USA nemôžu vynakladať vojenské zdroje donekonečna – Peking to nedovolí

USA nemôžu vynakladať vojenské zdroje donekonečna – Peking to nedovolí

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Roman Chop, Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)

 

Postoj Washingtonu k udalostiam na Ukrajine sa začne veľmi rýchlo meniť

Ukrajina Rusko Vojna
Ilustračné foto

Inštitút Quincy pre zodpovednú štátnu politiku (The Quincy Institute for Responsible Statecraft) uverejnil 20. marca 2023 článok s názvom “Ukrajinská približujúca sa pasca na Bidena. Tri kľúčové faktory ukazujú, prečo musí administratíva pri rokovaniach s Ruskom teraz zošliapnuť plynový pedál”. (Biden’s looming trap in Ukraine. Three key factors show why the administration needs to press the accelerator pedal on negotiations with Russia now).

Reklama

V hre sú tri dôležité faktory, ktoré budú určovať perspektívu udalostí na Ukrajine. Každý z nich ovplyvňuje ostatné potenciálne posilňujúcim spôsobom. Spoločne by mohli čoskoro vytvoriť dynamiku, ktorá výrazne obmedzí schopnosť Bidenovej administratívy nasmerovať udalosti k želanému výsledku.

Prvým je vývoj na bojisku. Ruské sily posilnené mobilizáciou, ktorú Putin nariadil na jeseň minulého roka, sa blížia k obkľúčeniu Bachmutu a zdá sa, že Ukrajinci sú na pokraji prvého významného neúspechu od minulého leta. Hoci sa táto bitka ukazuje ako pomalá a pre Rusko nákladná, Ukrajine spôsobuje obrovské škody.

Reklama
Vojna na Ukrajine
Na snímke dym stúpa počas ťažkých bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou v meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

Denník Washington Post uvádza, že ukrajinská obrana trpí vážnym nedostatkom munície a skúsených vojakov, čo sú dve veci, ktoré Západ nie je schopný v dohľadnom čase napraviť. Vyslaním jednotiek USA alebo NATO by sa riskoval priamy stret s ruskými silami a potenciálne by sa to mohlo vystupňovať až do úrovne jadrového konfliktu. Západné zásoby delostreleckých granátov a rakiet na vojnu sa zmenšujú, čo má zase vplyv na vojenskú pripravenosť USA v iných častiach sveta. A začína byť jasné, že Spojené štáty a ich spojenci nedokážu dostatočne rýchlo vybudovať obrannú výrobu, aby uspokojili okamžité potreby Ukrajiny.

Zostáva diskutabilné, či by obsadenie Bachmutu Ruskom bolo rozhodujúce pre jeho schopnosť dobyť ďalšie ukrajinské územie. Vojny sa však nie vždy vyhrávajú obsadením bodov na mape; rovnako účinné môže byť vyčerpanie schopnosti nepriateľa nasadiť vojská a zásobovať ich potravinami. Vo vojne na vyčerpanie má Rusko oveľa väčšiu základňu živej sily a vojenského priemyslu, o ktorú sa môže oprieť, ako Ukrajina.

Aj keby sa podarilo zadržať ruskú ofenzívu na Bachmut, dobrodružstvo prezidenta Zelenského venovať obmedzené zdroje na totálnu obranu tohto mesta by mohlo podkopať schopnosť Ukrajiny uskutočniť účinnú protiofenzívu na iných miestach a dosiahnuť všeobecne uznávaný cieľ, ktorým je znovuzískanie celého Ruskom okupovaného územia vrátane Krymu.

Druhý premenlivý faktor je rovnako dôležitý: domáca politika USA. Už niekoľko mesiacov sa názor americkej verejnosti na ruskú špeciálnu operáciu čoraz viac polarizuje, pričom republikáni čoraz viac spochybňujú vojenské ciele USA a rozsah ich podpory Ukrajine. Pred rokom bolo menej ako 10 % republikánov presvedčených, že Spojené štáty poskytujú “príliš veľkú podporu” Ukrajine; dnes sa podľa nedávneho prieskumu Quinnipiac toto číslo blíži k 50 %. Naopak, približne 62 % demokratov si myslí, že podpora USA je “približne správna”.

Tento stranícky rozkol sa pravdepodobne prehĺbi, keďže triezve správy z bojiska oslabujú americký optimizmus a kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2024 naberá na obrátkach. Floridský guvernér Ron Desantis aj bývalý prezident Donald Trump, ktorí spolu reprezentujú súčasné preferencie viac ako troch štvrtín republikánskych voličov, jednoznačne vyzvali na mier na Ukrajine a postavili sa proti hlbšej intervencii USA, pričom ich postoj kontrastuje s Bidenovým financovaním ” bianko šekom” v snahe dosiahnuť nejasné alebo nedosiahnuteľné ciele. Hoci sa Bidenova ukrajinská politika tešil a v uplynulom roku obrovskej podpore oboch strán, v budúcnosti bude pravdepodobne čeliť rastúcej opozícii.

