Ako informujú rakúske noviny Die Presse, doteraz bolo zaužívané to, že voľný deň na Veľký piatok pred Veľkou nocou mali iba protestanti, starokatolíci a metodisti. Aj Súdnemu dvoru EÚ v Luxemburgu sa to zdalo byť “diskriminačné”, a tak 22. januára rozhodol, že sviatočný deň na Veľký piatok patrí všetkým zamestnancom v Rakúsku.
Na základe toho potom rakúska vláda hľadala čo najlepšie riešenie na implementáciu tohto rozhodnutia. Podľa vyjednávačov Waltera Rosenkranza (FPÖ) a Petra Haubnera (ÖVP) ho bolo treba nájsť už v predstihu, aby sa tohtoročný Veľký piatok, ktorý pripadne na 19. apríla, slávil už podľa nových pravidiel.
Vláda nakoniec v snahe “meniť status quo čo najmenej” predstavila nové nariadenie, ktoré by príliš nezaťažilo ekonomiku: Veľký piatok sa má považovať len za polovicu štátneho sviatku, čo znamená, že voľno nastáva až od 14.00 hod.
Pre tých, ktorí po starom mali na Veľký piatok celý deň voľna, to znamená menšie zhoršenie. Pre ostatných zamestnancov prakticky žiadna zmena nenastáva, pretože zamestnávatelia v ten deň aj tak zvykli púšťať svojich zamestnancov skôr z práce, ako sa k tomu vyjadrili zamestnávateľské zväzy.
Evanjelický biskup Michael Bünker vyjadril poľutovanie nad “polovičným sviatkom” a podobne sa vyjadril aj predstaviteľ katolíckej Cirkvi, generálny tajomník biskupskej konferencie Peter Schipka, podľa ktorého “od prírody je sviatkom vždy celý deň”.
Nové nariadenie rakúskej vlády mnohí chápu ako “nedomyslené” a šéf zväzu robotníkov FSG Rainer Wimmer vraví, že vláda sa týmto pridala skôr na stranu priemyslu.
Noviny Wiener Zeitung pridávajú aj názor vedúceho sekretára rakúskych odborov ÖGB Bernharda Achitza: “Voľno od 14. hodiny v piatok, kedy už veľký počet zamestnancov má koniec už na poludnie, je smiešne. Nie je to ani polovica riešenia, pretože od osemhodinového dňa a začatia práce o ôsmej vychádzajú len dve hodiny na voľno.” Takže podľa neho takto nariadené voľno na Veľký piatok zjavne “nestojí za nič”.
Generálny tajomník Hospodárskej komory Karlheinz Kopf vraví, že “nová úprava Veľkého piatku je síce lepšia ako celá ďalšia dovolenka, ale stále to znamená masívne ďalšie zaťaženie pre všetky priemyselné odvetvia”. Kým doteraz len 4% zamestnancov mali na Veľký piatok voľno, teraz aspoň polovičné budú mať všetci, čo bude stáť okolo 200 až 300 miliónov eur.