“Takéto aktivity tvrdo odsudzujeme, nakoľko smerujú k poškodzovaniu dobrého mena a diskriminácii slovenských obchodníkov podporujúcich slovenských chovateľov,” konštatoval riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.
Až 80 % celkovej produkcie vajec na Slovensku pochádza z obohateného klietkového chovu a napriek tomu, že slovenské podniky svoje chovy podľa ÚHS postupne prerábajú, vzhľadom na finančné možnosti a zatiaľ bez podpory štátu to ide pomalým tempom. “Tlačenie na slovenských obchodníkov a vyhrážanie sa cielenými kampaňami podporujúcimi bojkot slovenských prevádzok považujeme za neadekvátne. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že kvalita a zloženie vajec nezávisí od spôsobu chovu. Nie je dôležité, či bola nosnica chovaná v obohatenej klietke, na podstielke alebo vo voľnom výbehu. Kvalitu a zloženie vajec ovplyvňuje iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje a jeho zloženie,” pokračoval Molnár.
O kvalite života nosnice podľa ÚHS najlepšie vypovedá počet znesených vajec a počet uhynutých nosníc. “Tieto ukazovatele sú v klietkovom, ako aj podstielkovom spôsobe chovu porovnateľné. Tlak aktivistov môžeme preto považovať za tlak na zníženie sebestačnosti Slovenska v produkcii vajec a zvýšenie cien vajec na pulte spotrebiteľov,” uzavrel riaditeľ ÚHS.