USA tlačia Austráliu a Kanadu do ďalšieho dobrodružstva v konflikte s Čínou

USA tlačia Austráliu a Kanadu do ďalšieho dobrodružstva v konflikte s Čínou

Washington 16. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

 

USA sa spoja s Kanadou a Austráliou, aby pomohli ostatným krajinám rozvíjať ťažbu strategicky dôležitých nerastov. Vyhlásilo to americké Ministerstvo zahraničných vecí a uviedlo v zozname lítium, meď a kobalt

Ilustračné foto

Odborník z Ruského ústavu strategických výskumov Michail Beljajev sa domnieva, že Spojeným štátom sa ťažko podarí týmto spôsobom otriasť pozíciou Číny na trhu so vzácnymi kovmi.

Reklama

Beljajev uviedol, že USA v snahe oslabiť globálnu úlohu Číny použijú akýkoľvek nástroj: “Amerika sa snaží zasadiť ranu dvoma smermi. Jedným z nich je oslabenie Číny, druhým je posilnenie vlastnej ekonomickej a politickej pozície. Spojené štáty to zrejme nemôžu alebo nechcú urobiť vlastnými rukami. Kanada a Austrália sú ťažobné krajiny, ktoré majú vyspelé technológie a schopnosti v tejto oblasti. Spojené štáty budú samozrejme do určitej miery schopné posilniť svoje ekonomické postavenie pomocou týchto partnerov, ale je nepravdepodobné, že by sa im podarilo významne ohroziť záujmy Číny. Čína vyhlasuje, že na všetky takéto predpokladané akcie USA existujú rezervné plány na odvetné opatrenia. ČĽR je veľká, sebestačná krajina s obrovským domácim trhom a vedecko-technickým potenciálom, ktorý vytláča Spojené štáty na svetovom trhu. Preto je pravdepodobné, že pokusy o podkopanie pozície Číny nebudú mať očakávaný účinok.”

Kanada ako najbližší spojenec Spojených štátov náhlivo podporila novú americkú iniciatívu na oslabenie úlohy Číny na trhu s kovmi vzácnych zemín. Je samozrejme suverénna a nezávislá pri rozhodovaní, s kým a ako bude spolupracovať. Keď je však táto spolupráca namierená proti nejakej krajine, v tomto prípade proti Číne, je to dôvod, prečo sa znovu zamyslieť nad príčinami “studenej zimy” v kanadsko-čínskych vzťahoch.

Reklama

Austrália doteraz nereagovala na iniciatívu amerického ministerstva zahraničia. V tomto ohľade je vhodné pripomenúť, že v podmienkach klesajúceho celosvetového dopytu po nerastných surovinách Čína zostáva po celú dobu posledných rokov stabilným dovozcom mnohých druhov austrálskych rúd a uhlia.

Vzájomne výhodná spolupráca prináša stabilný príjem do štátnej pokladnice Austrálie. Na druhej strane existujú smutné príklady, kedy austrálske spoločnosti, najmä vinári, utrpeli straty spôsobené protičínskými politickými rozhodnutiami Canberry. Je za týchto okolností vhodné zapojiť sa do ďalšieho amerického dobrodružstva, ktoré môže priniesť väčšie finančné straty ako komerčný zisk – to je veľká otázka.

Tým skôr, že finančné možnosti Austrálie, ako sa ukazuje, zjavne nie sú v súlade s deklarovanými plánmi. Ešte v minulom roku v rámci úsilia o oslabenie vplyvu Číny v tichomorských ostrovných štátoch Austrália vytvorila fond vo výške 3 miliárd austrálskych dolárov (2,07 miliardy amerických dolárov) na prideľovanie lacných pôžičiek a grantov krajinám v regióne. Podľa zahraničných mediálnych správ však tento fond ešte nie je naplnený finančnými prostriedkami.

Zhromažďovanie prostriedkov začne pred tým, než sa austrálsky premiér Scott Morrison vydá na každoročné Fórum tichomorských ostrovov. To sa bude konať v auguste v Tuvalu. Podľa jedného z anonymných zdrojov začne fond fungovať do 31. júla, pričom Austrália plánuje rýchle schválenie niekoľkých projektov, zjavne preto, aby premiér nemusel ísť na fórum s prázdnymi rukami.

Austrália chce posilniť infraštruktúru v krajinách južného Tichomoria, ale má veľké ekonomické a finančné problémy. To vyvoláva vážne pochybnosti o schopnostiach Austrálie stať sa serióznym pomocníkom USA pri vykonávaní ich antičínskej stratégie, uviedol Wang Guanlin, riaditeľ Centra štúdia Austrálie Šanghajského inštitútu zahraničnej ekonomiky, v písomnom interview pre Sputnik.

Reklama

“Austráliu vždy znepokojovala aktivita Číny. To má určitý vplyv na realizáciu projektov infraštruktúry Číny v regióne a vedie to k určitej nedôvere strán a dokonca ku konkurencii. Správanie Austrálie úplne zapadá do jej politických tradícií. Historicky vždy mala komplex menejcennosti, pretože bola ďaleko od Veľkej Británie, na okraji ríše. Ale zároveň mala pocit nadradenosti nad Čínou, verila, že Čína je horšia ako Austrália. Teraz vzhľadom k vzostupu Číny sa objavili nové skutočnosti, ktoré sú jednoznačne v rozpore s predchádzajúcimi názormi Austrálie. V skutočnosti teraz austrálska politika vedie k nasledovaniu Spojených štátov. Britské impérium sa rozpadlo a vplyv USA vo svete je stále veľmi veľký, takže Austrália sa vlastne transformuje z člena Britského spoločenstva národov do amerického štátu. Austrália sa pozerá do úst Ameriky a dúfa, že s ňou vytvorí strategickú alianciu. Austrália teraz chce posilniť infraštruktúru krajín južného Tichomoria, ale má veľké ekonomické problémy, preto je otázkou, či bude schopná pomôcť USA v blokovaní Číny,” uzavrel čínsky odborník.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:13

Kostarika sa nedávno pridala k latinskoamerickým krajinám, ktoré pre veľké sucho zavádzajú prídely energií s platnosťou od pondelka na neurčito. Kostarické úrady vo štvrtok ohlásili, že obmedzia prístup k elektrickej energii, ktorú krajina získava najmä z hydroelektrární. Informovala agentúra AFP.

12:11

Najmenej 61 ľudí prišlo v Thajsku od začiatku roka o život v dôsledku horúčav. Oznámilo to v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra AFP.

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali