Unikátne fotografie: Desať významných pamätníkov, ktoré pripomínajú SNP

Unikátne fotografie: Desať významných pamätníkov, ktoré pripomínajú SNP

Bratislava 29. augusta 2018 (HSP/Teraz.sk/Foto:TASR-T. Babjak, Peter Lenhart,Miroslav Vojtek,Koloman Cích, I. Dubovský, Š. Petráš, A. Haščák, Štefan Petráš)

 

Slovenské národné povstanie začalo 29. augusta 1944. Na východe Slovenska siahalo po Levoču, Spišskú Novú Ves a Dobšinú, na západe po Žilinu, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Na severe a na juhu sa povstalecké územie dotýkalo až štátnych hraníc. Slováci sa účasťou v boji proti nemeckým nacistom aktívne pridali ku krajinám protihitlerovskej koalície. Miesta bojov a významných udalostí pripomínajú rôzne pamätníky, ktoré boli v súlade s dobovou predstavou o architektúre a jej výraze.

Na snímke oslavy 35. výročia SNP vyvrcholili v sobotu 25. augusta 1979 v Banskej Bystrici manifestáciou pracujúcich. Ich dejiskom sa po prvý raz v histórii stal areál pri Múzeu SNP. Slávnostne vyzdobené priestranstvo zaplnili desaťtisíce pracujúcich a mládeže z celej ČSSR, ktorí prišli vzdať úctu pamiatke hrdinov a pripomenúť si slávnu kapitolu našich novodobých dejín.

Napriek viacerým nepriaznivým okolnostiam sa Povstanie v krátkom čase rozšírilo na vyše 30 vtedajších okresov s rozlohou asi 20.000 kilometrov štvorcových s približne 1,7 milióna obyvateľmi a siahalo na východe po Levoču, Spišskú Novú Ves a Dobšinú, na západe po Žilinu, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Na severe a na juhu sa povstalecké územie dotýkalo až štátnych hraníc.

Reklama

Vďaka portálu Vtedy.sk prinášame unikátne dobové fotografie z archívu TASR s originálnymi popiskami, ktoré zachytávajú pohľady na pamätníky, pripomínajúce obdobie SNP resp. oslobodzovací boj.

Do nezmieriteľného boja proti nemeckým fašistom sa počas Slovenského národného povstania aktívne zapojili aj obyvatelia horehronskej obce Čierny Balog /okres Banská Bystrica/. Už v roku 1943 tu založili ilegálny Revolučný národný výbor, ktorý organizoval pomoc partizánom. Väčšina mužov z dediny vstúpila do partizánskych jednotiek, ďalší sa zapojili do opevňovacích prác a ošetrovali ranených. Za mimoriadnu pomoc, statočný a hrdinský odpor proti okupantom vyznamenali obec Čierny Balog Radom červenej hviezdy, Radom SNP I.triedy a ďalšími vyznamenaniami. Život dediny, dnes s viac ako 5600 obyvateľmi,sa za minulých 40 rokov výrazne zmenil. Z bývalých drevorubačov sa stali väčšinou kvalifikovaní priemyselní robotníci, ale aj inžinieri,učitelia a vedúci pracovníci. Na miestach starých osadníckych dreveníc vyrástli v mierovej výstavbe stovky moderných rodinných domov, nákupné stredisko s reštauráciou, základná škola,zdravotné stredisko, dom kultúry, športový areál, nové predajne,štyri materské školy a podobne. Jednotlivé osady strediskovej obce dnes spájajú bezprašné komunikácie, vodovod a elektrický prúd sú samozrejmosťou v každej domácnosti. Ruku k dielu iniciatívne prikladajú Čiernobaločania aj v tejto päťročnici. V rámci investičnej akcie Z pomáhajú pri výstavbe domu smútku, družiny mládeže so školskou jedálňou, pri rekonštrukcii mostov, miestnych komunikácií a inde. Na archívnej snímke z 15. júna 1984 Pamätník SNP v Čiernom Balogu /v pozadí obec Čierny Balog/.
V obci Nemecká sa nachádza pamätník umučeným obetiam vo vápenke, 28. februára 1984.

 

Reklama
V Badíne, neďaleko Banskej Bystrice, odhalili 5. mája 1975 pamätník Pomoc Sovietskeho zväzu SNP, symbolizujúci známy letecký most medzi ZSSR a centrom povstania. Autormi monumentu sú akademický sochár Alexander Vika a ing. arch. Eduard Stančík.

 

Pracovníci OSP z Topoľčian, ako i kamenári zo Slovenského priemyslu kameňa, závodu zo Spišských Vlách, Ladislav Nemec a Karol Kohan, opravujú 29. júla 1969 pamätník SNP na Jankovom vŕšku. Vymieňajú poškodený kamenný obklad.

 

Neďaleko Starých Hôr v Hornom Jelenci vyrastá monumentálny pamätník SNP. Archívny záber pochádza z 26. augusta 1974.

 

V Považskej Bystrici odhalili pri príležitosti osláv 28. výročia SNP jeden z najväčších pamätníkov SNP. Jeho autormi sú akademický sochár Vojtech Ihriský a Ing. arch, prof. Štefan Lukačovič. Pamätník pozostáva z dvoch 24 m vysokých pylónov symbolizujúcich začatie povstania proti fašistickým votrelcom. Na pylónoch sú štyri reliéfy vyjadrujúce účasť ľudu na povstaní, pomoc ZSSR a boj v horách. Archívna snímka pochádza z 26. septembra 1972.

 

K tým obciam na Slovensku, v ktorých už pred vypuknutím Slovenského národného povstania sa tvorili zárodky partizánskeho hnutia, patrí aj Prochoť v okrese Žiar nad Hronom. Začiatok SNP 29. augusta 1944 našiel obec už pripravenú. Do povstania sa zapája väčšina bojaschopných mužov, občania Prochote pomáhali bojovníkom na každom kroku. Okrem strechy nad hlavou a potravín im poskytovali aj všestrannú materiálnu pomoc. Vo vtedajšej doslova drevenej a slamenej obci to nebola maličkosť ubytovať stovky partizánov. Po potlačení SNP v obci sídli partizánska brigáda J. V. Stalina, oddiel nemeckých antifašistov Ernesta Thälmanna. Okrem týchto skupín je tu aj brigá dakapitána J. Nálepku. Ešte koncom roku 1944 sa fašisti pokúšali dostať do obce, ale partizáni ich odrazili. Avšak vpád nemeckých hrdlorezov v januári roku 1945 sa skončil tragicky. Okrem toho, že obec vyrabovali a podpálili, vyše 60 partizánov a občanov zajali a neskoršie v Kremnici takmer všetkých povraždili. Ďalší prepad obce urobili fašisti v marci, vtedy svoje dielo skazy dokonali. Okrem, vraždenia občanov popolom ľahli takmer všetky domy a hospodárske budovy. Napriek všetkým útrapám zachoval si chotár obce povesť slobodného Československého územia od augusta 1944 až do skončenia druhej svetovej vojny. Sovietska armáda oslobodila Prochoť 1. apríla 1945. Odvtedy sa dedina zmenila na nepoznanie. Pred vypálením mala obec 214 väčšinou drevených a slamených domov. Dnes ich je v obci 237. Všetky sú priestranné a murované. Nad Prochoťou sa týči pamätník SNP, ktorý bol odhalený v roku 1967. Archívna snímka vznikla 18. apríla 1974.

 

Reklama
V obci Hermanovce vo Vranovskom okrese, ktorá bola partizánskou obcou, v ktorej sídlila partizánska brigáda Čapajeva v utorok 29. augusta 1972 odhalili pomník padlým v SNP. Autorom pamätníka je akademický sochár Július Machaj. Pamätník je pod lesom, kde padlo najviac partizánov.

 

Pri príležitosti odovzdávania Pamätníka víťazstva I. čs. armádneho sboru na vrchu Polom bola v sobotu 14. októbra 1961 na Námestí SNP v Žiline mierová manifestácia obyvateľov Žiliny a okolia. Zavítala na ňu aj delegácia strany a vlády vedená členom politického byra ÚV KSČ a prvým tajomníkom ÚV KSS Karolom Bacílkom. Po manifestácii odobrali sa účastníci na čele s delegáciou strany a vlády na vrch Polom, kde položením vencov k Pamätníku víťazstva I. československého armádneho sboru uctili pamiatku hrdinov, ktorí padli v bojoch s nemeckými fašistami pri oslobodzovaní našej vlasti v roku 1945.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali