoľní. Ten potom infikuje ďalšiu bunku.

To však neostane dlho utajené. Zdravý a optimálne pracujúci imunitný systém už po krátkom čase začne s imúnnou reakciou, to znamená, že začne so širokofrontálnym útokom na nepriateľa.

Reklama

Čím kvalitnejší je imunitný systém, tým rýchlejšie nasleduje jeho imunitná odpoveď. Z krvi a z lymfy začnú prúdiť množstvá granulocytov, lymfocytov a ďalších „bojovníkov“ imunitného systému a začnú eliminovať útočiace vírusy. Pritom ich podporujú nespočetné plazma-proteíny. Táto prvá reakcia imunitného systému neraz stačí na to, aby početné druhy vírov a patogénnych baktérií boli zničené. Boj je spravidla ukončený rýchlo a efektívne.

Pacientovi sa tento boj manifestuje pocitom prechladnutia a horúčky.

Imunitný systém pracuje u každého trochu inakšie. Jeho reakcie a jeho schopnosti sú závislé o.i. od toho, čo sme v živote zažili a ako sme žili a s akými vírmi  sme prišli do kontaktu.

Pamätá si antigény, ktoré na obranu proti nim vytvoril a ak nás znova napadnú, tak je na boj s nimi dobre pripravený. Ale aj pamäť imunitného systému nepracuje u každého s tou istou efektivitou. Kto napríklad holdoval alkoholu a nikotínu, ten ju negatívne ovplyvnil. Mimochodom, to isté platí aj pre našu pamäť, ktorá sídli v mozgu.

V prípade víru Covid-19 zatiaľ nevieme, či imunitný systém bude schopný vytvoriť proti nemu trvalú imunitu.

Reklama

Zatiaľ môžeme vychádzať z toho, že je pravdepodobné, že určitú imunitu vytvorí.

Prvé epidemiologické experimenty, ktoré boli vykonané s rézus opicami, ktoré sú blízke príbuzné s človekom (ich genetický kód sa len nepatrne líši od nášho genetického kódu) a boli infikované Covidom-19, tak u všetkých sa prejavili charakteristické symptómy tejto infekcie.

Ich imunitný systém však pomerne rýchlo vytvoril vírus neutralizujúce antigény a po niekoľkých dňoch sa z infekcie koronou zotavili.

Keď potom boli Covidom-19 opäť infikované, tak sa u nich už  viac nijaké symptómy nedostavili. Špecifické, protikoronálne antigény, ktoré ich imunitný systém vytvoril, ich urobili imúnnymi proti korone.

Zatiaľ ale nevieme povedať, či ide len o imunitu dočasnú alebo trvalú. Aby sme sa to dozvedeli, tak na to sú potrebné ďalšie experimenty realizované v priebehu dlhšieho času.

Reklama

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali