Japonsko 25. apríla (HSP/RT/Foto:TASR)
Nedávne vojenské cvičenia USA uskutočnené na Kórejskom polostrove, boli primárne zameraná na vyprovokovanie Severnej Kórey do akcie a zdá sa, že Washington podcenil možnosti, ktorými by Pchjongjang mohol odpovedať, pre RT povedal Japonský novinár James Corbett.
Corbett si je istý, že teraz sú už všetky strany oveľa prístupnejšie rokovaniam.
RT: Tzv. Jadrový klub je exkluzívna skupina. Je v nej iba sedem národov. Bude mať Severná Kórea možnosť pripojiť sa?
James Corbett: Otázkou je, či má niekto právo hovoriť, kto má dovolené byť súčasťou tohto exkluzívneho klubu. Ale myslím si, že to čo musíme teraz pochopiť je, že Severná Kórea, ktorá bola dlhú dobu pevne zapojená do medzinárodných vzťahov, obviňuje druhé krajiny z jadrového pokrytectva. Keď sa zameriate na aktuálne vyhlásenia, povedali, že ich postavenie je jasné, že by im ani vo sne nenapadlo, zrealizovať denuklarizáciu sveta, aby zbavili Severnú Kóreu jadrových zbraní.
Čína tvrdí, že v žiadnom prípade nebude akceptovať jadrovo vyzbrojený Pchojongjang. Vy si myslíte to isté?
Ja si myslím, že to čo Čína robí, je snaha zneškodniť situáciu, ktorá by mohla prejsť do vojenského konfliktu, ktorý by samozrejme bol katastrofálny pre čínsku politiku v regióne. V prípade, že severokórejská vláda bude zvrhnutá, dôjde k neuveriteľnému prílivu utečencov do Číny. Čína má svoj vlastný podiel v tejto hre. Ale myslím si, že to bolo do očí bijúce v spoločnosti, ktorá sa zhromaždila minulý rok v Soule na Summite o jadrovej bezpečnosti, na ktorom sa diskutovalo o denuklerizácií sveta, summit bol špeciálne namierený na krajiny ako Severná Kórea a Irán, ktoré na summit neboli pozvané.
USA zrušili vojenské cvičenia, raketové testy, všetkých schladilo napätie. Nezdá sa, že niečo chystajú, takže čo ďalej?
Myslím si, že je dôležité vidieť súvislosť s tým, že tieto vojenské cvičenia sa konali v súlade s plánmi, ktoré vytvorila Obamova administratíva. Wall Street Journal na začiatku tohto mesiaca priniesol správu o tzv. Playbooku (scenár), ktorý bol špeciálne navrhnutý, aby vyprovokoval Severnú Kóreu pri poslednej kórejskej simulácii vojenského cvičenia, ktoré sa koná každý rok. Vojenské cvičenie, ktoré sa konalo s jadrovými bombardérmi B52 a B2 schopnými zasiahnuť Kórejsky polostrov jadrovými zbraňami a stíhacími lietadlami F22 – tieto konkrétne kroky boli provokáciou voči Severnej Kórei a možno sa prerátali v tom, ako Severná Kórea zareaguje. V každom z terajších krokov, je vidieť viac protiraketovej obrany, Japonsko má tiež viac protiraketovej obrany, dodávatelia v celom regióne získali viac peňazí. Severná Kórea sa stala predohrou pre USA a Južnú Kóreu, ktoré sa budú viac snažiť o rokovania a Číne sa nateraz podarilo zastaviť táraniny Severnej Kórey. Z tohto posledného triku dostali všetci, čo chceli. Takže si myslím, že by sme mohli vidieť aspoň nejaké pokusy o rokovanie, ale či budú plodne, to je už iná záležitosť.
Čína varuje, že štvrtý jadrový pokus Severnej Kórey už môže byť skutočným útokom. Čo sa tým snaží Sever dokázať?
Tieto sľuby nemajú ani cenu papieru. Už skôr sme počuli takúto rétoriku. Zatiaľ sa nič neudialo, takže si nemyslím, že by sme mali veriť, že sa niečo uskutoční. Malo by sa to chápať ako súčasť hry, ktorá vedie k tomu, že USA a Južná Kórea aspoň uvažujú o rokovaní.
zf