Podľa slov novinového zdroja mala byť munícia uvedená do prevádzky v roku 2020, ale záťažové testy odhalili chyby – ukázalo sa, že súčasti bomby a bojovej hlavice dlho nevydržia. Námestník riaditeľa NNSA Charles Verdon uviedol, že oneskorenie sa možno podarí skrátiť, pretože úrad dostal veľa ponúk na nahradenie potrebných častí.
Predpokladá sa, že oneskorenie leteckej bomby pri uvedení do prevádzky zvýši náklady na prezbrojenie o 7,6 miliónov dolárov. To sa môže stať prekážkou v realizácii ďalších projektov modernizácie jadrového arzenálu.
Testovanie bomby B61-12
V júli minulého roka United States Air Force (USAF) v spolupráci s Národným úradom pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) vykonalo na strategických bombardéry B–2 Spirit prvé testy riadenej jadrovej bomby B61-12.
Dvojaké testovanie bomby bez jadrovej nálože prebehlo vo výcvikovom priestore mesta Tonopah, v štáte Nevada. Skúška bola súčasťou série spoločných testov, ktoré mali dokázať schopnosť lietadla dodávať zbrane a nejadrové funkcie bomby.
Zamestnanec Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť Ministerstva energetiky USA, Michael Lutton, vtedy vyhlásil, že kvalifikačné letové testy ukázali, že konštrukcia modelu B61-12 spĺňa systémové požiadavky.
Dôkladná modifikácia
B61 je hlavnou termojadrovou zbraňou strategických jadrových síl USA. Dvanásta modifikácia bomby sa vyvíja špeciálne ako pre strategické bombardéry, tak aj pre lietadlá taktického letectva. Predpokladá sa, že B61-12 nahradí atómové bomby 3., 4., 7. a 10. verzie, ktoré sú súčasťou výzbroje amerického vojenského letectva. Zdokonalený bol trup a zameriavací systém. Sila bomby zostala rovnaká – okolo 80 kiloton.
Predpokladalo sa, že novú zbraň začnú americkí vojaci dostávať na jar 2020 a bude rozmiestnená na európskych základniach.