Ukrajinské scenáre

Ukrajinské scenáre

Slovensko 12. mája (HSP/Foto:TASR)

 

Napriek tomu, že vývoj na Ukrajine stále zapĺňa prvé stránky novín, je len veľmi málo príspevkov, ktoré sa venujú hlbším príčinám súčasného stavu a možným scenárom ďalšieho vývoja. Najprv si teda zopakujme, čo sa vlastne na Ukrajine stalo, aké boli príčiny, a prečo to nakoniec viedlo k dnešnému stavu, kedy je Ukrajina de facto rozdelená a zlyhaná krajina, v ktorej má ústredná moc aký taký vplyv nad západnou polovicou, ale východ a juh sa utápa v anarchii.

Proruskí aktivisti pri rozbitom okne počas zrážok s poriadkovou políciou pred budovou prokuratúry v Donecku na východe Ukrajiny 1. mája 2014

Všetko to začalo pádom síce skorumpovaného, ale legitímne zvoleného prezidenta Viktora Janukovyča. Ak hovoríme o korupcii na Ukrajine, musíme zdôrazniť, že Janukovyč sa nijako nevymykal tristným štandardom ukrajinskej reality a jeho oponenti mu v tomto smere skutočne nemajú čo vyčítať. Rozbuškou pre nepokoje na Majdane bolo nepodpísanie asociačnej dohody s Európskou úniou. Tento ťah prezidenta Janukovyča bol v podstate vynútený. Problémom nebola ani tak „dekriminalizácia“ expremiérky Julije Tymošenkovej, ako skôr hrozivá ekonomická situácia a Európska únia v tom čase ponúkala Ukrajine podstatne menej než Rusko. Janukovyč počítal s tým, že vďaka ruskej pomoci a vyrokovanej výhodnej cene plynu ešte možno rok udrží Ukrajinu pred ekonomickým kolapsom, nebude nútený prijímať ťažké a bolestné reformy, vyhrá nasledujúce prezidentské voľby, a potom sa uvidí.

Reklama

Ako však vieme, udalosti nabrali celkom iný smer. Protesty na Majdane začali postupne slabnúť, a pravdepodobne by postupne vyprchali, nebyť absolútne nevysvetliteľného zásahu proti demonštrantom 30. novembra 2013. Podľa všetkých dostupných informácií tento brutálny zásah išiel mimo prezidenta, mal za cieľ zradikalizovať demonštrantov a umožniť realizovať prevrat. Aj ďalší vývoj je všeobecne známy. Dav sa na Majdane postupne čoraz viac radikalizoval, k „revolúcii“ sa začali pridávať čoraz extrémistickejšie, doslova fašizoidné elementy – či už Pravý sektor alebo neobenderovci. Nakoniec protesty vyvrcholili stretom radikálnych demonštrantov s Berkutom. Výsledok ? Desiatky mŕtvych, absolútne zrútenie všetkých politických dohôd .

Po osudnej februárovej noci už udalosti nabrali rýchly spád. Poslanci Janukovyčovej Strany regiónov či Komunistickej strany Ukrajiny pod obrovským nátlakom vyhrážok z pomsty na rodinných príslušníkoch či vypálenia bytu nakoniec prijali „ústavné reformy“ . O spôsobe, akým hlasoval ukrajinský parlament, rukolapne vypovedajú videozáznamy, na ktorých bežne jeden poslanec vlastniaci karty svojich kolegov hlasoval aj za osem či až desať neprítomných kolegov. Dokonca, minulý týždeň prebehla svetovými médiami správa, že v ukrajinskom parlamente hlasoval aj štyri dni mŕtvy poslanec. Čo je však ešte horšie, dočasná vláda, ktorá vznikla vo februári 2014, nebola, ako to býva zvykom, vládou národnej zhody, ktorá by krajinu priniesla k legitímnym voľbám, ale v podstate vládou jednej strany s radikálnou rétorikou. Vo vláde – až na dve výnimky – sú všetko členovia strany Júlije Tymošenkovej, vrátane premiéra Arsenija Jaceňuka. Strana UDAR Vitalija Klička dosadila svojho človeka na čelo tajnej služby, ale vo vláde nemá žiadne vystúpenie. Spomenuté dve výnimky tvoria ministri nacionalistickej strany Olega Ťahnyboka Sloboda. Pre ruskojazyčný východ Ukrajiny to bol jasný signál. Moc preberá západ krajiny a im neostáva nič iné, len sa podriadiť.

Reklama
Ilustračné foto

Nakoniec, prvé kroky novej vlády hneď napĺňali tie najhoršie očakávania. Jedným z prvých dekrétov, ktoré vydala nová moc, bolo zrušenie ruštiny ako druhého štátneho jazyka vo východných oblastiach Ukrajiny. A to bola práve rozbuška, ktorá viedla k secesii Krymu a nepokojom a odmietaniu kyjevskej vlády na východe a juhu Ukrajiny. Putin sa ocitol v problematickom postavení. Rusko v roku 2014 nie je to isté Rusko, akým bolo v čase rozpadu ZSSR v roku 1992. V súčasnosti bolo aj vnútropoliticky neprijateľné, aby ruská vláda tolerovala u svojho suseda vznik občanov druhej kategórie, ako je tomu napríklad v Estónsku, kde 40 % jej občanov (teda občania ruskej národnosti) nemajú volebné právo. Putin teda využil spontánny protest a uznal referendum o pripojení Krymu k Ruskej federácii. Použil tak fait accompli – postavenie svetového spoločenstva pred hotovú vec a zdá sa, že mu to vyšlo.

Iná situácia je dnes vo východnej a južnej Ukrajine. Je jasné, že krymský model sa tam nebude opakovať. Za dvadsať rokov budovania ukrajinskej štátnosti sa aj ruskojazyční Ukrajinci pokladajú za ukrajinských občanov. Majú akúsi dvojitú identitu. Kultúrne či jazykovo sú Rusmi, ale politicky sa predsa len identifikovali s ukrajinskou štátnosťou. Samozrejme, to čo sa deje v Kyjeve a v západnej Ukrajine sa im nepáči, nesúhlasia s unitárnou vládou a uvedomujú si, že vyše 70 % HDP Ukrajiny sa tvorí v ruskojazyčných regiónoch. Ich cieľ však je predovšetkým silná decentralizácia, teda delegovanie politických právomocí na ich regionálne vlády a samozrejme to, aby čo najviac z vyprodukovaného HDP ostalo v ich oblasti. Iste by sa im nepáčilo, ak by v budúcnosti chudobnejší západ parazitoval na bohatšom východe Ukrajiny. A samozrejme chcú mať jasne garantované svoje jazykové a kultúrne práva. Ak by to dosiahli, Ukrajina by sa mohla minimálne v strednodobom horizonte stabilizovať.

To, že východná a južná Ukrajina nie je Krym, si dobre uvedomujú aj v Kremli. Nakoniec aj samotný minister zahraničných vecí Sergej Lavrov jasne vyhlásil, že Rusko nemieni anektovať východnú či južnú Ukrajinu. To však neznamená, že sa bude pasívne pozerať, ako ukrajinské úrady budú brachiálnou mocou zasahovať proti ruskému resp. ruskojazyčnému obyvateľstvu. Totiž jedným z dlhodobých pilierov Putinovej politiky je chrániť pôvodne ruské obyvateľstvo v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Iste nie je náhoda, že ruskojazyčným menšinám – či už v Abcházsku, Južnom Osetsku, ale aj na Kryme boli udeľované ruské pasy. Ich držitelia majú právo žiadať o ochranu Rusko, a teda v prípade zásahu na ruských (občanov) držiteľov ruských pasov, by Rusko mohlo legitímne zasiahnuť na ich ochranu. Takáto aspoň je ruská interpretácia tohto problému.

Ilustračné foto

V poslednej dobe sa čoraz viac ukazuje, že kyjevská vláda nemá východ Ukrajiny pod kontrolou. Východoukrajinské obyvateľstvo kyjevským politikom nedôveruje. Za týchto okolností je veľmi otázne, či sa v týchto oblastiach uskutočnia legitímne prezidentské voľby. Za týchto okolností je veľmi pravdepodobné, že legitimita kyjevskej vlády ešte viac utrpí a na politickú stabilizáciu Ukrajiny bude nutné zvolať medzinárodnú konferenciu. Ak má Ukrajina ako štát pretrvať, budú nutné hlboké a zásadné politické reformy. Federalizácia by asi bola v strednodobom horizonte najlepšie riešenie, ale sotva bude v súčasnej vyhrotenej situácii priechodná. Minimálne však bude nutná silná decentralizácia moci na Ukrajine, silná garancia menšinových práv a vytvorenie podmienok pre vznik silných regionálnych politických štruktúr.

Len vďaka tomu sa situácia na Ukrajine aspoň dočasne stabilizuje a vytvorí sa tak priestor pre dlhodobé politické riešenie problému rozdelenej Ukrajiny. Ak nie, hrozí v lepšom prípade „len“ rozvrat, v horšom občianska vojna s intervenciou Ruska. To však nikto nechce. Preto tlak Európskej únie či medzinárodnej diplomacie na politické riešenie ukrajinskej krízy je najväčšou výzvou pre súčasnú svetovú diplomaciu. Ak diplomatické riešenie neuspeje, čakajú nášho východného suseda veľmi ťažké časy.

Reklama

Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali