“Oceňujeme fakt, že EK rozumie významu oceliarskeho priemyslu pre budúcnosť Európy,” uviedol pre TASR hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
Podľa jeho slov to dokazuje i vyjadrenie komisie, že oceliarsky sektor je životne dôležitým odvetvím pre hospodárstvo EÚ, má ústredné postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch a poskytuje pracovné príležitosti pre státisíce európskych občanov.
Zároveň pripomenul, že zápas o rovnaké a férové podmienky pre všetkých výrobcov, ktorí chcú obchodovať na európskom trhu, znamená neprestajné úsilie a odhaľovanie nových pokusov, ako obísť pravidlá. “Hlavnú ťarchu dokazovania by pritom mali podľa nás niesť tí, ktorí pravidlá porušujú, a nie tí, ktorí na to poukazujú a sú dampingom poškodení,” zdôraznil Bača.
Komisia už v auguste 2017 zaviedla dočasné clá na tento výrobok, štvrtkové rozhodnutie však znamená zvýšenie dovozných ciel v rozsahu od 17,2 % do 27,9 % na obdobie nasledujúcich piatich rokov. Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 % predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.
Prijaté opatrenia majú za cieľ čeliť tlaku na znižovanie predajných cien, čo výrobcom z EÚ spôsobuje značné finančné problémy. EÚ v súčasnosti eviduje 53 antidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov pôvodom z Číny.