Reklama

S tým, ako sa v Spojených štátoch zintenzívňuje diskusia o Ukrajine, začína sa prejavovať aktivita najväčšej divokej karty – Číny. Spojené štáty s odvolaním sa na nezverejnené spravodajské informácie uviedli, že Čína zvažuje vojenskú pomoc Rusku, a verejne varovali Peking pred takýmto postupom. Medzitým, čo sa čínsky prezident Si Ťin-pching pripravoval na stretnutie (text bol zverejnený v predvečer rusko-čínskeho samitu) s prezidentom Putinom v Moskve a telefonickú poradu so Zelenským, Biden a jeho vysokí predstavitelia odmietli nedávno predstavený čínsky mierový plán pre Ukrajinu s tým, že náklonnosť Pekingu k Rusku by ho diskvalifikovala ako potenciálneho sprostredkovateľa.

Čínsky prezident v Rusku
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Napriek obavám USA je nepravdepodobné, že by Čína v dohľadnom čase poskytla Rusku významnú vojenskú podporu. Takáto pomoc by vážne poškodila povesť Pekingu v Európe, ktorá je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Číny v čase rastúcej hospodárskej neistoty. Aj keď by bol Si možno ochotný riskovať tieto väzby, ak by sa domnieval, že Rusku hrozí prehra vo vojne, nič nenasvedčuje tomu, že Peking považuje takýto výsledok za nevyhnutný.

Napriek tomu má Čína lepšie predpoklady na to, aby zohrala úlohu mierotvorcu, ako sa domnieva väčšina expertov a rozhodovacích orgánov vo Washingtone. Čína má na Rusko značný vplyv, keďže chyby na Ukrajine spôsobili, že Moskva je od Pekingu mimoriadne závislá, a to z hospodárskeho aj geostrategického hľadiska. Po odcudzení Západu si Putin sotva dovolí prekážať svojmu najdôležitejšiemu medzinárodnému partnerovi, ak bude trvať na presadzovaní rokovaní. Naopak, Ukrajina si nepochybne uvedomuje, že zváženie vojenskej podpory Ruska zo strany Číny by sa mohlo ukázať ako rozhodujúce pre výsledok vojny. Snaha Pekingu zohrať úlohu sprostredkovateľa zjavne poteší Kyjev, ak Ukrajinci začnú vnímať Washington ako subjekt, ktorý nie je ochotný priniesť víťazstvo na bojisko a nie je schopný ohnúť Rusko k prijateľnej dohode.

Kam môže viesť kombinácia týchto faktorov? Bidenova administratíva dlhodobo tvrdí, že vyjednávacia pozícia Ukrajiny sa časom posilní; že rozhodnutie o rokovaniach by sa malo prijať v Kyjeve, nie vo Washingtone; a že Rusko si nesadne za rokovací stôl, kým nestratí veľkú časť územia, ktoré v súčasnosti okupuje.

Do leta však Ukrajina môže mať menšiu vyjednávaciu silu, keďže jej pozícia na bojisku stagnuje a dôvera v pokračujúcu americkú podporu klesá. Ukrajina aj Rusko môžu z rôznych dôvodov považovať Čínu za čoraz atraktívnejšieho potenciálneho sprostredkovateľa, aj keď ani jedna zo strán ešte nie je pripravená urobiť výrazné ústupky. Washington, ktorý takúto príťažlivosť nevidí, by stále mohol brániť mierovému procesu sponzorovanému Čínou, keďže si zachováva významný vplyv na Ukrajinu. Chce však Biden riskovať potenciálne domáce a medzinárodné dôsledky za odmietanie urovnania?

Reklama

Ešte nie je neskoro, aby Bidenova administratíva našla cestu z tejto potenciálnej pasce tým, že v rozhovoroch s Ruskom zošliapne plynový pedál. Napríklad nenápadný signál Moskve, že sme pripravení diskutovať o členstve Ukrajiny v NATO – otázka, ktorú Putin považuje za kľúčovú pre vojnu, ale o ktorej Biden doteraz odmietal diskutovať – by mohol pomôcť zmeniť túto dynamiku a postoj Ruska k urovnaniu.

Nie je však predčasné tvrdiť, že hrozí, že príležitosť pre americkú diplomaciu sa zúži.

Autor: George Beebe – George Beebe je riaditeľom pre veľkú stratégiu v Quincy Institute. Strávil viac ako dve desaťročia vo vláde ako spravodajský analytik, diplomat a politický poradca vrátane funkcie riaditeľa ruskej analýzy v CIA a personálneho poradcu viceprezidenta Cheneyho pre Rusko. Vo svojej knihe The Russia Trap: How Our Shadow War with Russia Could Spiral into Nuclear Catastrophe (2019) varoval pred tým, ako by sa Spojené štáty a Rusko mohli stretnúť v nebezpečnej vojenskej konfrontácii.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali