Brusel 4. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Európska únia odsudzuje pokusy narušiť integritu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorým na území Holandska zabránili holandské spravodajské služby v spolupráci so Spojeným kráľovstvom. Uviedli to vo štvrtok v spoločnom vyhlásení predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová
V ich spoločnej správe sa uvádza, že v apríli tohto roku sa úrad OPCW so sídlom v Haagu stal terčom nepriateľskej kybernetickej operácie, za ktorou stála ruská vojenská spravodajská služba (GRU). Táto operácia bola prerušená spoluprácou holandských spravodajských služieb so Spojeným kráľovstvom.
“Vláda Spojeného kráľovstva dnes navyše uviedla, že zistila, že mnohí z kybernetických útočníkov, ktorí spôsobili počítačové útoky na celom svete, sú v skutočnosti z ruskej vojenskej spravodajskej služby,” uvádza sa v stanovisku popredných činiteľov EÚ.
Tusk, Juncker a Mogheriniová vyjadrili vážne obavy z pokusov narušiť integritu OPCW.
Podľa ich stanoviska tento agresívny akt preukázal pohŕdanie cieľmi Organizácie pre zákaz chemických zbraní, ktorými je – v rámci mandátu OSN – likvidácia tohto typu zbraní na celom svete.
“Odsudzujeme takéto činy, ktoré podkopávajú medzinárodné právo a medzinárodné inštitúcie. EÚ bude aj naďalej posilňovať odolnosť svojich inštitúcií a svojich členských štátov a medzinárodných partnerov a organizácií v oblasti digitálnej ochrany,” uvádza sa v dokumente z dielne EÚ.
NATO vyjadrilo solidaritu s Holandskom po pokuse o kybernetický útok na OPCW
Holandsko vo štvrtok oficiálne informovalo aj ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli o ruských špionážnych kybernetických aktivitách zacielených voči sídlu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po skončení dvojdňového zasadnutia ministrov obrany informoval, že podľa holandských úradov túto operáciu vykonala ruská vojenská spravodajská služba (GRU), holandským spravodajským službám sa ju však v spolupráci s britskou rozviedkou podarilo prekaziť.
Stoltenberg v reakcii na správy z Holandska a aj na útoky z britského Salisbury spresnil, že spojenci z Aliancie sú solidárni s holandskou a britskou vládou, ktoré žiadajú Rusko, aby skoncovalo so svojimi očividnými pokusmi podkopať medzinárodné právo a medzinárodné inštitúcie.
“Rusko musí zastaviť svoje bezohľadné správanie vrátane použitia sily proti svojim susedom, pokusov o zasahovanie do volebných procesov a rozsiahlych dezinformačných kampaní,” uviedol Stoltenberg.
Dodal, že NATO aj v reakcii na takéto správy bude i naďalej posilňovať svoju obranu a politiku odstrašovania pri riešení hybridných hrozieb, a to aj v kybernetickej oblasti.
Ministri obrany NATO vo štvrtok v tejto súvislosti diskutovali o pokroku, ktorý sa doteraz dosiahol pri budovaní Centra pre kybernetické operácie, pri integrácii národných kybernetických schopností do spoločných vojenských misií a operácií a pri posilňovaní spoločnej kybernetickej odolnosti.
Rutte a Mayová po správach o hakerských útokoch kritizovali ruskú rozviedku
Holandský premiér Mark Rutte a predsedníčka britskej vlády Theresa Mayová kritizovali vo štvrtok ruskú vojenskú spravodajskú službu (GRU) za “neprijateľné kybernetické aktivity”.
Podľa spoločného vyhlásenia Rutteho a Mayovej, ktoré citovala tlačová agentúra DPA, útoky pripisované GRU odrážajú “pohŕdanie celosvetovými hodnotami a pravidlami, ktoré nás všetkých udržiavajú v bezpečí”.
“Operáciami odhalenými dnes sme vniesli svetlo do neprijateľných kybernetických aktivít ruskej vojenskej spravodajskej služby. Tieto bezohľadné operácie siahajú od ničivých kyberaktivít až po využívanie ilegálnych nervových činidiel, ako sme boli svedkami v Salisbury,” vyhlásili lídri Holandska a Británie, pričom narážali na marcový prípad otravy bývalého ruského dvojakého špióna a jeho dcéry v uvedenom meste na juhu Anglicka.
“Náš dnešný krok posilňuje jasný odkaz medzinárodného spoločenstva, že budeme podporovať medzinárodný systém založený na pravidlách a brániť medzinárodné inštitúcie pred tými, ktorí im chcú uškodiť,” dodali Rutte s Mayovou.
Rusko vo štvrtok odmietlo obvinenia, že je za sériou kybernetických útokov vo svete, ktoré voči nemu predtým vzniesli aj Británia a Austrália. Ako informovala agentúra TASS, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová tieto tvrdenia na brífingu v Moskve označila za “veľké fantazírovanie”.
Terčom útokov GRU mali byť okrem iných Svetová antidopingová agentúra, ukrajinský dopravný systém či prezidentské voľby v Spojených štátoch z roku 2016. Británia podozrieva GRU, že sa v marci tohto roku pokúsila v anglickom Salisbury otráviť svojho bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Holandské ministerstvo obrany zasa vo štvrtok uviedlo, že holandské tajné služby prekazili ruský hakerský útok na OPCW a v apríli boli z krajiny vyhostení štyria dôstojníci ruskej tajnej služby GRU.