Vo vyšetrovacích spisoch, do ktorých mohli títo reportéri nahliadnuť, sa údajne uvádza, že predmetnú skupinu prevádzačov operujúcu z Maďarska tamojšie orgány sledovali už niekoľko týždňov pred touto tragédiou, pričom odpočúvali telefonáty jej členov. Prepisy rozhovorov mali dokazovať, že gang pozostávajúci z Bulharov a Afgancov pravidelne vystavoval migrantov pri pašovaní v nákladných autách akútnemu ohrozeniu života.
Prevažne bulharskí vodiči napríklad na príkaz šéfa skupiny ignorovali klopanie z nákladného priestoru. Zachytený bol aj rozhovor osoby sprevádzajúcej vozidlo, v ktorom sa uvedení migranti zadusili, s iným členom gangu. Ten mu údajne prikázal, aby nákladný priestor v žiadnom prípade neotváral a v prípade, že by došlo k ich úmrtiu, pašovaných ľudí po príchode do Nemecka “vyložil v lese”.
Maďarské orgány napriek tomu nezakročili, keďže nestihli tieto rozhovory včas preložiť a vyhodnotiť, uviedla investigatívna platforma nemeckých médií s odvolaním sa na hovorcu príslušnej maďarskej prokuratúry. Citovaná vyšetrovacia správa tvorí podklad pre súdny proces s osobami spájanými s úmrtím migrantov, ktorý sa v Maďarsku začne 21. júna.
Chladiarenské vozidlo s mŕtvymi migrantmi, slúžiace pôvodne potravinárskemu podniku zo Slovenska, nechali prevádzači odstavené na diaľnici pri rakúskej obci Parndorf. Predpokladá sa, že 59 mužov, osem žien a štyri deti sa zadusil po uzamknutí prevádzačmi v nákladnom priestore ešte na území Maďarska.
Hlavná prokuratúra Báčsko-malokumánskej župy v Maďarsku v súvislosti s touto tragédiou obžalovala 11 cudzincov z Afganistanu, Bulharska a Libanonu.