Nórka Silje Garmová požiadala o azyl v Poľsku, pretože jej v domácej krajine hrozí odobratie dcéry Eiry zo strany štátnych úradov, konkrétne zo strany nórskej sociálnej služby Barnevernet. Hoci Silje mohla zostať v Poľsku prakticky bez obmedzenia, nórske úrady mohli požiadať o vydanie jej 8-mesačnej dcéry Eiry a Silje by tak hrozila extradícia (viac TU).
Podľa webu TVP Info, poľský cudzinecký úrad tak rozhodol o udelení azylu pre Garmovú a jej dcérku Eiru, o čom informoval tweetom Jerzy Kwaśniewski z mimovládnej organizácie Ordo Iuris.
“Zásada ochrany rodiny, ako zásada ústavná, je dôležitým elementom politiky krajiny rovnako ako v sfére vnútornej, tak aj zahraničnej,” napísal na Twitteri poľský viceminister zahraničných vecí Szymon Szynkowski.
Silje Garmová prišla s dcérkou Eirou do Poľska v máji roku 2017 po tom, ako dostala varovanie, že dieťa jej môže byť odobraté, keď ju Barnevernet obvinil z nadužívania paracetamolu a rôznych liekov proti bolesti.
Nórska sociálka totiž Garmovej už predtým odobrala staršiu 12-ročnú dcéru Frøyu na základe udania vlastného otca dievčaťa.
Garmová prvýkrát požiadala o azyl v Poľsku v auguste 2017 a po odmietnutí znova v júli roku 2018, ale aj to bolo zamietnuté. Minister zahraničných vecí vtedy povedal, že “právna situácia žiadateľky sa zmenila”, pretože nórske úrady stiahli obvinenie. Garmovej právnici sa však ešte odvolali voči odmietnutiu azylu, až nakoniec od poľských úradov žiadaný azyl získala.
Krátko predtým však Nórsko vyhlásilo poľského konzula Slawomira Kowalského za “personu non grata”, no podľa vyjadrenia poľského ministerstva zahraničných vecí v tom nie je súvislosť s Garmovej prípadom.
Prípad Nórky Silje je len jedným z množiacich sa prípadov bezdôvodného odoberania detí rodičom nórskou sociálnou službou Barnevernet. Za posledných 15 mesiacov na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu prišlo osem podobných prípadov. Najznámejším je asi prípad českej občianky Evy Michalákovej.
Poľský web dodáva, že ku krokom Barnevernetu sa negatívne postavila aj parlamentná komisia Rady Európy, Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu a aj poľský cudzinecký úrad.